Senaman agak lasak šŸ¤

Salam, hai ibuĀ² semua. Saya nak tanya kalau dalam fasa first trimester (11 minggu) boleh ke tak ya kita as bakal ibu buat senaman agak lasak sikit? Macam jogging ke join fun run ke hiking ke senaman sendiri kat rumah ke? Boleh ke tak ya? #firstmom

13 Balas
Tulis jawapan

Kalau berani buat kena berani la tanggung akibatnya. I thought i'm a tough girlie, sbb before pregnant suka run petang2, kadang2 hiking suami yg semput dulu tp kita relax je. then awal pregnancy, i jadi bridesmaids tggu kat pintu say hi bye kat tetamu, bg2 goodies bag.. berdiri lama, atau kejap bangun kejap duduk gitu je... terus bleeding.. dr kata rahim manja, advice jgn byk berjalan... nk jalan kna slow n sopan.. so i follow la apa yg doktor kata tu.. xberani nk risiko kan baby ni.. sometimes body kita before and masa pregnant ni lain..

Baca lagi

depends pada badan bg saya. kalau boleh elakkan/kurangkan. mcm saya, setakat turun naik tangga bangunan sekolah, basuh baju guna tangan sbb rmh sewa belum ada mesin basuh Alhamdullillah okay cuma awalĀ² tu saya sakit pinggang. Waktu saya 21 weeks, saya join sukaneka yg tak terlalu lasak, Alhamdulillah skrg nk masuk 24 weeks everythings okay so far. Kalau awak rasa sakit, tak ok lps buat aktiviti, elakkan. Sbb badan kita tak sama. Ada yg mmg tak boleh lasak, ada yg boleh lasak. Apa apa pun, mengandung bkn alasan untk kita tidak kekal sihat dan aktif.

Baca lagi

Better takyah la. Beringat sndri. Even kita lasak tsgt2 pun bila pregnant badan kita automatically berubah. Sy sndri lasak org nya. And bila pregnant sy keep ada bleeding. Sygkan kandungan, stop semua benda pada awal trim sbb 3 bulan pertama fasa penempelan. Better bedrest je. Sy yg lasak ni pon 3 bulan pertama doc suruh bedrest tau. Even kemas katil tkboleh. Awk tu jgn la ambik risiko. Pregnant 9 bln je. Lepas dh hbis bersalin pantang semua awk aktif la balik. No hate just risau

Baca lagi

Seeloknya janganlah. Benda nak jadi tu sekejap je. Nak menyesal tak sudah nanti. Setakat joging/hiking tu you have done it all your life. You can even do it after you gave birth nanti. Chill and enjoy this phase of life. 3 bulan pertama pregnancy ni embryo baru nak develop. Bg dia develop dgn baik. Put aside those unnecessary activities. You will never know when you will be given rezeki utk pregnant again. So always think before doing something.

Baca lagi

Kalau dr sebelum pregnant da lasak , sbnrnya xda masalah after pregnant pun tetapkan gaya hidup aktif(at least x selasak semasa belum preggy)yg bahaya nya tu, badan x perna jogging, weight training tiba2 preggy buat tu smua.. mmg la bahaya, cuma kena kenal body sndiri juga.. klu buat rasa ada x selesa, better stop n buat yoga light2 jer

Baca lagi
1mo ago

Pengalaman sendiri saya seorang yg lasak dari muda hobi hiking tp 2x pregnancy loss even tak pergi hiking pun time pregnant tu cuma mmg banyak jalan. Every time pregnant Dr. mesti prescribed duphaston. And dua anak bersalin 36w sebab ada bukaan akibat lasak 3rd trimester

TapFluencer

Minggu ke 11, 12 dan 13 ni kena hati-hati. Saya ada baca artikel dlm TAPS ni, banyak isu kehamilan pada minggu tersebut. Dapatkan nasihat doktor untuk senaman yg sesuai dgn puan. Setiap ibu hamil tak sama ketahanan masing-masing. Dapatkan nasihat doktor ok

Nama pon aktiviti lasak, utk first trimester ni mmg xdigalakkn ..kalau rasa syg dgn kndgn , better elakkn..trimester 1 fasa fragile, ada org buat krja sikit pon dh bleeding..as a firstmom awk kena bnykkn cri ilmu pasal pregnancy..apa yg boleh n xboleh

Better jangan, mmg org kata badan lain2. Sy 15weeks pun nurse kata tak boleh lasak, angkat berat bagai takut nanti bleeding. Kalau nak keluarkan peluh boleh je jalan pusing2 taman šŸ˜Š

Bnyak aktiviti lasak yg sy join hiking, zumba. Lepas 10 minggu baru cek baru thu pregnant..lepas tu tinggalkan semua aktviti tu..nasib baik xada apa2..sekarang dh 37 week

kalau dah biasa, takpe. kalau luar dari kebiasaan, proceed with caution. seeloknya tanya doktor yg familiar dengan condition pregnancy awak.