zincofer tak boleh telan

salam semua , nk share sy tak boleh mkn zincofer, lepas telan xlama lepas tu jd loya n muntah2, bau nya agk hanyir.. kdg2 skip sbb sembelit pn btmbh teruk smpai luka.. bila xmkn xde pn mual n muntah tp klu xmkn xleh jgk kn.. ade x ubat lain slain zincofer yg boleh sy ambil. yg xhanyir πŸ₯²

36 Balas
Tulis jawapan

sy tleh telan zincofer .. hb sy mmg drop selepas makan zincofer . sy mkn 6 hri je bole bertahan sbb mmg akn rasa mual dan tiap hri nk pitam sbb mkn zincofer . sy trus tukar ke iberet . masa cekup .. kene bebel jgk sbb hb drop tp bila sy cite apa yg jadi lepas mkn zincofer . nurse kata tkpe teruskan iberet . alhamdulillah hritu cek hb 9.3 ke 10.9 . so far makan iberet , takde masalah sembelit dan tkde rasa mual or nk pitam . biasa sy ambik sblm tidur pastikan 2jam slpas makan mlm . sy mkn iberet dgn air sunquick ksg . awak bole try mkn zincofer bersma air limau kasturi atau sunquick ksg sblm tido . banyakkn mkn buah dan syur . sy hri hri kne mkn buah . tu pun doc pakar yg suruh . mgkin sbb mkn buah sy tak smbelit .

Baca lagi
12mo ago

tq awk atas nasihat nya ❀️ sy akan cuba..

nurse pesan better makan sebelum tidur. saya pernah cuba makan lpas bangun tidur. lpas tu saya makan untuk isi perut sebab buka puasa sikit tak lalu.. jadinya lapar. tapi saya muntah lpas tu. pernah try beberapa cara lain juga contoh makan jam 4 pagi. pastu jam 5 bangun sahur. saya tak leh nak sahur sebab mual rasa nak muntah. so saya cuba jugak disiplin try makan sebelum tidur. dan bangun esok pagi baru okay. saya problem sket jadual telan zincofer masa bulan puasa sebab tidur awal.. penat kerja kan. lpas isyak dah tidur. nurse kata sekurang-kurangnya 2 jam lpas makan baru boleh telan. tu yang kejap tengah malam, kejap pagi2 buta duk makan. ada hari terlepas. dah tak puasa ni mudah sikit.. huhu

Baca lagi
12mo ago

betul tu... sy mkn sebelum tdur.. pg2 bagon bila sendawa trus xleh bincg, πŸ˜…

awak kita xboleh skip ubat iron tu. sbb dlm tu dh include asid folid. asid folid ni utk mengelakkan berlaku kecacatan dkt bayi kita. kalau xboleh makan bukan dgn kita skip makan ubat. tp awak kena inform nurse dkt kk yg awak xboleh mkn ubat zincofer tu. minta tukar ubat iron lain. mmg zincofer ni ramai mommy yg xboleh telan. selain zincofer kita boleh makan ubat iron iberet, obimin, obimin pluz, maltofer, ferrous fumarate. paling senang nak makan adalah maltofer. sbb maltofer ni rasa coklat dn boleh hisap je. selalu dkt kk mmg xprovide sbb mahal. awak boleh beli dkt farmasi.

Baca lagi
12mo ago

sama2 awak❀️. semoga urusan awak dipermudahkan🌻

kena paksa makan juga. sy dah request 3 kalj untuk tukar ubat, nurse and doktor mmg tk bgi. sbb hb border line. kalau tukar ubat lain, dia punya kesan tak sepower zincoffer. so sy tukar caramakan. sy makesure perut dah makan benda lain dlu. 2 jam lepas tu makan ubat. selalunya time dah nak tido terus baring je. sy ready bekas sebesen dkt sebelah in case temuntah. sy minum dgn air limau . untuk first month tu agak sukar nak telan, skrg dah masuk 5 bulan Alhamdulillah dah boleh terima ubat ni. HB pun dah naik pendek kata, demi anak, ibu kena paksa diri

Baca lagi
12mo ago

tq awk atas nasihat nya ...

Hi sis.... makan ubat tambah darah jenis apa pun mmng ada masalah sembelit..utk kawal masalah sembelit makan buah,sayur, bykkn minum air.... sy waktu prgnnt makan ubat ferrous fumarate ,vitbcomplx,vitc ,folic acid... slps bersalin hospital bgi zincofer... tpi betul..zincofer mmng ada bauπŸ˜‚ tpi sy telan je..sis blh try minum dgn jus sunquick/limau/jambu batu... pengalaman sy mkn 2 jenis ubat mmng ada masalah smbelit..cover balik dgn air,buah....

Baca lagi
12mo ago

Awak macam saya . Saya memang sembelit sejak kecik lagi . Bila mengandung bertambah tambah sembelit . Dapat pulak ubat iron tablet lagi lah bertambah . Mengandung kali ke dua ni saya takut kena sembelit teruk macam anak first , saya banyak makan buah betik , buah sunqick dengan sayur hijau . Air masak tu susah sikit saya nak minum sebab kalau ingat saya minum kalau tak ingat saya tak minum . Cuma saya lebih pada makan betik dengan sunqick jeee πŸ˜‚ Alhamdulillah even sembelit tu ada tapi keluar tu tak seteruknya lah . Mudah sikit . πŸ˜‚

Cuba puan makan ubat zincofer dengan air oren sunquick/peel fresh. Saya dulu pun macam tu. Mengadu dekat nurse pun dia suruh makan ubat tu dengan air oren. Lebih cepat serap kata nya. Memang kalau makan ubat tu dengan air oren takkan muntah. Kalau puan skip better tanya nurse dulu. Adakah perlu makan zincofer hari hari atau makan selang sehari. Macam saya nurse suruh makan selang sehari. Lagi pun hb saya okay dan tak ada masalah kesihatan

Baca lagi
12mo ago

oohh mcm tu , sy kne cuba .. tq awk

sy mula2 dpt ubat tu muntah jugak.. pastu sy try telan dengan air sunquick tanpa gula.. ambil sebelum tidur.. dah telan ubat tu, jangan lasak2 or aktif buat kerja.. duk sat then terus tidur.. cuba la kot menjadi.. sembelit tu kena bykkan minum air masak. misi pun bgtw sy zincofer kena minum air masak byk kalau x senang dpt sembelit

Baca lagi
12mo ago

tq awk.. sy akn cuba ..

saya makan maltofer fol beli dkt farmasi, chewable tablet perisa chocolate. so far serasi, hb maintain range 12.8 ke atas + topup dgn buah²an. pernah dpt zincofer dari kk. sempat makan 2-3 biji klu tak silap tapi saya jadi alahan teruk terus stop makan. cumanya maltofer ni kena labur duit sendiri 🀭 kk xde provide

Baca lagi
12mo ago

sy pun kafein tak minum/makan makanan yg ada kndungn kafein dah. makan mcm biasa tp ikut diet lah. minuman bergas pun tak minum. tp hb sy tetap low

Saya pun makan zincofer muntah, pastu minum dgn air buah limau kasturi tanpa gula 2biji. Alhamdulillah boleh telan. Minum sebelum tidur, 2jam selepas makan. Saya tak boleh tukar ubat sbb zincofer buat hb saya maintain. Sis boleh try

12mo ago

tq awk atas nasihatnya

saya pun doc bgi zincofer , lepastu cakap doc tak boleh telan then doc suruh tukar ke iberet , iberet tu beli dekat farmasi , sy mkn sebelum tidur dengan air sunquick tanpa gula . so far ok takde mual or muntah ,

12mo ago

tq awk ats nasihatny