29 Balas

Sy prgnt kali ke 4 baru ada gdm... Selepas minum air gula result tinggi 8.4... Masa minum air gula diaorg akan ada amik darah dkt pergelangan tangan kan dia amik 3 botol.. Alhamdulillah result keluar dah semalam. . Hanya pembawaan masa prgnt je sis.. Sbb gula sy dlm bdn tu sbrnya cantik je... Sy pun on diet.. Kekadang selepas buat bsp je sy terbabas sikit bila teringin nk mkn macam2. Jangan rasa bersalah pada baby sebab bukan kita minta.. Kadang history sejarah family kita tu yg buat sangkut.. Sy positif je tak nak fikir.. Buat masa ni jangan makan buah dulu ye tunggu sampai jumpa pakar pemakanan.. Setiap kali nak buat bsp kene puasa. Selepas amik darah jam 8 pagi sis makan roti 2 keping dgn teh o kosong... Nanti jam 10 pagi amik bsp lagi.. Selepas jam 10 tu nnt blh mkn oat ke... 11.30 sis makan nasi 2 senduk, lebih kan sayur dan ikan sekor.. Lps tu minum air masak banyak ²..sbb jam 2 nnt nak kene cek bsp lagi.. Last tu petang makan laa biskut 2 keping dgn air kosong.. Petang sblm jam 6 makan nasi menu mcm td ke.. Atau tukar menu tp kuantiti mkn macam jam 11.30 td.. Jam 8 last cek bsp.. Tapi apa2 pun tunggu dulu dr misi kk kat sna.. Sbb lain tempat mgkin tak sama.. Enjoy je sis.. Sejujur nya sy pun takut masa tahu kene gdm.. Nak makan pn takut.. Dalam pada berjaga masih terkene juga... Biasa ibu mengandung ni macam2 kita diuji.. Lalui dengan tenang.. Kami sahabat dkt sini akan sentiasa bgi sokongan moral dan kata2 semangat utk sis.. Enjoy je utk masalah alahan, penyakit yg tdk disangka2... Positif je ye.. Doa yang baik²... Jangan terlalu stress sebab tak elok untuk baby.. Tarik nafas lepas pelan².. Senyum sambil tangan usap ke perut blh cakap kat baby..mama kuat demi mu anak..... Moga dipermudahkan urusan sis ye..

lahh knpe nak kena rasa mcm tu? gdm kalau dikawal xboleh pon buat kn bby awak x jadi. ptot nya mommy bersyukur sbb tau awal. mybe ade fmly history yg ade sejarah kencing manis, berat naik mendadak. kencing manis ni bukan sbb selalu makan manis or minum air manis je. nasik yg kite makan hari² tu pon ade gula dlm die. white bread pon ade even buah buahan lgi tinggi gula mcm buah anggur, laici durian. mata kucing. lgi byk mkn lgi tinggi gula dlm bdn kite. kalau xnk gula tinggi mommy kena tukar diet, mkn suku² separuh. white bread tukar ke wholemeal bread. krg kn makanan bertepung. white rice tukar ke brown rice. white sugar tukar ke diabetic sugar or stevia. janji bila buat bsp nnti bacaan cantik. xde mslh pon gdm tu. mkna nya sblm mkn bwh 5.3 lps 2jam mkn bwh 6.7. xde mslh yg besar pon gdm ni, mommy x perlu nak rasa mcm kita ni ibu yg x berguna atau gagal. bila nak jadi ibu, mmg kite kena bersedia utk berkorban. ni baru 1 awak dpt tau ade gdm. belum lgi nnti kalau ade mslh lain. air ketuban berlebihan ke rahim rendah ke bby breech ke bp tinggi ke. just enjoy ur pregnancy. jgn stress. anggap je tu semua pengorbanan awak utk bwk 1 nyawa ke dunia ni. as long as bsp awak cantik, xperlu pon nk mkn ubt or insulin ke ape. lgi pon doc dgn nurse akan kerap pantau awak bila dh ade gdm ni. x perlu rasa diri awak gagal. xde org yg gagal jadi ibu pon kt dunia ni.

sy pon kne DGM jgk .. skrg ni diet on control je . ibu blh monitor diri jgk .. jgn down sgt .. kdg perubahan hormon pon blh jd punca jgk

relax awak... xmo stress tau... sy faham perasaan awak. sy pun sangkut gak gula tinggi. sebelum minum air ibu gula tu normal. lps 2 jam jd 10mmol. x tercengang jap dbuatnya. terduduk jap sy. nagis dlm kete call husband. sbb sy tau sy xde kencing manis sebelum ni. nurse suh repeat bsp esoknya. sangkut lak sebelum bfast tu 6.0mmol. kena repeat balik esoknya lg. Alhamdullilah skrg dh pandai kawal bsp sendiri. yg penting jgn skip makan. lps amik test pagi jam 8 pg tu. alas perut. makan yg ringgan. sy amik susu n oat. 8:30pg -10:30 pg sy puasa makan. minum air kosong je. 10:30 pg sy test semula. lps tu sy amik makanan yg berat sikit. makan nasi mcm biasa. 12-2ptg tu puasa makan balik. lps pukui 2 ptg sy amik buah ke kuih² ke kalo de roti pun sy makan gak. nk bg kenyang. 6ptg-8 malam puasa balik. dh test sy makan malam macam biasa. amik nasi. sy setiap bulan doktor suh buat monitor bsp dan bp. sbb mak sy de sejarah kencing manis n drh tinggi. awak bertenang ye. In Sha Allah, Allah permudahakan semuanya. aamiin

Salam hi mommy, sy anak first and sy tersangkut gdm.. now dh nak due bulan depan.. First mommy kena tahu mostly ibu mengandung normal je yg dpt gdm.. Sbb waktu pregnant body kita byk tumpukan dkt hormon lain utk perkembangan baby, so insulin utk kawal gula tu kurang. Rezeki siapa yg tak dpt gdm waktu pregnant. Ada yg jaga makan pun sangkut yg tak jaga makan apatah lg ye. First of all, jgn stress. Sis jaga makan mcm biasa sis buat.. as long as bacaan gula tak merah should be okay. If always merah risau baby akn besar dlm perut and akn beranak secara paksa in 38weeks. Ini khas ibu yg gdm with insulin (ubat). Kalau tak merah ibu hanya gdm on diet saja lah, just jaga makan supaya bacaan tak merah tu saja. Bacaan 8 pagi : Tak blh lebih 5.3 10.30 pagi / 2.30pm / 8.30pm : Tak blh lebih 6.7 Ini BSP kena buat 2 minggu sekali sampai lah nak bersalin nnt. Bacaan kena dlm lingkungan ni saja ya. 4 kali sehari kena cek gula.

Salam … dik Mengikut pengalaman sy laa kan … sy amalkan soft gel minyak kelapa dara… dan jus mamariam… insyaallah … sy mengandung anak ke 5 masa umur saya 42tahun … selama saya cek di klinik mmg alhamdulillah takde masalah gdm ke ape m pun tk de 🤭… sy takde morning sickness … bak kata suami susah nak tgok sy mabok 🤣🤣… sy makan je ape yg sy nak makan takde pantang langsung…bilecek ok tkde ape2 … sihat je sampai laa nak bersalin… dan bile kite makan soft gel myak kelap dara tu …senang betul bersalin… awak cuba laa dik ye… jangan putus asa tk baik untuk kandungan .. jejas emosi baby nt … Tips:- sehari sebelom checkup minumlaa air kelapa … n air suam lebih2 sikit … n berdoa supa semuanya di permudahkan … insyaallah… cuba ya mana tahu serasi … Alhamdulillah baby sy dah 5 bulan lebih skrg … masa lahir pun bersih je gara2 soft gel tu …

Saya detect gdm awal lebih kurang 20 weeks sebab check urine ada gula. Bila minum air gula mmg confirmed gdm. Buat bsp tiap tiap minggu and strict diet still result bsp gula tinggi. Stress and murung sampai nangis nangis mula mula sebab tak nak turun . Doctor pula asyik cakap risiko gdm baby boleh meninggal. Jadi nak makan apa apa pun rasa paranoid sebab risau kan baby. Tapi dah diet bagai nak rak pun still tinggi doctor klinik terus refer hospital and now dah on ubat and dah jumpa dietition. Tapi selalu sangat craving benda manis hari hari merengek dgn husband teringin nak milo ais la, coklat la. Sedih rasa 😂

lahai misi pon. sy bru kena 2 minggu lpas. misi call bgthu sy sangkut gdm. kne bt bsp. msa hjung2 sy tnya,brpe yg sangkut tu. misi elok je ckp 9.8. ni mslh pd misi tu sendiri. penat keje gamaknya. tp bab gdm ni,kita mmg kne kontrol mkn awk. Alhamdulillah bacaan bsp sy setakat ni baik je. yg penting,jaga waktu mkn. jgn skip,mkn berpada. in Sha Allah bacaan menepati piawaian.xde pen merah. bykkn mnum air msk. sy pon risau. risau kne pksa bersalin awal,baby besar. mcm2 lg. tmbh lg husb suka mmbebel. nasib baiklah kalini dia xbebel2. hrpnya dpt lah bersalin normal,xperlu paksa2 ni

Saya GDM on diet control. Kadang2 bukan sebab makanan atau minuman manis. Karbohidrat macam nasi, roti, mee, kuih juga akan jadi gula, kena kawal ini juga. Banyakkan makan protein (ayam, daging, ikan, telur, tauhu, tempe) dan sayur, tak ada gula. Hanya minum air kosong, atau tambah limau. Mula2 saya pun risau dan menangis. Tapi lepas buat BSP setiap 2 minggu, tak susah sangat nak kawal sebenarnya. Kalau tiba2 naik, sis fikir balik apa sebab naik, lepas tu jangan repeat. Saya ada low HB sekali. Sekarang saya dah 34w, tak sabar nak jumpa baby.

Saya HB 10.4 (anemia). Saya rasa 11.1 masih normal lagi. Lepas HB 10.4 tu, saya makan 2 biji maltofer sehari, naik balik ke lebih kurang 11.4. Saya teruskan 2 biji maltofer sehari walaupun dah normal.

takpe awak...awak beli untuk cek gula tu..pantau hari2 tau gula awak .. kdng2 walaupun kita tak makan manis .. selalu mknan ya fastfood2 selalu nya walaupun tak manis tetap ada kandungan gula...air yg dalam kotak2 walaupun masam tetap ada kandungan gula..so boleh cek2 lah kandungan gula dalam setiap makanan kite yer.. saya pun gdm ..alhamdulillah baby sihat sekarang... just kawal pemakanan jer lah sebab kalau dah sah gdm makan bnyak pun susah takut baby besar😅 yg penting think positive... jgn fikir negative sangat mummy pregnant tak boleh stress2 sangat 😊

TapFluencer

jangan risau la sis . ikut je apa doktor ckp k . takda apa tu . sy pun GDM . nurse ckp tinggi, tp sy tanya doktor, doktor ckp tak teruk sgt . tpi perlu kawal makanan . Makanan tak semesti melalui gula je sis, melalui nasi smua pun boleh menyebabkan kencing manis . Jangan banyak fikir yg negatif okay sis . kita sama2 tempuhi GDM ni . sy first baby juga hehehee . Banyakkan minum air kosong. nanti doktor ada buat temujanji untuk pakar diet punya . Sy 25/7 ni appoinment dengan dietary. Btw, sblm minum air gula, gula sy 4.0 tapi lepas minum naik gi 8.9 ..

Soalan popular