21 Balas

kalau sy.. ayh duk indo sbb dia org sana.. adk sy nk kawen pon kene pegi sana buat wakalah wali.. sbb wali tak boleh turun ke wali hakim atau abg sy sbb ayah masih hidup.. dan sebelom wali tu turun ke abg sy.. sy masih ad bapa saudara/adk beradek sebapa di indo yg sy sndiri tak pernah kenal.. alhamdulillah masa sy nak kawen ayah masuk malaysia.. so wali ni dia ad peringkat dia.. kalau macam lost contact pon pjbat agama mintak siaran kan iklan macam masuk paper ke.. ap ap tanye pejabat agama untuk kepastian.. semoga urusan dpermudahkan

Nikah kampung tu tak sah memandangkan sis ckp berwalikan adik lelaki sis ...sedangkan wali mutlak masih hidup yaitu ayah kandung .. klo ayah tk nk walikan ,,kena ambil wali hakim di pejabat agama..xboleh brwalikan adik... Jadi prnikahan sis skrg nii tak sah ye..anak tu tk dpt didaftarkn ats nama ayah nty ye wktu lahir....pegi pejabat agama daerah dan mohon nikah ulang atau tak boleh jadi zina seumur hidup nanti..

Ye betul sis fina...sbb akak sepupu sy pon mcm tu .. mak dh cerai dgn ayah...dye nk nikah tpi ayahnye xnk dtg walikan...jdi pejabat agama bagi borg serah wali untuk tanda tangan..lepas lengkap borg tu baru dapat kebenaran wali hakim...dye ade je adik lelaki tapi ayah dye masih hidup jadi kena pakai wali hakim jika nk nikah...sebab utama..wali mutlak masih hidup..

Nikah kampung? Mcm mn tu tak pernah dengar. Berkenaan wali nikah ni kena yg lebih afdhal & mengikut susunan wali. Tak boleh short cut tanpa ada usaha untuk dapatkan kebenaran wali utama iaitu bapa kandung. Masalahnya sekarang wali utama (bapa kandung) tau ke pasal pernikahan sis ni? Sis kena rujuk pejabat agama & bukannya tanya soal nikah kahwin pd yg bukan ahli

Nikah kampung tu mcm mne ye? Tok kadinye sape pulak? Setahu sy kalau tok kadi yg berdaftar dye akan mntk dlu borg2 yg kte dh selesaikan dkt pjbt agame bru blh nikah... better sis rujuk dgn pejabat agame.. sbb sis pun dh pregnant tkot nnt susah nk daftar anak...

Lebih baik tanya terus ke pejabat agama daerah awak sbb lain daerah lain prosedur. Lagipun, selalunya kena hantar borang yg lengkap (butiran wali pun ada) baru boleh dapat surat kebenaran utk bernikah dr pejabat agama. Tp kes awak ni mcm bernikah dulu baru minta kebenaran..

Slip sementara hanya dikeluarkan oleh kadi yg ditugaskan dlm akad nikah tu.

Mcm mna boleh kawin tanpa kebenaran? Bab wali bukan boleh buat main2.hanya pejabat agama saja yg Layak tentukan siapa boleh jadi wali. Knpa terburu- buru? Nikah ni nak bawak sampai akhirat,salah step boleh jadi Zina tau tak.

Setahu saya lah kalau ikut hukum wali mesti kena ikut turutan wali..kalau bapa masih hidup adik lelaki tak boleh jadi wali...kecuali ada surat yg mengatakan si bapa mewakilkan walinya kepada yg berkenaan

sebab tu penting pegi kursus kawin..dia ada bgtau tentang tatacara nikah yang sah, tentang hukum wali, tentang nikah bila dah mengandung..selagi ayah masih hidup, x de sapa boleh jadi wali selain dia..

betul..mcm kwn saya, ayah dia di sarawak, ayah dia x nak walikan dia ,dia legi mohon wali hakim di mahkamah.. saya pumn berwalikan abg saya sebab ayah dah meninggal lama dah..

Stahu Saya..skrg nikah kg tidak boleh sbb nikah prlu d daftarkan d jawi..wlpn ayah kmu still Ada,adik tidak boleh wakil kcuali dpat kbnran dr ayah n pihak jawi..sbb tu Ada borang2 prlu d isi..

VIP Member

Dlm pngalaman sy wali selain ayah kandung tdk sah selagi ayah kandung masih hidup KECUALI ayah kandung trsebut enggan mewalikan anak perempuannya maka perlu berwalikan WALI HAKIM

Betul la tu. Selagi ayah kandung masih hidup tak boleh guna wali lain2 tu. Kalau ada masalah atau wali enggan nikahkan pejabat agama akan suruh guna wali hakim. Kena naik court semua utk hakim putuskan boleh guna wali hakim. Bukan kita sendiri suka2 tentukan sape nak jadi wali

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan