Sunat perempuan

Tumpang tanya, anak perempuan saya dah nak masuk 3 bulan tapi belum sunat lagi. Umur berapa ya elok sunat anak perempuan? 3 bulan masih boleh lagi ke takut dia rasa sakit sangat pulak sunat lambat. #ingintahu #firstbaby

36 Balas
Tulis jawapan

baby girl sy sunat umur 3 bulan 20 hari. memula cm rasa tak sangup nak sunatkan. tapi sy kuatkan semangat jugak, bila dokter sunat tu.. sy beranikn diri tgok jugak laa. lah gituuu je. šŸ¤£šŸ¤£ tak sampai 10 saat pun. berdarah setitik pun tidak. anak pun tak perasan dia kena sunat tak nangis pun. lebihĀ² je saya nervous. tapi saya rasa waktu yg elok sunat lepas 3 bulan dan sebelum 5 bulan. sbb lepas 5 bln da pandai menganas kakinya dah kuat. lepas 3 bln sbb klitoris baby dah senang doc nak nampak, kalau baru lahir newborn terlalu halus, sy risau terlebih/tersilap toreh nanti berdarah byk pulak.

Baca lagi

Saya tak buat sunat baby perempuan. Doctor saya tak encourage, and benda tak wajib. Saya dan husband pun setuju tak perlu buat sebab tak ada benefit untuk anak pun. Tapi terpulang kepada ibu bapa tu sendiri. Ada yan buat sebab tradisi, agama, tapi saya memilih untuk menghentikan bersunat untuk bayi perempuan sebab tiada bukti kebaikan pada perempuan.

Baca lagi
1y ago

betol tu sis Amalina..mmg melayu..tp xtau dia islam tu mcmane.. byk yg sekular pun sekarang..hati2 moms ..semoge kite berada dalam lindungan Allah & dijauhkan drp fahaman2 yg tidak betol & yg bertentangan dgn ajaran Islam.

Awk.. Sy bru bwk ank sy sunat bulan lepas.. Dekat klinik najihah .. Umur ank sy dh masuk SETAHUN 4BULAN sy bru nk bwk ank sy sunat.. Mula2 sy risau jugak.. Sb org bnyk ckp klau lmbat bwk g sunat nanti LIAT lah . SAKIT lah.. Tp rupanya x ad ap pun.. Anak sy lnsg x mnagis. cuma dia terkejut je ..Doc cuma gunting sikit je lpas tu sapu ubat dah siap... Jd awk x perlu risau okey.. šŸ¤—

Baca lagi

anak perempuan saya sunat tak ingat umur dia bulan ke berapa tapi yang pasti saya teman dia nampak doktor wanita guna jarum jee x sampai 2 minit dah selesai pada tahun 2020 masa tu .. sekejap je dia tak nangis langsung.. mula2 saya pun xnak buat last2 buat juga šŸ˜Š x sakit tengok gaya nya syukur selamat

Baca lagi

time saya dalam pantang lagi saya bawak baby gi sunat dah. sebab dia cuma lukakan sikit je . darah pun setitik dua je . senang nak jaga kalau bawah 6 bulan kalau baby boy atau girl sebab hanya mimum susu ibu. takut bila dah besar lagi la susah nak sunatkan

baby saya hari ke 8 dah sunat. sunat dari awal senang sikit nkjaga, lagipun nksunat baby girl ni dia punya tu sikit je mcm serpihanšŸ˜… saya mula mula ingat susah nksunat yg bby girl, rupanya sikit jaa. org tu sunatkan dia tknangis cuma menguek sikit je lepastu diam, 1min tksmpai

buat je.sbnrnya ada kebaikan bersunat bg laki dan perempuan..ada sbb kenapa dlm Mazhab Syafie dianjurkan malah diwajibkan..Jgn dgr la ckp yg ckp xde benefit, xde kajian, xde kebaikan, xde manfaat .buat je..inshaAllah yg terbaik utk anak Puan..:)..dan masihb x terlambt lagi tu .

maaf la ya, sunnat untuk anak perempuan ni dia untuk merendahkan nafsu. mustahil apa yg diperintahkan oleh agama tiada kebaikkan untuk umatnya..lagi pula dia bukan melukakan seperti kanak-kanak lelaki sunat hanya sedikit sahaja keluar darahnya...

ikut mazhab syafie wajib khatan . ikut mazhab moden depa kata tak wajib la & tak relevant. so awk pilih la, yg penting esk dkt akhirat tak dipersoal. šŸ˜Š nak cpat sembuh dari newborn sampai sblum baby start mkn la.

1y ago

betul. lagipun baby tak nangis pun kena sunat berdarah pun tak

seoloknya sebelum anak tu da pandai berpusing and kenal orang. sy sunatkan anak sy masa tu tak silap 5m. dokter pesan next kalo ade baby girl lg nak sunatkn, better sebelum yg dikatakan td. tp sekejap sgt sunatnya. anak sy xsempat nak nagis pon šŸ˜