Perineum massage

Pernah dengar tak massage ni ? ada yang pernah buat ? saya pregnant 35 weeks. hari tu pergi antenatal class kalau tak nak koyak (episiotomy) kena buat perineum massage betul ke ?

13 Balas
Tulis jawapan

Saya buat masa 35w onwards.. sbb tangan xsampai, minta husb buatkan tp slow2 je..guna minyak kelapa dara. Dia mcm massage mmg xsakit. Masa bsalin 39w alhamdulillah mmg xkoyak, dan xde jahitan. Baby no 2 keluar pun semangat 3.64kg. Tapi teknik meneran pun kena betul supaya proses tu mudah dan cepat. Lps bsalin, kna raaaaaajin buat senaman kegel. Supaya bawah tu tak longgar..

Baca lagi
5y ago

Bole google sis..lepas urut tu xbasuh lap ngan tisu kering..tp nantikan kita akan kerap buang air so basuh bersih masa tu je la..

VIP Member

Sy buat.. tp suamila buatkan..msa 1st buat mcm nk ja daku tendang suamiku.. pedih mula2..haha.. lpas bbrapa sesi. Dh rsa biasa.. msa gunting xrasa apa.. ๐Ÿ˜… doc trpksa gunting sbb nk vacum,jntung baby dh slow. Masa jahit doc ckp ok la kulit xliat , snang nk jahit. Beli vco kt mydin tu ja.

Haah betul tu sis . pengalaman lahirkan baby 4.1kg tanpa koyakkan , buat perineum massage bila dah masuk 9 bulan untuk bantu lembutkan otot vaginal kita

5y ago

Kalau anak sulung , sis dah boleh start buat 35weeks sbb otot tgh keras lagi . Saya anak dah 3 masatu , jadi start buat 36weeks tu pun massage lembut2 je . Sebenarnya doktor yg sambut kelahiran tu pun mainkan peranan penting juga utk takde koyakkan masa proses bersalin .

Time melahirkan anak saya nurse tu ada buat...nak nangis aku...last2 dia tanya kalau saya mau episotomy..terus saya kata ok...l

Macammana nk buat ye massage ni๐Ÿ˜€, x pnh buat sebelom2 ni mmg doktor gunting siap2 dah..

VIP Member

Saya copykan link cara nak buat prenium massage. https://youtu.be/Wm2aqVOG6Tc

Ye betul sis supaya masa bersalin lembut je mengembang jadi tak koyak bnyak

5y ago

nak try buat tapi takut pulak.

VIP Member

Aah betul la tu sis. Cuma nya sy seram nak buat. Nampak mcm pedih.

Ha ah betul. Smlm sy try nk buat tp susah ๐Ÿ˜‚ rasa mcm buat salah

5y ago

Try search "perineum massage" kat youtube sis. Boleh ikut cara2 dari sana. 34weeks dah blh buat dah tu. โ˜บ

Normal la tu saya pun belum buat rasa pelik la nak buat ๐Ÿคฃ