Bersalin Normal Atau Cezer

Ada tak kat sini yg bakal bersalin pada bulan oktober 2020 nti? Sama dgn sy ya, dan ini merupakan anak sy yg pertama. Just nak share perasaan sy skrg neves sgt terasa masa cpt sgt berlalu. Sy byk membaca dan bertanya org yg berpengalaman yg sakit contraction ni sangat sangit sakit. Huhu. Smpi kazen sy yg suda beranak 4 pun ada mengatakan jikalau bole memilih antara bersalin normal or cezer, dia pilih cezer huhu. Takut sgt bila fikir sbb byk pula galakkan bersalin secara normal sekiranya tidak mempunyai sebarang masalah. Doakan sy ya, takda pengalaman melahirkan lg so perasaan skrg bercampur baur sgt. Nak2 lg skrg PJJ ngan suami yg tgh outstation. πŸ˜”

28 Balas
Tulis jawapan

Saya anak dua2 bersalin normal. Sebelum ni saya biasa tengok ibu2 sakit kontraksi ada yg sampai berhari2. Ada juga antara ibu2 tu yg czer sebab tak boleh bersalin normal. Tp saya memang tak pernah terfikir nak bersalin czer sebab sakitnya suntikan dekat tulang belakang dan perut dibelah. Rasa sakit selepas melahirkan melebihi sakitnya bersalin normal. Jika ibu boleh bersalin secara normal itu anugerah yg paling berharga. Tidak pula saya memperkecilkan nasib ibu yg bersalin czer sebab memang dah nasib ibu begitu. Tp kalau boleh saya nasihatkan sis berharaplah boleh bersalin normal. Sakit kontraksi memang sakit yg tiada bandingnya. Sakit dijahit apatah lg kn. Tp sakitnya sekejap ambil masa seminggu dua berbanding czer yg makan masa berbulan bahkan bertahun masih terasa sakitnya. Saya sakit lepas bersalin dlm seminggu saja. Dlm 2-3 minggu jahitan sembuh. Yg penting rajin jaga kebersihan perineum. Nak bergerak pun tak sakit sangat. Kalau czer memang payah sangat la nak bergerak. Nak bawa anak cek kuning lg. Saya doakan mudah2an sis bersalin normal. Sakitnya akan hilang bila baby dah keluar. Masa mengandung ni rajin2 exercise.

Baca lagi

Depends on condition kita jgak, better lagi normal. Sakit rasa time tu je lepas tue dah x ingat n senang berpantang. Kalau czer plak, sakit dia lain. Nak kena jga luka dan kena pastikan luka tue betul2 kering. Kalau bernanah kena buat dressing plak. Bersalin czer kena jaga pemakanan, tak boleh lasak2 dan angkat berat2. Takut luka dalam tak baik blh terkoyak. Nampak luar okay tapi dalam kita tak tahu. Lagi satu kena ambil precaution ie pil or injection. Tak blh pregnant lagi dlm masa terdekat kena jarak 3 ke 4 thn mcm tu. Mcm saya kedua2nya saya dah rasa, saya prefer lagilah normal delivery. Saya rasa tak salah puan membaca dan ambil info2 dari google, tapi pada masa yang sama puan kena bersedia jgak dari segi mental dan fizikal. Saya doakan semoga Allah permudahkan proses bersalin puan nanti..Aamin2 yra.

Baca lagi

Dh nma ibu mngadung msti akn rsa contraction jgk tpi jika sis xde mslah mmg doc suh norml.. yg czer tu tuk yg ada msalh jew.. bgi sy better norml sb dlm pntang senang jga lau czer adk ipr ckp seksa nk bgun.. btuk ke ape sakit pert smpai kn tmpt jahit trbuka blik.. norml dua mnggu dh kuat dh bole buat kje slow2 lau czer lmbt kna pntang lama .. xperlu dgr ckp owg.. rsa sis bole norml sis norml Je.. nti bby dh kuar tngok muka bby hilng lh skit tu yew.. sy nie dh 33 mnggu ank no 3 setelah hmpir 13 thun jarak jauh rsa nye mcm ank pertama jgk nti nie lau sy nk bernkπŸ˜‚ape pn sis kna kuat ye dri segi mental dan fizikal.. moga di permudh kn urusn sis ye..

Baca lagi

Kalau bersalin anak pertama czer atau normal dua2 akan rasa sakit contraction tu tak boleh elak.. Sbbnyer untuk anak pertama doc mmg sarankan awak bersalin normal so maksudnya awak mmg akan rasa mcm mne sakit contraction tu.. Kalau ade komplikasi mcm jalan xbukak, heart beat drop baru doc czer melainkan awak yg minta. .tp kalau awak ade terfikir nak request doc untuk czer better jangan. Sbbnye kesan lepas czer tu sakit ye.. Awk nk bgerak pon sakit kdg makan tahun msih terasa sakit n ngilu dkt tmpat operate, tu baru satu byk lagi kesan dia tau.. Sbb tu doc sendiri galakkan bersalin normal Lagi2 untuk yg xde masalah ape2.

Baca lagi

Semua org kalo blh nk normal sbb pnjagaan lbh mudah dan cpt pulih. Tpi serius mmg kna hadap sakit contraction yg amat sgt, kena pndai handle. Dlm LR sorg2 je sbb nurse xkan teman kita 24h. Agk2 bby dh nk kluar tu jerit lah. Mse sy dlu pn xde nurse teman, nasib ada husb dia yg jerit pggil nurse. Sy bsalin normal dua kali sekali emergency czer sbb bby songsang last minute. Czer bila biusnya dh hilang mmg sakit gila, jalan pn tbongkok2, amek masa yg lma jgk nak tegakkan jalan. Rsa mcm disiat2 kulit. Mmg xblh renyah. Tpi sblm czer ada jgk merasa contraction tpi xkuat.

Baca lagi
VIP Member

saya xpernah normal lagi. anak first czer sbb masalah PP. tp kalau ikut bacaan saya dan dgr pengalaman org, better bersalin normal kalau xde pape masalah sbb sakit masa tu je. czer ni pengalaman saya, seminggu pertama tu mmg seksa nak bgn, buang air.. nak bersin/batuk pun takot2. luka tu pun kena jaga betul2 sbb takot terbuka balik/infection. wpon nampak luka tu cantum elok, still kena jaga betul2 sbb takut dalaman xok. mana x nya, 7lapisan kulit kite yg ditoreh. pastu kena merancang lg sbb klo bsalin czer at least lps 2tahun baru boleh pregnant lagi.

Baca lagi
TapFluencer

sy pun anak first ni .. buln 10 jugakk duee .. tp sy tepis rasa takutt , sakit tu perkara biasa .. Allah nak bg pahala .. sbbtu syurga ditapak kaki ibu , sbb kita yg bergelar ibu dh berhempas pulas tahan sakit demi anakk & snggup tahan walaupun sakitt .. besar pngorbanan kitaa bt anak2 dn suami .. jgn dengr ckp orggg .. msing2 punye bdan lain2 .. ❀ semoga bersalin kita dpermudahkan dn diberi kekuatan yaa mommyyy 😘😘 ..

Baca lagi

normal or czer sama je risiko.. pengalaman normal tu susah nk digambarkan. bila sakit contraction Paling kuat datang memang tak fikir malu ke apa dah, masa tu nak nangis ke apa hilang rasa malu. awk xbleh pilih czer klau takda sebab kukuh. insyaAllah semua baik2 je, sementara masih ada masa boleh belajar bab control pernafasan,cara meneran..

Baca lagi

Saya pun dulu takut juga...yg saya fkir sangat masa tu... Adalah kena gunting Dan jahit.. Sehingga saya lupa pada contraction..hahaha...sakit tak bole bawa bincang... Masa kena gunting tu.. Rasa sangat.. Kena jahit pun rasa juga walaupun dah kena vius.. Pengalaman saya lah.. Huhuhu... Trauma rasanya.. Hahahah..

Baca lagi

sy due 17/10 .. tpi kalau blh biar la baby kluar awal sbb dah Tak larat sgt. berat sgt rsa. xprgnant sy 52kg, skrg berat sy 80kg 🀭 ank 1normal, Tak kena gunting.. jahit 3Γ— jahit je.. Tapi, jarak dgn no 2 ni 6tahun.. aduh.. org kata dah mcm bsalin anak pertama.. hope smua bjalan lancar la.