Hb tak naik

penat laa nk telan ubat (Zincofer) makan macam mana pun hb x naik2 … emm punya laa siksa nk tahan muntah ingat berkesan laa tp x naik2 stresssssw😭😭😭 makan buah jambu kerang mcm2 penat dah

51 Balas
Tulis jawapan

Mengikut pengalaman saya selama beberapa kali saya mengandung (skrg ni masuk yg ke 5 kali dah), report hb saya mmg x pernah cukup. Saya hanya menghidap anemia ketika saya mengandung shj. Saya pun sama mcm sisΒ² yg lain jgk, alahan teruk dgn iron...mmg x boleh tolerate dgn perut saya. Saya x pernah capai bacaan hb yg memuaskan sehinggalah kandungan dah masuk 33w. Doktor risau kalau saya kekurangan darah bila waktu melahirkan nnt... dan akhirnya selepas segala jenis ubat sudah saya cuba masih juga x boleh, doktor cadangkan saya utk tukar kaedah lain utk menyalurkan iron ke badan saya ni iaitu dgn suntikan yg harus dilakukan setiap hari selama 10hari tanpa gagal. Setiap hari nurse akan suntik di bahagian punggung kita dgn berselang seli. contohnya jika harini kita disuntik dipunggung sblh kanan, maka esok kita akan disuntik dipunggung sblb kiri pula dan tulat sblh kanan lagi dan bgitulah seterusnya sampai lah hari yg ke 10. Dulu saya terima dos Inferon dan skrg dah tukar pg Cosmofeur. Effect dari suntikan tu akan memberi rasa sprti lebam dan warna punggung pun akan berubah sprt warna lebam jgk dan warna tu akan pudar setelah 2tahun dari hari suntikan dan mgkin ada yg lebih lama lg. Dan hasil dari suntikan tu amat byk membantu saya dan alhamdulillah saya tidak mengalami tumpah darah yg byk ketika bersalin namun saya harus menambah darah saya melalui transfusi darah selepas saya melahirkan dulu.

Baca lagi
2y ago

first time saya dgr kaedah niπŸ˜₯ risau nye saya .. tq sis for ur information. sekurang2 ada kaedah lain yg dpt membantu kita klau dh x boleh telan ubat sgt. yg penting ibu dan baby selamat je.

Ini kalau ikut pengalaman saya lah ya. Doktor bagi saya iberet lepas dah 2x check hb tak naik2. Lama2 doktor jadi pelik kenapa hb saya masih bawah 10 sedangkan iberet tu dah paling kuat dos nya. Jadi doktor ambil sample darah saya utk ujian makmal dan keputusan nya saya ada Thalassemia trait (pembawa). Orang yang ada penyakit ni memang hb dia kebiasaan nya bawah bacaan 10 dah susah nk naik. Sekarang saya just consume Maltofer sebiji sehari, cuba amalkan jus Mamariam dan makan banyak buah dan sayuran hijau. Alhamdulillah baru2 ni hb saya semakin naik sampai bacaan 10.8 dah dari bacaan asal 8.8. Mungkin sis boleh cuba tanya untuk buat test Thalassemia. Saya pregnant baru tau ada..

Baca lagi
2y ago

ooouh mcm tu, terima kasih puan rubyπŸ˜‰

𝑠𝑦 𝑝𝑒𝑛 π‘˜π‘’π‘›π‘Ž π‘π‘Žπ‘”π‘– π‘§π‘–π‘›π‘π‘œπ‘“π‘’π‘Ÿ...π‘π‘Žπ‘Ÿπ‘’2 𝑛𝑖𝑒 π‘šπ‘Žπ‘ π‘Ž 20𝑀 β„Žπ‘ 𝑠𝑦 π‘‘π‘Ÿπ‘œπ‘ π‘‘π‘Žπ‘Ÿπ‘– 12 π‘‘π‘’π‘Ÿπ‘’π‘› π‘˜π‘’ 10 π‘‘π‘Žπ‘› π‘‘π‘œπ‘˜ π‘™π‘–π‘ π‘‘π‘˜π‘› 𝑠𝑏𝑔 π‘Žπ‘›π‘’π‘šπ‘–π‘Ž, β„Žπ‘Ÿπ‘2 𝑛𝑒π‘₯𝑑 π‘Žπ‘π‘π‘œπ‘–π‘‘π‘šπ‘’π‘›π‘‘ β„Žπ‘ π‘›π‘Žπ‘–π‘˜...π‘˜π‘Žπ‘™π‘Žπ‘’ π‘₯ π‘‘π‘œπ‘˜ π‘˜π‘Žπ‘‘π‘Ž π‘›π‘Žπ‘›π‘‘π‘– π‘‘π‘’π‘Ÿπ‘π‘Žπ‘˜π‘ π‘Ž π‘šπ‘Žπ‘ π‘’π‘˜ π‘€π‘Žπ‘‘ π‘π‘’π‘π‘’π‘˜ π‘—π‘Žπ‘Ÿπ‘’π‘š π‘‘π‘Žπ‘šπ‘π‘Žβ„Ž π‘‘π‘Žπ‘Ÿπ‘Žβ„Ž...

Baca lagi

sy pun kene makan zincofer..kene makan 2 biji..tapi sebab sy dah muak nak makan ubat 😭 sy xmkn pun ubat tambah darah..dulu kene makan ubat 23 biji sehari + 13 biji steroid dlm masa 9 bulan..lg pulak sy xreti telan ubat..tumbuk je semua ubat sy..sy jd mcm nak mngamok bile kene mkn ubat..skrg sy xmkn zincofer..sy cuma jage pemakanan je..hb 11.5 dri awal sampai skrg..😭😭 maafkan mama bby..

Baca lagi
2y ago

yeke..πŸ₯ΊπŸ’” org pakse la macam mana sekali pun kan, letak kat roti ke, pisang ke, telo ke..mmng xboleh..kalau masuk wad, kene makan ubat..memang sy kunyah je..org ckp, dah tua pon xreti makan ubat 😭 biar laa..kite yg kunyah..bukan dye..huuuuu..sedih

boleh try mkn kismis, jambu pink(guava), prune sunsweet, sayur2 sawi, angur merah,ikan bilis. sye mkn maltofer. hritu 4-5 hari jgk skip ubat maltofer tu sbb da abes malas nk mkn sbb najis keras lpstu ayik rse nk yak je (tpi seksa la lps mkn skit je tros nk yak tpi susah nk kluar😭). so lgi 2 hari nk cekup kk, sye bru start mkanan smue yg sye list kn tu . hb naik 12.6 πŸ˜‚

Baca lagi

Dulu i dh makan ubat2 semu mmg x berkesan. Kwn i suggest Minum fresh buah oren. Sy dulu hb 7 and 8. Lps minum oren jus selalu terus naik 12. 1 hari minum 1 buah pagi masa sarapan. Just perah buah oren minum je. X pyh taruk gula semua. Skrg dh bersalin anak pun dh 3 bulan. Jgn minum jus yg jual kat kedai. Beli buah oren perah je sis mmg sedap. Selamat bercuba.. πŸ₯° πŸ₯° πŸ₯°

Baca lagi
VIP Member

cuba makan obimin pluz . makan waktu tengah malam ke .. jadi tak muntah ... elakkan minuman berkafein sebab minuman macam teh kopi nest tu semua boleh serta merta cut khasiat dan turunkan hb . jadi elakkan ya . konsisten untuk seminggu tu . inshaallah hb naik . dan terusskan macam tu sampai habis . tapi obimin tu rasa macam zincofer . hamis . jadi jangan lepas makan.

Baca lagi

Kita pun dah mkan macam2 benda n elak chocolate, tea, coffee, junk food n fast food semua.. Kita pun sama makin drop tpi last check up last week doc tukar ubat n mnta ambil ubt dgn air masam cth sunquick plain mcm tu… lepas tu susu doc minta minum sebelum tdo je .. tgk laa result another 2 weeks harap laa ok.. semoga segalanya dipermudahkan utk awk juga.. Aamiin yra

Baca lagi
2y ago

boleh try sunquick .. tq sis semoga urusan sis dipermudahkn juga AminnnπŸ˜‡β€οΈ

try iberet..kndungan brpa bulan?sy trlbh byk hb..15..stiap kli prggy 15 pling trun msa ank sulung 9bulan cek jd 12..tu kira pling skit..sy amalkn iberet dri dlu..then sy prggy ke 3..sy amal iberet.tp pdih prt plk..xssuai ..sy nk tkr ke obimin plk esk..try n error dlu sis..klu srasi trskan..klu xsrsi sis google brand lain plk

Baca lagi

Saya makan zincofer tak naik naik tukar ke maltofer 3kali checkup naik 1 je tiap kali check , lepastu saya makan kurma ajwa 3biji pagi 3biji malam dari 10.2 terus naik ke 11.1 , ni checkup terbaru hb saya dah 13πŸ₯° *sebelom makan saya selawat nabi 3kali☺️

2y ago

Sama samaπŸ₯°