Sesekali jadi derhaka tak salahkan?

Dosa tak kalau sye balik rumah mak sye tanpa bagitau suami sbb sye dh x tahan berpantang rumah mertua... Mertua x jahat tp rumah dia x selesa...bilik air kotor,taik bersepah,tak tau siapa punya taik berak tak flush lepastu bersepah kt tepi2 mangkuk tandas tu, x masuk lubang jamban tu..penat la hari2 nk hadap..nk mandi je kembang tekak tahan nafas sbb aroma taik tu... Saya tak faham macam mana diorang bole ignore and hidup and mandi dlm keadaan bilik air mcm tu... Dapur pun bersepah..nak pijak lantai geli sgt.. hritu mse mula2 menginap sehari dua elok je bilik air dgn dapur bersih..skli lepas seminggu suami keje,cuti dh abes,rumah terus jd kotor mcm tu... Dgn kain tak berlipat..baju2 sye yg adik suami tolong basuhkan,lepas angkat dia longgok atas lantai mcm tu je.. mujur sye nampak,terus gagahkan diri angkut semua baju2 saya.. lepastu ada seluar track sye hilang..cari,tnye suami x jumpa sekali esoknya nampak adik dia balik skolah pakai seluar saya..mmg x lah sye nk minx balik.. Sye bkn la pembersih sgt tp kalau keadaan bilik air mcm tu,melampau sgt la..x selesa..sye stress... Bila ngadu kt suami,suami suh sabar2... Pale hotak dia laa nak sabar... Rasa mcm nk call ayah sye, minx amek..sye nak lari balik rumah mak syee😭 Boleh takkkkk😭😭😭

40 Balas
Tulis jawapan

tak salah klu sis nk berpantang umah mak sis,ibu berpantang mesti nk suasana bersih sunyi..Bharu lh ibu berpantang pon tak lh terasa tertekan stress..saya berpantang umah sendri..mak mntua ada ckp masa saya blom bersalin lgi,dia ckp nk pantang dkt mna,saya jawab lh umah sendri lh,saya pon dh ada umah sendri biar lh saya berpantang umah saya..mak mntua ckp sini senang sikit tak ada tngaΒ²,saya ckp tak nk lh nk pantang umah sendri..tpi nasib mak mntua saya Pham..klu saya dh ckp nk pantang umah sendri tu,umah sendri lh jngn bnyk ckp lgi..πŸ˜… diorang thu saya jenis MCM mna..jenis yng degil sikit..bukan saya tak nk pantang umah mak mntua..sbb situ dh ramai orang..abang ipar, kakak ipar..ankΒ² diorang dh ramai biasa budkΒ² degil kuat bising..tutup pintu bukan selour kuat..saya pon nk berpantang dngn rasa suasana sunyi tenang..tak nk lh stressΒ² jugk..sbb ank pertama saya hari tu pantang dkt umah mak mntua sbb masa tu saya blom ada umah sendri lgi.. huu cukup lh ank pertama saya hari tu berpantang umah mak mntua..cukup bising..bunyi pintu lh bunyi menjerit lh..ank saya nk tdo pon susah..saya nk rehat pon tak dapat.. tapi skrng ank no 2,Sya dh ada umah sendiri,saya berpantang umah sendiri lh..nasib saya bersalin normal.

Baca lagi
1y ago

adik suami paling kecik umur 7 dgn 4 thn..dua org tu suka sgt selak langsir bilik kita sbb bilik x de pintu...sye nk susukan baby sampai berselubung dlm selimut tu pun menyibuk jgk main masuk pastu tnye2 mcm2 yela budak2 kan...bnyk ckp,stress sye jdinya..bila sye suh diorang keluar dua2 dableg kata org jawa..dableg tu mcm buat bodoh cmtu ah..geram plk..smpi sye tinggi suara lepastu yg si 4thn tu g mengadu kat mak dia,mil sye la..mengadu kne marah pastu bole dia ckp, ni rumah dia bkn rumah sye..panas je hati..mil pulak jenis manjakan ank dia yg kecik tu..dia aah kan aje...ee geramnya...mulut yg 4thn tu mmg x de insurans betul..kdg2 mencarut babi la sial la..mil sendiri pernah di babi kn dgn si 4 thn tu tp still x kena marah..kalau ank sye mencarut cmtu dh lme singgah tapak kasut saiz 42 kt mulut dia...haih geram.. kita ckp elok2 lembut2 dia sengih2 mcm x de ape..bila up voice sikit je mengadu plk... blum lg adik dia yg 15thn..sama dableg jgk... dia tgh buat keje rumah,mengemas ke apa,d

Sian akak. Saya dah beranak 4 bulan tapi saya berpantang kat rumah mak saya. bila rumah mak ayah sendiri, kalau ada yang bising tutup pintu kuat bagai, kita boleh tegur tanpa segan silu/ jaga hati orang. saya memang takkan pantang kat rumah mertua pasal situasinya hampir sama macam akak. tandas kongsi dan kotor, makan sepah, bising jerit sana sini (budak & dewasa sekali!!), budak budak biadap dan mak ayah nya tak disiplin kan... jadi geram. Saya sarankan ke akak untuk cakap dekat suami nak balik ke rumah mak, nak pantang dengan tenang. put your mental and physical health first. Akak boleh Google postnatal depression, baca dan share dekat suami. benda ni jangan dibuat main main, boleh meroyan dan air susu pun boleh drop juga. saya yang dah beranak 4 bulan ni masih boleh rasa stress saya hari tu πŸ˜… sangat tak best, jadi macam trauma nak beranak lagi! Saya doakan jalan keluar akak is soon, esok ke lusa balik ke rumah mak! Amiiiin!

Baca lagi
1y ago

AAMIIN😭🀲🏼 terima kasih doakan...πŸ₯ΊπŸ˜­

terbalik dgn saya. saya lak rumah ayah saya mcm rumah mertua awak. ayah suka berak/ke basuh dekat bawah sebab..bersepah tepi mangkuk tandas πŸ˜‘ mak saya dah xde. yg ada mak tiri saya. mak tiri saya bab masak ape semua ok je..cuma bab kebersihan sangatlah fail πŸ˜‚ malas nak citer panjang sebab sama. beza situasi kita adalah, suami suruh sambung pantang kat rumah mil tapi saya xnak sebab ini rumah saya, rumah parents saya. bab kebersihan tu, kalau ikut saya memang geli lah πŸ’€ tapi banyak faktor saya pejamkan mata sebelah. lagipun, saya tenang duduk sini. rumah sendiri.. mil jaga bagus.. tapi saya xberapa suka duduk dgn dia. so, betul org cakap.. kita kena berpantang dekat mana yg kita selesa dan tenang. dan disebabkan saya selesa dan tenang..kalini rezeki saya untuk susu badan ada. masa anak first, berpantang dgn mil, memang susu xde wahahahahaha. skang memang, mampos la ko nak paksa suruh pantang dgn mak ko pehal..aku xnak πŸ˜‚

Baca lagi

stress time pantang dgn stress tak pantang tak sama,klu bukn time pantang ok je blh hadap semua tu,sbb sy pn ada mslh yg sama sebiji mcm sis,tiap hari nk p bilik air mesti jumpa berak tak flush,kencing tak siram,sblm pantang sy ok je,sy basuh je,tp time pantang mmg tak blh hadap,part adik ipar tu tak ada la sbb kmi ada fil dan mil je tinggal sama,minta izin dgn suami blik rumh mak sndri pn mmg alasan yg sma je,wlupn pantang rumah mil tp sy yg basuh baju sndri,mndikn baby sndri,masak sndri,smua sndri,kluar je wad mmg buat sndri,nak gila fikir stress tahan sakit dgn baby lg nk urus,dgn berak tak flush tiap hari,dgn rumah berhabuk sy yg sapu time pantang,tak buat sy stress tengok,jgn buat main stress ni time pantang ni,mkn dlm blh buat depression dan meroyan,bincang elok2 dgn suami,

Baca lagi
1y ago

banyak kali minx..smpi hari ni dia x bg..sbb tu sye fikir banyak kali nk call ke tak ayah sye amek sye..mak mertua pun x lekat duduk rumah skrg ni,asyik keluar dgn abang ipar yg sulung..tu yg sye terfikir nk lari masa mil x de kt rumah...πŸ₯Ί

balek la sis... Allah Maha Memahami... sis pon kena sayang diri, berdosa suami tk sediakan tmpat tinggal yg selesa utk bini ,yg bini tak redha. one more thing, kebersihan juga dituntut dalam agama, byk sudut boleh dinilai...tu biar dia tanggung dosa bini tk redha nnt urusan dia ape pon tak jadi. Kalau suami sendiri pon tak mampu mempertahankan isteri dan anak, berdoalah bykΒ² sis dan angkat lah kaki awk dan anak kecil tu dari rumah, kol ayah awak suruh jemput, bgi lah alasan mak awk teringin nk jaga cucu ke ape ke....Wallahualam. Sayang diri, fikirkan anak tu tkot jadi pape baru lahir dh kene bau bndeΒ² yg boleh effect kesihatan dan otak dia. Bahaya!

Baca lagi

hahaha sama macam sy, sy wassap je mak sy suh dtg ambik, suh mak wassap suami, sya pun tk selesa, adik beradik dia semua lelaki, yg prempuan pun sorng, kalau dah adik prempuan yg lain lelaki ganas dia bukan lain macam, risau jugak, dengan bapa mertua baru lepas sihat dari accident nak pegang cucu pun nak terjatuh dah alhamdulillah belkng ada kerusi, tengah2 baring bapa mertua masuk bilik nak tengok cucu, cucu tengah tido mak mertua suh bangun jerit2, cakap kuat2, stress jugak last2 memang sy wassap mak nak balik pantang kat sana, tk derhaka pun tapi kalau awk lagi stress takot meroyan nanti boleh jadi gila 😌

Baca lagi
1y ago

dgn keadaan sye skrg,suami masih x bg..sye rse mmg dia tunggu sye meroyan dan gile gaknye...kalau itu yg dia nak,biarkan sye gila..biar dia jaga ank sorang2..sye dh terangkan sye stress,sye tak nak meroyan..dia bole nasihatkn jgn fikir sgt pasal bilik air tu..psl adik2 plk,pejamkan mata je..kalau x nk diorang masuk kacau cakap je..jual nama dia nnti adik2 takut..masalahnye dh buat mmg x jalan..adik2 dia dableg sgt...skrg mil pun x lekat kt rumah,asyik kluar dgn ank dia yg sulung tu..tu sye rse nk lari mse dia x de kt rumah...

sis kena jugak mintak izin suami sis. cakap elok2. tapi kena la jaga hati suami masa nk bincang cakap point2 punca sis x selesa duduk sebab Yela rumah mak suami sis jugak kan. direct sangat point pun x bole gak nk bgtau kat suami. Kang si suami nanti ingat sis memperendahkan keluarga dya pulak..takot the end jadi isu. sis kena bagi alasan yg sis rasa bebas skit kat rumah mak sis ke or segan nk harap mak mertua sbb Yela mak kita n mak mertua x sama nk kita merap lebih2. saya pun hadap mcm mna sis hadap . sampai kain batik saya hilang. mak mertua pakai. tu pun usaha cari sembunyi2 ambik. huhuhu.

Baca lagi
1y ago

yg psl bilik air tu sye ckp direct kt dia tp dia lebih rela sental bersihkan daripada hntr sye ke rumah mak sye..tp lepas dia sental ad lagi bendanya..sye pun x fhm dgn org2 kt dlm rumah tu..susah sgt gaknye nk jge kebersihan😭 sye msih kt rumah mertua..agaknye suami nk tunggu sye meroyan baru dia ada akal dan kesedaran..

Kenapa pula kena sacrifice your emotional and physical well being just to accomodate kesenangan husband utk hantar2? Yg pantang awak, yg jaga bayi awak, yg sakit pun awak. You can choose where u prefer to pantang yg u rasa selesa. Dahlah bawa perut 9 bulan, ibu nakkan keselesaan dan environment yg terbaik utk kembalikan kesihatan. No such thing dosa bawa diri.. lepas dah baaaaaanyak kali minta kebenaran, you berhak untuk buat yg terbaik for urself. Cuma mummy kena inform suami la yg awak dah pindah.

Baca lagi

Balik je x yah fikir la soal dosa ke ape.. nak fikir berat2 wat pe. Kalau x selesa balik lah. Daripada diri tak terseksa. Suami tu tak semua benda dia betul. Manusia biasa jugak. Kita yg kena faham kan dia yg ibu dan anak kena ada dlm persekitaran yg bersih. Bukan masyarakat dok menghukum je ckp niat x halalkan cara lah apa benda lah. Dlm Islam pun kn ckp KEBERSIHAN IS NUMBER ONE. Masyarakat kita yg MELAYU ni yg OVER. Hakikat doh πŸ€·β€β™‚οΈ

Baca lagi

50-50 Kluar tanpa izin suami blh jatuh nusyuz tapi ade hal2 tertentu yg dibolehkan kluar dr rumah ni blh rujuk pakar agama or pej agama Tapi berdosa besar suami paksa isteri pergi ke tmpt yg mnyakiti hati isteri waima rumah mertua ni blh cri ye ceramah UAI bg dkt suami Pastu jatuh dayus suami sbb menidakkn nafkah isteri - tempat tinggal yg selese & diredhoi isteri - perubatan yg selayaknya

Baca lagi