41 Balas

Sy takde surat nikah sbb suami org seberang, boleh je buat buku pink kat kk.. Data suami kosong la, yg ada maklumat sy je.. Sebelum nurse minta kad nikah, sy dah explain awal2, sy takde surat nikah.. So benda tak jadi complicated.. Nurse just cakap, tp nanti anak tak boleh ber bin/binti suami tau.. And tu mmg sy aware.. Sokeyy la, yg penting anak ada dokumen.. Hal nasab belakang hari tu, sendiri mau aware la sis, sy tau sy nikah sah dgn suami, berwalikan ayah sy & sy tahu taraf anak sy kemudian nnti.. Kalau perlu dia dinikahkan berwali kan hakim/raja hanya kerana dalam dokumen sijil lahir anak tidak sah taraf, sy sendiri akan nikahkan semula dia berwalikan suami sy, sbb sy tau taraf nya ☺️ Dan sy nak pernikahannya kelak sah disisi agama bukan semata2 sah disisi undang2..

Hai..ni penglaman sa..sa sdh kwin kpg tp surat kwin teda..bila sa mgandung mo buka buku pink nurse tnya mna surat kwin..sa bilang la blm ada..lpastu nurse tnya btl2 bahaya laki sa tu ada ka dia akan btanggungjawab ka..sbb nurse bilang klu dia teda btanggungjawab dorg yg akan jaga kita..bila sa bsalin mak bidan dlm hospital tu tnya mna surat kwin sa bilang la blm urus dia bilang bah urus cpt2..skali sa mo kluar wad sdh dia suru pg JPN untk bt surat beranak..tp tula nama anak tu teda nama bapak nya la..cuma bakal laki kita tu suru dtg JPN..untk bt pendaftaran anak kita dia msti dtg klu teda anak teda blh bt surat beranak...☺️☺️tu pengalaman sa la sis..

si boleh kah minta no wasap nak wasap dengan sis nak berbual berkenaan pengalaman sis tu

VIP Member

Hai sis, sy jawab dr pengalaman ya, maaf jika t'salah. Buku pink hanya ada di klinik gov shj, swasta xsama. Nnt JPN akan minta yg gov punya (ori & copy) dr page t'tentu. Boleh shj ke klinik gov, ceritakan perkara sebenar, in shaa Allah tiada masalah. Cuma jika bawah umur akan jd kes polis. Boleh je nk dptkan surat beranak utk baby, cuma tiada nama pd colum waris/bapa. Harap m'bantu, jika ada p'tanyaan boleh ja tny pd sy, tq. 😉

Maaf sis saya tnye...klau bawah umur tapi ade family atau penjaga polis akan amik tindak kan jugak ke

Lahhhhh...aku mengandung anak luar nikah pun pergi je kat hospital kerajaan.klinik pun kerajaan. Tak ada nurse dorang marah la. Sekarang anak saya dah 3bulan. Sijil lahir pun dah buat. Bapa dia pun dah declare anak dia walaupun kami belum berkahwin.ikut pengalaman saya, cuma bila nak keluar hospital sahaja yang susah sebab mak atau bapa sahaja yang boleh jamin.

hi selain mak bapa, adik beradik yg sma bin dgn sya boleh jamin ka?

VIP Member

kawan sy pun ada macam ni dia kata nurse tak minta pun surat nikah,nurse tu akan marah lagi bila kita lambat buat, dia kata kalau blum berkahwin pun kena buat juga utk kandungan ,dia tanya tarikh nikah bila, kalau nak jawab jujur boleh jee, cakp belum berkahwin, time nak bersalin ty baru dia suruh sediakan, tapi kalau takde pun takpe

ye betul tu sis, bila kerja tu susahkan nurse je dia akan bising, sama la dengan situasi sekarang ada kontak rapat dengan pesakit covid tapi cakap takde, pastu bila positive tu yang nurse2 jadi geram sape je tak geram kita suruh jujur je bukannya dorang nak tembak pakai senapang gajah pun 😂

rasanya takde masalah klu bukak buku kt klinik kesihatan..pasal surat beranak klinik kerajaan ke swasta ke mmg kt surat beranak anak tu nanti tak de maklumat bapa..sbb swasta pun memerlukan surat nikah,bkn kerajaan je..salah sendiri jangan libat kan anak..fkr masa depan..anak tu nanti nk sekolah..nk daftar dia kena ada surat beranak..

hye sis , sya pun prgnt xnikah lg . no prob if pg hospital kerajaan . just tell them the truth tapi drg akan tulis dkt sna status ibu tunggal and masa baby lahir nnti baby tu berbin or binti kan abdullah . btw , doakan saya . esok saya serah diri kat hosptal and lusa sya kena pksa bersalin ❤️😭 .

Boleh je buat . Cuma nanti bila masuk wad , kebajikan akan masuk tangan . Means , bila kawan tu dah bersalin , dia tak ambil anak kawan awak tu , cuma prosuder untuk keluar wad tu , kena waris yang bawak awak discharge . Tak boleh mana mana orang . Kalau tak , selagi tu dia takkan bagi awak keluar wad .

VIP Member

Apa2 better buka buku pink di kk kerajaan. Saya baca on previous comment dalam ni pun ramai yg suggest, pergi je buka buku pink. Jujur je dengan nurse. Kalau nurse marah tu, kebalkan je telinga. Kalau lambat buka buku pink, nurse mmg bising sikit. Demi kebaikan juga. Jadi tebal kan je lah telinga.

Sis sye pun same cm sis.. just pergi je kerajaan senang urus nnti.. tahan maki sikit ye.. memang akn mcm2.. klau atas umur sis tak payah risau daftar anak nnti family kita boleh urus.. insyaallah ada jln penyelesaian yg mudah buat sis.. anak diorg takkn boleh paksa ambil

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan