Ank bru 5 blan dh mngndung 6mnggu ad ap² risiko ke😩ank full bf btul ker nnti ank kurus sbb dpt adik

Ksian ngn ank

10 Balas
Tulis jawapan

Sebab tu kita lepas bersalin nurse kat wad da tanya nak merancang macam mana. Masa tu dalam hati bila nurse tanya β€œaik, aku sakit beranak pn xhilang lagi da kna fikir nk rancang pulak” tapi tula. Kalau xtanya xde awareness. Xbagus la kita ni baru je lepas bersalin baby pun masih menyusu badan..tdo kita pun masih belum cukup sebab malam asik nak kena bangun baby nk menyusu nak tukar pampers. Xcerita bila baby xsihat..kembung la..Belum bole nak adapt dengan kehadiran org baru & rutin harian atau kerja..da prgnant. Da kena hadap mood & emosi yg turun naik dengan alahan lagi. Kesian kat baby yg bru 5 bulan tu. Tapi kalau da ada tu, tahan telinga tahan badan jela sis. Semoga baik2 & bertabahla..kalau silap tu dr diri sndri terima la dengan seadanya. Sbb kalau da mengandung ni xde istilah ter mengandung kalau suami isteri sama sepakat merancang. Semoga dipermudahkan la sis harungi hariΒ² mendatang.

Baca lagi
2y ago

pre-cum boleh buat mengandung juga puan.

Risikonya pd badan kita. Sbb organ dalaman dan tulang2 belum lg pulih dan bnyk lg risiko. Risiko pd baby ada kemungkinan akn dilahirkan tak cukup bulan,kurang berat badan dll. Sbb tu doctor suruh kita merancang with/without consent husband kita sbb kita yg tanggung segalanya. Doctor takkan marah puan sbb mengandung lg. Doctor akn nasihat/explain je apa risks dan perlu atau tak perlu dbuat. Sy dah laluinya tp jarak setahun. Dan mengandung lg anak ke-3 jarak yg sama. Sy pilih utk merancang sndiri tp tak jadi(Kuasa Allah). Last2 bdn sy give up dan baby pun gugur. Skrg sy ambil perancang depo sebulan slps gugur sy dah cucuk tak perlu tunggu dtg bulan mcm iud. Sy share pengalaman sy shj. Sbb sy tahu mcm mna penat dan sakit menjadi ibu kpd anak yg msh kecik dn tgh mengandung lg.

Baca lagi

sis, itu pentingnya merancang kehamilan.. mmg anak tu rezeki dr Allah tp kita sbg manusia, kena rancang.. utk dri sndri.. bdn kita perlu tenaga n pulih smula lps brsalin..skrg ni bdn mmg la kjat sb still. muda.. effect nnti bila dh bertahun2..kehamilan jarak dekat pn berisiko keguguran.. sb jika ank yg still. kecik mennyusu,hisapan bole kecutkan rahim kita.. menyusu sgt membantu para ibu cpt rahim kecut..tp situasi sis ni sdng hamil.. kecut rahim bole keguguran.. wallahualam doa bnyk2..doc dan nurse xkan mrah cuma diorg akn nasihat guna perancang lps ni.. suami mmg xrasa apa kesakitan kita...kedua pihak perlu bincang lps ni utk jarakkan ye sis..klu suami xmembantu,sis kena rancang sndri.. maaf ye ni utk kebaikan.. jgn kecam ye..

Baca lagi
2y ago

anak saya setahun 10 bulan saya pregnant 4weeks. then hari hari saya cakap dgn dia, dia dah besar and takleh susu dah. dia faham je. Alhamdulillah terkejut dia wean off susu siang seminggu then terus malam pun wean off sekali tapi kena gantikan dgn susu fm/susu full cream milk. saya gantikan dgn susu full cream milk kotak and kenyangkan selalu dgn makanan. and jgn sesekali dekat dgn tempat dia biasa susu. biar dia main aktiv penat. now anak saya tidur pun tepuk tepuk tidur dah. cuma dia tahu kot saya ada baby. manja sgt. dia nak saya jeee. and asyik nak dukung jeee. manjeee betul

Merancang sendiri ni konsep dan tanggujawab adalah dari kedua-dua pihak suami & isteri. Kalau nk harap isteri sorang memang tak jadi. Kena dua-dua faham apa tu merancang sendri. Kalau memang dah amik perancang tapi mengandung juga itu kuasa & rezeki Allah. Terima la seadanya. Kita ni org perempuan yg ni lah yg kita nk kena jaga. Penat mengandung, sakit bersalin pn kita belum bole lupa..waktu tido pun kelam kabut lagi rehat xcukup da mengandung. Badan kita ni kalau sakit-sakit pun kita juga yg tanggung sorang. Jadi lepas ni amik la perancang. Kalau nk rancang sendri itu lebih baik tapi jangan hanya serah kat kita sorang. Kalau xmau bole makan ubat atau cucuk depo atau IUD atau implanon.

Baca lagi
2y ago

sis ambil perancang tak

cepat awak mai period balik lps dah bersalin, sma mcm kes cikgu sya dlu, anak bru 3-4 bulan mcmtu dah mengandung 🀰 pulak .. mungkin mmg dia nak anak jenis rapatΒ² kot .. hmm nak buat mcmna hadap jelah πŸ˜… klu bleh nak rancang dekatΒ² pun bg la anak tu masuk 1 tahun dulu bg dia bf betulΒ², tp takpe lah benda dah jadi, so far takde mslh susu, klu susu masih ada bg je kat baby, 6 bulan pun kira okay dah klu dpt bagi fully bf .. utk second baby nnt kna rancang betulΒ² wlupn nak anak dekatΒ², nnt kita yg penat, anak umur 2 tahun ke bawah ni jenis suka explore mcmΒ², mmg tempoh ni agak letih sikit tp klu jarak dekatΒ² sgt ni okay la kot πŸ˜… emosi n mental kna kuat jelah .. apaΒ² pun smoga baby awak sihat

Baca lagi

6 bulan pertama lepas melahirkan adalah waktu yang sangat subur. Hati-hati ye ibu. Betul ada yg full bf & tak datang bulan lagi tapi tak bermakna kita ni xkan mengandung ye. Ni doc yg cek kita lepas sebulan tu yg bagitau. Adik saya sendiri hanya sempat kosong 3 bulan sebelum mengandung anak kedua. Jadi anaknya sorg lahir betul-betul 1 januari dan anak kedua pertengahan desember tahun yg sama. Bising betul mak saya masa tu tp silapnya dia tak ingat mkn pil. Alhamdulillah semuanya da selamat cuma dia kerap sakit bawah perut masa kehamilan kedua dia. Dan dapat alahan juga masa trimester pertama. Kesian tapi nk buat camana. Apapun semoga dipermudahkan buat sis.

Baca lagi
2y ago

Actually first 3 months tu dah subur.

Ya Allah sis rezeki Allah bagi awal tu🀲🏻 tapi kan saya baru lahirkan anak first pada 17/5 .. and skrg ank sikit lagi nak masuk 3 bulan.. saya masih takut lagi nak bersama😌 masa mengandungkan dia pon 9 bulan la saya tak bersama dgn suami.. nasib baik saya dapat suami yang sangat memahami dan dia pon sama takut2 anak first nak jaga betul2 smpai skrg masih belum bersama sis .. hampir setahunπŸ₯° tapi ringan2 tu kerap la bukan takde langsung hihi kesian cik suami kita🀭

Baca lagi

xde kurus pun nti masuk 6bulan bg mkn , pastu bg fresh milk utk sulan susu dade sbb risau susu makin berkurg https://chat.whatsapp.com/FePISVxmiCVFZ3Y3DM03L0 Group kehamilan 2023 πŸ’Ÿ

Baca lagi

seram nya bby pon sebaya dgn anak saya baru 5 bulan. emosi pon tak kuat lagi nak bg adik. hahahah jgn main selalu tu je.. sebulan sekali ok la.. 🀭🀭 dah rezeki kan..

Sy dlu pun termengandung msa ank umur 5bulan,,mmng penat,mcm2 sakit.nk buat mcm mna dah rezeki kan,,

2y ago

Sy mkn pil tapi selalu ter miss. Lepastu gelabah ayam. Bila lepas bersama tu suami pulak pancut dalam cepat2 g farmasi beli emergency pills. Tp saya tak amalkan la dan bnda ni hanya 2x je berlaku sepanjang 3 tahun merancang. Sekarang saya da tak amik pill perancang sebab tengan ttc untuk anak kedua. Mohon doakan ye.-