Nak tanya lah

Mommys semua nak tanya lah.. Boleh share tak cara penjagaan pantang CEZER.. Boleh pakai bengkung apa? Boleh berurut ke? Kena buat apa? Sbb sy tkt mcm kena cezer jew ni Placental previa tahap 2 dah πŸ˜… Senang nak rujuk nanti #advicepls #ingintahu #pleasehelp

15 Balas
Tulis jawapan
TapFluencer

Bagus, puan lebih bersedia dgn sebarang kemungkinan samada direzkikan vaginal birth atau direzkikan ceaseran. Saya last minit lepas bersalin baru upah tukang urut. πŸ˜… Musim raya pula tu. Apapun kena survey perkhidmatan tukang urut. Macam saya czer, ada tukang urut kata selepas 2 minggu boleh urut. Ada yg kata seminggu boleh urut. Ikut kemahiran dan perkhidmatan masing-masing. Tukang urut bagi pakai bengkung. Tapi saya yg tak selesa. So, saya pun tak pakai pun bengkung. Saya slow walk dan senaman kegel dan lain2 senaman utk betulkan pelvic dan otot berkaitan. Rahim pun selesai mengecut selepas 10 hari bersalin dek direct breast feeding sekali pakej rengat. Rengat tu sakit tapi bagus sbb tu proses pengecutan rahim. Layan je macam layan contraction / heavy period pain dgn slow walk, minum air suam, tuam abdomen. Nnt keluar darah nifas banyak. Ok la tu. Klu czer, pihak hospital akan bekalkan ubat utk tak buat bekukan darah selepas bersalin. Buat tu tiap2 hari. Minum air kosong secukupnya. Slow walk setakat yg mampu dapatkan Vitamin D drpd cahaya matahari pagi bg peredaran darah lancar. Jangan tak makan sumber protein dan vitamin C bg pemulihan luka dgn baik. Amalkan pemakanan sihat, diet suku-suku separuh pun memadai. Pastikan kesan czer sentiasa kering dan bersih utk elakkan jangkitan bakteria. Elakkan stress. Didik diri tenang & happy.

Baca lagi

kalau csec, once dah boleh bangun, cuba slow2 berjalan. mcm saya dari hospital lagi, dah berjalan ke pantry ambil air sendiri etc. supaya peredaran darah elok jadi luka cepat sembuh & ubat bius cepat keluar dr badan. make sure minum air & makan buah banyak. ataupun cari fiber supplement. supaya senang buang air besar, takyah teran. bengkung boleh pakai, cuma tunggu luka kering dulu. pakai bengkung lilit pun boleh, cuma jangan ikat ketat sangat dekat area luka. berurut boleh, tapi make sure tanya tukang urut biasa urut orang csec tak. dia akan tahu nak buat mcm mana. cara nak bangun dari baring, cara nak bersin batuk etc boleh search di youtube, banyak tutorial dia ajar. jangan naik turun tangga, jangan angkat benda berat dari baby. study di youtube, inshaAllah banyak doula2 pun ajar macam2. penting, jangan makan pati ikan haruan, nanti luka melekat2. tapi ikan haruan fresh boleh, tak ada masalah. banyakkan ambil vitamin C, luka akan cepat elok

Baca lagi

Awak boleh urut macam biasa. Cume bahagian czer dye tak kacau lahh.. time urut belakang pon kita mengereng ke tepi jee.. kalau bengkung boleh pakai yg jenis lekat punya (pakai luar baju) sebab nurse yg ajar kat saya time tu.. kalau czer banyakkan minum air oren tropicana twister. Jgn mkn pati haruan nnti luka dlm melekat2 antara dgn kulit lain.. setiap kali bergerak( jalan, baring, duduk) perlu ampu atau tekan sikit tempat czer pkai telapak tgn supaya tak terasa sakit setiap buat pergerakan.. dan jangan sampai batuk atau bersin.. klau boleh tahan awak tahan lahh.. sakit nnti dekat bahagian luka awak tu.. paling penting jgn bnyak pergerakan.. normal dan czer tak same..

Baca lagi
8mo ago

boleh sis tanpa nama. sy mmg duduk kt kerusi plastik kecik tu. cuma nk bgn duduk tu kena pelan2 & hati2 sbb baby licin. & kalau boleh pakai selipar takut bilik air licin juga

sy tnya Dr sy. utk czer xdigalakkan ngurut awal2. at least tggu sebulan. nk ngurut no prob tp DILRG KACAU part PERUT N LUKA. Bengkung, n tunku(kt perut) pun Dr sy xkasi pakai sbb ada patient sblum ni pakai bengkung awl, luka terbuka, usus trkeluar. Jgn jdi mcm sy. 2weeks lps czer trus ngurut. sy dh inform cl jgn kacau perut n luka. Tp Cl tu insist nk urut perut, tunku n tekan sikit bahagian luar luka (alasan bodoh: nk hilangkan toksin yg sebabkan rasa sakit).. alih2 luka sy terbuka sikit bahagian hujung. bygkan awal2 xde luka pon. lps sesi ngurut dgn dia jadi mcm ni.

Baca lagi
8mo ago

tak pun. dia act defensive. ckp kita lak yg lasak. pdhl kalau lasak, nk terbuka tu lama fh terbuka

X payah berbengkung awal2. Sy sebulan czer br pakai bengkung itupun x ketat sbb perasan bila ketat sgt akan keluar darah byk sikit dekat pad. 30hr tu darah biasa2 dah keluar tp bila pakai bengkung keluar darah lebih sikit jd sy skip2 pakai. Apa yg penting jaga makan. Bila badan dah ready exercise utk dapatkan shape balik. Makan vit c utk luka cepat sembuh

Baca lagi

awak ada fb tak? lebih baik awak follow page fb doctor imelda balchin. doctor ada share tentang pemakanan masa dlm pntg sama ada bersalin ceaser mahupon normal. doctor juga ada share cara penjagaan luka. awak search je info tu. dkt page fb doctor. yg pasti awak tak kn stress kalau follow cara doctor😘

Baca lagi

boleh jer pakai bengkung tapi digalakkan lepas 3 hari..berurut pun boleh tapi lepas 7 hari..tapi badan org x sama..awk cuba dulu kalau rasa sakit jgn teruskan..saya berani cakap sbb masa saya pantang czer hari tu saya ambik CL jadi dia buat semua ni..pakaikan bengkung..urut..

8mo ago

πŸ˜΅β€πŸ’« So sy kena tny bidan sy lah ea.. Tkt pulak sy dgr cezer ni Nk jaga dia tue cm ssh sikit πŸ˜΅β€πŸ’«

lepas 6jam czer..bangun mengiring yea..guna kekuatan tgn utk tolak badan bangun..slow2 jln...xperlu bengkung.. banyak2 makan oren Sunkist...cepatkn sembuh luka dlm...cuci luka & make sure tmpat czer tu sentiasa keringkn lepas mnd...jgn angkt berat2... #pengalaman2kliczer...

sy suka pakai bngkung tp lps luka czer dh kering. Rasa lebih kemas kat perut y mngelebeh tu. Seeloknya jgn pkai lamaΒ². bila rehat dan baringΒ² tu buka bengkung tu. masa bergerak nak buat keje je pakai skjap. Kalau urut lak kne tnya tukang urut hari ke berapa boleh start.

mcm sye 2x czer. dua2 sye xpkai bengkung sbb akn rse sakit. 2mnggu pertama sye bnyk bed rest je tp ade jalan2 skit kt dlm rumah. bnykkan makn buah oren bg cpt baik. lps mandi keringkan tmpt czer dgn kipas/hairdryer.