Pantang sendiri

Ada x 1st time mom yg pantang sendiri?sbb mak sy dh meninggal,n sy xnak susahkn mak mertua..tgh mencari CL yg sesuai dgn bajet..tp.in case x dpt,blh ke pantang sdiri je?suami dpt cuti smggu klu sy beranak

11 Balas
Tulis jawapan

saya pantang sendiri. suami 3 hari je ada sebab ambik cuti awal. tak susah kalau dah siap prepared semua. 1. makanan pantang frozen + makanan emergency (bilis goreng/ikan masin) 2. standby snacking yang cukup (biskut paling mudah) 3. deal dengan partner tugas dia sebelum keluar bekerja 4. susun barang baby sebaiknya (dekat, senang dicapai) tips tambahan; 1. beli pam susu incase breast bengkak or anak ada masalah tak pandai menyusu. standby syringe untuk susukan bayi elakkan botol. 2. mantapkan ilmu penyusuan. WAJIB 3. utamakan diri awak sendiri baru bayi. if mommy ok bayi pun ok. 4. belajar teknik 5s tenangkan bayi. btw, saya emergency czer n first mom. suami keluar ops weeks 3 lepas saya delivered. 2 minggu suami takda dan saya uruskan semua sendiri (no CL). Bila suami ada dia yang tungku kan, urut saya dan take over anak. apapun badan setiap orang tak sama dan ragam setiap bayi juga berbeza. saya mungkin berjaya tapi awak mungkin tidak. so jangan down and keep positifkan diri πŸ’›

Baca lagi
4w ago

tq so much for the tips dear..sy hargai sgt2

Boleh pantang sendiri. Sementara larat ni, awak buat siapΒ² lauk kering, lauk basah awak marinate. Bila sedang pantang, pagi sebelum husband pergi kerja, awak minta dia masak nasi. Selebihnya awak defrost and panaskan. Boleh la dari takde makan. And husband wajib bangun pagi untuk siapkan air mandi awak. Tak boleh bercuti bukan bermaksud dia tak mampu untuk siapkan keperluan awak dan baby. Cuma kena berkorban sikit. Sebab pantang sendiri ni lain sikit. Awak tak berteman dan kalau boleh jangan penat sangat. Sebab selalu penat la yang menyebabkan ibu baru burn out. Semoga semuanya dipermudahkan. - mom of 5, to be 6 -

Baca lagi
4w ago

ooo mcm tu..tq for d tips dear..

TapFluencer

Blh je sis tp better klau ade CL jagakan mungkin lagi ok. Saya anak first bersalin nov lalu sanggup terbang balik kampung kat sabah branak and pantang situ. Biarpun ade mak jaga tp husband upah CL 44 hari juga. Dngan husband terpaksa fly pg balik lagi kl sabah tu. Kos yg kluar termasuk kos hospital private, CL, upah bagi mak jagakan, mknan2, and lain2 pun mcm harga 2x harga czer swasta 😭 ni dah plan dah nxt anak ni nak branak and upah cl kat kl ni je. Bagi flight kat mak dtng sini je senang. Sbab saya xleh pantang sendiri, blh giler saya (mental xkuat) 😣 klau sis jenis mental kuat ok je pantang sendiri.

Baca lagi
4w ago

bnyk belanja ye..moga dipermudah segala urusan ye dear

Inshaallah boleh sis . sy salah satunya. seminggu sy upah CL sekali masak . habis seminggu tu sy buat sendiri . Masak simple lauk sihat utk ibu lebih2 lagi menyusu badan . Saya buat sambal bilis sangai + sayur sawi air + ikan bakar + lobak putih ( utk banyakkan susu badan ) lepastu makan buah oren selalu ( untuk cepat sembuhkan luka ) sy ulang2 masak tu je sis . sis boleh study pasal makanan sihat utk ibu berpantang . boleh buat persediaan dari sekarang . Semoga di permudahkan urusan bersalin nt sis

Baca lagi
4w ago

Boleh masak awl2 & buat kan frozen

Bley sis.. klu bjet limited, bley amek CL utk urut & tunku ibu je.. soal msak plak, sis bley prepare lauk2 siap2 sblum bersalin tu nant just bakar je.. skg ade jgak servis msakan lauk bpantang, just order je nant dyorg hantarkn.. Just doa baby x kuning je sis, klu baby kuning, jenuh nak ulang alik kk... anak sye prolonged jaundice sbulan jgak ulang alik kk..

Baca lagi
4w ago

tq dear..tu la,sy pn foa baby xde jaundice sbb sy darah o..huhu

sy first mom pantang sndiri,spnjng husb cuti,husb uruskn semua masak,mandi bby,sapuh ubt jahit,buat air suam utk sy mandi,CL mulanya sy xambil sbb xda bajet,tpi syukur ada rezeki abg sy sponser utk 3 kali sesi ( 3 hari )..start husb sy kja,setiap hri husb klw husb xsmpt msk pgi .dy stanbdykn je bahan2 nti tngl masak..sy pantang seadaanya tanpa bantuan

Baca lagi
4w ago

alhamdulillah wa syukurillah atas rezeki..mekaseh ye share..

Saya beranak czer dan pantang sendiri sebab mak mentua suruh cancel book CL haha Alhamdulillah ok je sis Lepas 2 minggu saya dah boleh jalan laju walaupun luka saya basah lagi Tapi dalam masa 3-4 minggu macam tu luka dah sembuh completely sebab rajin makan lauk protein dan makan oren hehe Air masak pun banyak saya minum πŸ₯°πŸ₯°

Baca lagi
4w ago

baek2..tq for d tips dear

boleh. study awal2 cara2 pantang, cara handle baby, apa possible issues nanti etc. saya pantang duduk rumah mak, tapi pantang sendiri juga, mak takde campur tangan apa2 pun. mak pun dulu bersalin pantang sendiri sebab duduk jauh kat negara orang.

Boleh sis, sy pun anak 1st pantang sndiri.. masak je sndiri husb cuti pun kejap.. if ada rezeki lbh upah je Cl.. klau x pun je masak lauk simple2.. time pantang baby byk tido je...

4w ago

Untung baby banyak tidur time pantang. Dpt easy baby. Anak saya high need. Dia tak tidur, saya tak tidur, husband tak tidur, cl tak tidur. Semuanya lah tak tidur. Sgt mencabar bagi saya if baby kita high need. Jadi while belum bersalin ni doa banyak2 ya usap2 perut biar baby lahir nanti jadi easy baby

VIP Member

bergantung cara melahirkan sis.. klau czer/koyak banyak, memang perlu bantuan nak urus baby, masak dll. Tapi kalau suami ada seminggu tu dah cukup ok dah, manfaatkan dia sepenuhnyaπŸ‘πŸ•―οΈ