Demam kuning

Salam mamy2 semua... Ada x kes mcm sy anak dah 16hari masi g klinik sebab kuning x turun2 lahir 37weeks... Nurse bagitw kalau x turun kuning lagi hari ke21 akan di ambek darah banyak2... X tahan dah balik2 tgok anak kena cucuk jarum ambek drah 😭 da ikhtihar semua.. Kerap susu, susu kambing, mandi herba teh, berjemur, berak kerap tpi masi ada kuning. Adakah persekitaran rumah yg panas mempengaruhi anak. Mohon tips dan sokongan mama2 😭😭😭

16 Balas
Tulis jawapan

wasalam. Persekitaran rumah boleh pengaruhi, pastikan pengudaraan keluar masuk ada. Jgn biar bayi kuning kepanasan ya. Puan jgn risau. Hampir 90% bayi dilahirkan masa kini menghidapi jaundice. Jaundice (Kuning) boleh jadi bahaya ya Puan bila tak dirawat. Jgn risau, sekejap je sakit baby diambil darah. Anak saya sendiri hampir sebulan lebih dicucuk selalu ambil darah. result nya kerana hadapi masalah tiroid. normal utk bayi ada jaundice skrg. Puan jgn stress. Fikir benda yg baik, dan semua yg dibuat tu utk anak sihat cepat. kerapkan je terus penyusuan. berak kencing kerap tu bagus sgt dah. tapi ikut baby nak hilang jaundice tu lama atau sekejap elakkan bagi baby minum atau makan sebarangan. 6 bulan ke bawah hanya susu shj. takut sistem pencernaan anak problem nnt. 😊 semoga dipermudahkan urusan Puan ya ❀️

Baca lagi

Hi sis,boleh try krim firmax 3. adik ipar saya bersalin bulan februari 2022,baby dia kuning. saya bagi dia krim ni sapu kat tapak kaki baby. HANYA KAT TAPAK KAKI BABY SAHAJA YE. Cukup sapu siket sahaja. lebih kurang sebesar kepala mancis. Alhamdulillah,kuning bby menurun setiap kali check. adik ipar saya,anak dia tak bf,sbb adik ipar mmg jenis tak ada susu. dia pun dah 3 kali bersalin operation. untuk ibu,krim ni sapu di nadiΒ² sahaja. untuk energy,juga menguatkan sistem imun tubuh badan,dan juga mempercepatkan penyembuhan luka. anakΒ² juga suami boleh guna. senang kata seisi keluarga boleh guna dari bayi baru lahir seawal 2 jam. saya dah 4 tahun guna ni. ni pregy anak ke 3 pun saya pakai. Alhamdulillah,tak ada masalah apeΒ²..

Baca lagi
Post reply image

Kuning ni berkait dengan jenis darah sis, kalau sis dan baby jenis darah O mmg tahap kuning tinggi.sia kerap nyusu badan dan pastikan sis jangan makan makanan panas macam kunyit herba jamu, lada hitam, halia, sebab kalau sis makan sikit je akan naik mencanak, tapi kalau sis berhenti makan semua tu, kuning pun akan turun mendadakπŸ˜‰pengalaman saya ibu 4 anak😁

Baca lagi

Baby saya baru discharge kuning selepas hari ke 16 semalam. Saya stop bagi breastfeed and full fm. Rupanya susu saya yang buat kuning naik semula pada hari ke 4 lahir. Doctor pun agree. Alhamdulillah dari 14 ke 13.1 ke 13 ke 9 dan 4.1. Btw anak saya ada g6pd dan saya darah O.

anak saya sebulan 8 hari masih ke klinik untuk check kuning. darah dgn air kencing punn dah amek. tapi Alhamdulillah takde ape2. awak kerapkan susu je, dan anak punn kena berak banyak. anak saya berak tak kerap tuu yg lambat nak turun kuning dia.

2y ago

Yaa ni da nak masuk 2minggu.. Xturun2 lagi kuning... Memang penat ke klinik, bukan mama2 je penat anak pun penat balik2 kena ambek drh x smpi hati negoknya 😭

Kalau kuning baby masih tak turun, sis jangan makan ubat pantang dulu tau.. Try bagi mandi air sunquick or uncang teh boh..selawat banyak2 tau.. Mnta allah permudhkn urusan sis n baby

try beli sengkuang cina ... potong isi kecik2 .. pastu tekan2 sampai kluar air dye ... bagi baby minum ... jgan banyak ... 2 titik pon cukup .. InshaAllah kuning turun ...

2y ago

maaf shazz ... bukan minum air sengkuang tu banyak macam minum susu tu ... hanyan2 titik sahaja ... bukan separuh botol ... kalau separuh botol ... itu makan bahaya namanya ... kita ikhtiar mana yg ok ... kalau air sengkuang cina tu boleh merawat , ape salahnya kan ? 😊 biras sy pon amalkan bnda yg sama ... alhamdulillah kuning baby dye turun dgan cepat ...

bykkan bg susu badan Dan elakkan mkn mknan yg mengandungi halia. halia menyebabkan kuning bayi meningkat bila ibu minum sup yg mengandungi halia.

2y ago

Yaa sy x makan ada halia2.. Da kerapkan susu bby juga.. Masi atas 100 😭

bby saya kuning smpi sbulan.. mcm2 petua dah ikut.. genap sbulan kn ambk darah, sampel urine baby. jmpe pakar..Alhamdulillah x dek ape2..

cube sis cari sengkuang cina, tumbuk lpstu amik airnyee bg baby minum setitik dua sblum ke klinik.. In shaa allah kuning bole trun

2y ago

Sy tgh buat skrg yg ni sis sama juga 😭