28 Balas

VIP Member

Saya faham sis. Saya pun masa berpantang punyalah tak cukup tidur sampai rasa tak boleh berfikir dgn waras. Anak saya jenis tak tidur nyenyak, asyik terjaga2. Pernah sekali nak dekat 20 jam (hampir seharian), anak tak tidur. Baby tidur kurang sejam lepas tu terbangun semula dan menangis. Terlelap lepas tu terbangun lagi. Serious mencabar sangat. Masa berpantang pula, suami saya nak saya berpantang di rumah mak dia. Lagi lah saya penat. Iyalah, berpantang di rumah mertua tak macam berpantang di rumah mak sendiri. Apa2 jadi, atau penat macam mana pun, saya buat sendiri. Segan nak minta tolong. Kita tak biasa dan tak rapat lagi dengan mak dia. Kahwin masa tu belum setahun lagi, baru 9 bulan. Rezeki lekat terus anak lepas kahwin. Pernah juga saya termarah anak saya suruh tidur, sebab penat sangat. Lepas tu pun, saya rasa bersalah. Semoga sis dipermudahkan urusan ye. Aamiin.🤲🏻

Hi. Saya first time mom jugak. Baby nak masuk 3 bulan. Betul kata sis, situasi lain2..saya yg alhamdulillah family dekat pun baru2 ni ada rasa stress. Nasihat from my friends n family ialah share n jgn pendam sorang2, fikir positif n terbuka cos baby memang sentiasa belajar benda baru so likely akan berubah2, n sentiasa ingatkan diri baby lindungan syurga, amanah, tak tau apa2, nak minum mandi bangun semua harapkan orang jd tanggungjawab kita utk syg dan belai dia.. From saya pulak, malam bila dia tidur kita tidur, bila dia jaga nak susu tgk muka dia cium dahi dia then peluk n bg susu..saya bila makan minum susu, kurma, horlicks, pisang alhamdulillah byk susu..kurangkan kopi, teh, seafood, some vege eg broccoli, some fruits eg citrus cos boleh kurangkan susu..moga kita n baby sentiasa sihat n selamat :)

Skng ddk dgn mak sy xbleh luah sgt sbb mak akn ckp tue biasa,yelah sbb mak pn pnh alami..klau duduk dgn suami nt sy arap bleh la luahkn kt dia..tq sis..🤗

VIP Member

Sy pon anak 1st dulu meragam teruk. Malam xnk tido...kdg2 pkul 3,4pagi masih bjaga. Kdg2 tersengguk2 dukung dia. Stress jugak sbb kita letih. Tgk org lain tdo...kita pon nk tdo. Tp bila fikir2 balik....inilah ank yg kita nanti2 kan. Sy positif ja layan korea running man (boleh gelak2 hilang stress+ takot tak sedar tido sambil dukung anak) smbil temN ank yg merap tu. Bila ank tido ja. Kita terus ambik peluang tido walau dpt tido 2,3jam ja. Mata panda jgn ckpla...sbb lpas subuh mak xbg tido. So gagah gak bangun buat apa yg patut. Mandi, makan, bertungku dsb. Nanti anak da bangun kita da selesai buat semua tu. Anak sy lpas pantang dekat 2bulan baru time tido dia jd normal. Tp still merap...huhu.kenangan 6tahun dulu.

Tq sis utk tips,bleh la smbil mnyusu tgk2 cerita xla stress sbb ngtuk.🤗

VIP Member

dulu wktu first baby mmg rasa sngat. tak cukup tido, risau, susu drop, lepas tu saya slalu bukak zikir fatimah, nk tido biar kan al baqarah pasang, buka laillah utk baby. kita tenang, baby akn tenang. time baby tido, cepat2 saya akn tido xkira masa sbb nk curi time, mula2 mmg xdapat rentak, rabak mata, mood pon rabak, sbb x cukup tido. susu drop semua lah. lps tu pelan2 membaca, cari ikhtiar, minum susu+kurma. kurma tu sentiasa ada mcm snacking, alhamdulillah slowly ok. jgn fikir bnda buruk2,bila terfikir ja terus zikir. kdg2 tgh pantang mmg badan, mental x kuat, kna alihkan. semoga segalanga dipermudahkan.

VIP Member

Saya masa anak 1st mmg tak pernah stress, terlalu excited lebih dan saya jadi terlalu berjaga2 sbb terlalu risaukan anak. Sekarang dah masuk 5 org stress dia boleh buat saya yg melalak nangis kalah anak 😅. It's ok sis semua org akan lalui perkara yg sama cuma kita dah jadi ibu mmg kena ubah dari cukup tido ke kurang tido, dari sempat makan jadi tak sempat makan. Semua tu pengalaman manis sbb ibu kita pun lalui perkara yg sama. Skrg saya mengandung anak ke 6, tak tahu la mcm mana nanti sbb semua dari 1st sampai 5th mmg jaga sendiri. Kita sama2 doa diberikan kekuatan dan kesabaran ye sis aamiin...

My pleasure sis 😘😘 kita sama2 hebatkan

sabar ye puan.sebenarnya puan penat dan bile baby meragam puan jadi stress.bile 1st time jadi ibu nie,mmg kita x pengalaman nk handle situasi cmnie tmbah2 lg bile uruskn anak sorg2.ibu mane x sayang anak.bile dh marah2 timbul perasaan menyesal apabila menatap wajah anak ms tdo.punca susu drop nie sbb kita penat,stress,xcukup tdo.buat ms nie,puan bole ambil supplemen tmbahkn susu atau bg susu fm.klau tiba2 puan terasa nk marah anak,cuba try tarik nafas pjg2 dan hembus.ulang byk kali,dh reda ckit,renung muka anak.bykkn berdoa moga dipermudahkn segalanya.

Tq sis for tips..🤗

1st bby, saya juga(10 tahun tunggu),dpt bby 360° berubah semua kn. Saya prnah rsa mcm awak, stress sgt² bby x nk BF, susu bdan sikit sgt, 1oz pn x smpai,x ckup tido,bby meragam. Prnah nk rasa marah bby,smpai sy y mngis stress,sb x nk BF. cuma cpt trsedar brdosa nye saya, kesian bby kn. Saya doa byk², siang mlm. Alhamdulillah,elok je otw masuk 2 bulan, bby y mncari sndri breast ibunya(wlw x fully BF) sy syukur sgt. Saya doakan awak besabr byk², doa byk² ye. 1st time jd mummy mcm ni lah,tu pahala byk kt ibu😊

Itulah sy salu doa moga dberi kekuatan..sy syg sgt ank sy sbb sy yg salu brdoa mnta pd Allah ank nie..bla dpt sy buat mcm tue rasa brsalah sgt..rasa mcm ibu yg teruk..moga dberi kekuatan utk sy..tq sis..🤗

Sama dgn sy.. Anak pertama. Anak da 2 bln lbeh. Mse dlm pantang hari2 bjage mlm.. Suami tdo.. Sy jge anak sorg.. Susu bdn pn kurg jgk.. Tp suami time tu x bg campur fm.. Susu bdn je.. Sy stress xckup tdo.. Ank siang tdo.. Mlm bjage dr tgh mlm.. Lps subuh bru tdo blek. Wlaupn ank jnis xmeragam.. Tp sy stress sbb dia xnk tdo mlm. Sy da ngntok sgt. Lg dlm pantang. Bdn lesu nk susu kn dduk smpai ke subuh. Ade mse sy terpukul jgk anak. Kdg2 sy xmmpu sbr. Stress smpai menangis sy. Sian ke ank kne mrh.

Tp skrg da ok sikit.. Siang da kurg tdo. Mlm tdo jgk. Cme bgn kjp2 nk susu. Tp kdg2 dtg mse nye xtdo mlm jgk. Tp siang klau da jge. Pyh pulak nk buat kje. Tgl kjp2 je. Buat kje kne pantas kan.lme2 kne tgl merengek.. Haih

VIP Member

sebagai 1st mom kita tak biasa lg jd fizikal mental kena kuat. mcm saya sama juga situasi ni . kat rumah saya dengan baby je.suami kat penang kerja. mak mentua pula kat mesir. siapa nak jaga saya? so, semua sendiri. memang kalau dia nanges tu kita naik stress dan jadi cepat marah sampai satu tahap tak tahan sangat cubit peha dia,tampar,tarik telinga dan tak pikir apa dah time tu terus lempar baby kat katil saya bangun g ambil wuduk dan bertenang baru datang balik pd baby dan dukung dia .

Kan..kna kuat fzikal & mental..kdg2 xkuat..😥tq sis moga kta sma2 jd ibu yg trbaik..🤗

Aah la.. Faham situasi sis.. Sy lahirkan ank sulong umur 19. Susu tk byk.. Baby asek meragam tk ckup susu.. Nasib baik pantang rmh mak sendiri.. Mak dgn abah yg byk bantu tgk kn ank. Kdg sampai sy tk bgi susu ank langsung.. Byk hisap susu botol. Habis pantang trus dh tk bg susu badan. Susu dh tkde. Ank sy mengalami mslh ekzema dr baby sampai skrg dh 15thun. Dh mcm² mandian..krim tp tak baik². Kdg sy terpikir mungkin sbb tk bg susu badan ank sy mengalami mslh kulit tu.. Huhu

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan