25 Balas

Saya pengalaman melahirkan anak dah 4x.. Skrg tgu klahiran ke 5 due date 9/9 nanti.. Tp dktr cakap maybe 38-39week saya akan di opret.. Kelahiran pertama saya anak lelaki.. Brt 3.48kg.. Lahir normal.. Tp dsebabkan saya ada asma agak perit untuk meneran.. Baby pulak mcm nak taknak kluar.. Mgkin btol kata org klau ank ptama anak laki susah sikit, tp dlm kes saya mgkin sebab anak besar n pnyakit asma saya tu.. Kelhiran ke 2 baby girl, brt 3.32kg.. Bby girl saya kali ni alhamdulillah agak mbantu.. Mcm x sabar nk kluar.. Meneran tak seksa sangat la.. Kelahiran ke 3 anak tak cukup bulan.. Lahir 32 week.. Masalah plasenta previa type 2..saya ditahan wad, bila blaku pdarahan, saya dtempatkn d labouroom khas utk pantauan.. Tak boleh trun dr katil langsung..then, blku lagi pdarahan. .Pdarahan agak byk shingga sy dpaksa mlahirkn czer n kena sain borang terima darah sbb banyak hilang darah sebelum czer tu.. Nk kne sain borg utk czer, mnangis sbb takut.. Xde sape yg ada utk moral support.. Suami di labuan,so ktibaan suami agak lmbat.. Minta mak dtg, tpaksa ganggu mak mniaga.. Mk dtg tgk saya sebelum dbawa ke blik bedah, mak cakap tkut tgk saya pucat mcm org nak mati.. Mk tkut hilang sorg lgi ank masa tu.. Alhamdulillah, czer lancar bby girl slmat.. Tp kne msuk NICU sbulan.. Wlaupun czer tp saya tak rasa ape.. Langsung tak sakit wlaupun bius dh hilang.. Yg lbih truk, saya siap bulng alik ke hospital utk tgk bby prem saya, dh mcm org x pantang.. Mmg xde sakit ape langsung smpai saya mngndung lagi ank ke 4.. Kelahiran ke 4 pulak, skali lgi kena czer sbb baby dh yak lam prut.. Czer tanggal tarikh ngam2 due date.. Baby girl jgk brt 3.645kg.. Czer yang x sakit.. Pantang pn kelaut sbb mak mertue yg dtg utk jga saya tetibe dmm ble saya msuk hospital.. Bula dh dischargen balik umah, smue ank2 n suami pn demam jgk.. Saya pulak yg kena jga diorg, chek suhu.. Bg ubat.. Lap n ltak kain basah kt kpala.. Last2 saya pn demam, sbb bgkak ssu.. G klnk dalm kem, dktr sruh balik pntang kt kg, dgn mak sdri.. So suami drive la dlm kdaan x sihat tu.. Smpai kg, tetibe sihat smue pulak.. Huhu.. Cobaannnn.. Mmg jahanam pantang saya.. Dh la mgu ptame n kedua..wktu yg sptutnye dperlukan utk btol2 rehat n jga pantang dan djaga sbaik mgkin, tp saya pulak yg mjaga org.. Aduhai.. Nasib bdn.. Nak dijadikan cerita, lps anak dh setahun lbih, bru la saya rasa kesan suntikan epidural tu.. Sbb dh 2x kne czer n suntik epidural tu, badan trima kesan bila saya x dapat selesakan dri time dduk.. Xleh nk dduk lme2,mesti kena ubah cara dduk.. Kesan dr akibat x bpantang btol2.. Sekarang tgu kndungan ke 5 tgu dktr bagi tarikh utk czer skli lagi.. Agak mnyeksakan time preggy sbb bdn x selesa bila prut dh besar.. Asyik mnyucuk2 je tulng belakang sejak 20week++ sampai sekarang.. Dktr sruh bincang dgn suami, utk ikat peranakan memandngkn saya dh nk 3x czer.. + saya pn ade asma.. Tkut mudaratkn saya.. Tp kmi blom putuskn lgi mcm mn.. Appoimt ppum 8/8 akn bincang psl tarikh n ikat pranakan.. Harap saya n kandungan ckup kuat utk btahan shingga bby btol2 bsedia.. X mau lgi lahir baby x cukup bulan.. Kesin tgk baby x cukup buln.. Cucuk sana sini.. Kne tgal kt NICU lgi.. Nk mroyan bile duk umah tp ingat bby yg bru lahir.. Sampai pantang czer pn kelaut.. #panjang cerita saya ni.. #pada yang mnunggu klahirn ank ptama, jagal pantang btol2..jgn smpai jdi mcm saya.. Jaga ksihatan n kndungan, cuba elakkn dr ken czer jika tiada komplikasi.. Mmg x sakit.. Tp kesan jgka pnjang tu yg mletihkn badan..

VIP Member

sy dua dua dh rse sis . same je dua dua sakit . tpi sy lebih memilih normal dri czer . sy sempat je rse sakit contraction sblm Doc kata sy kne czer sbb bby berak kt perot da trmkn najis dy so dy strt nk lemas dlm perot . mse brsalin normal bg sy buka jln smpai 5 tu xla menyakit kn sgt tmbh sy ketumbn xpech dn xd rse nk meneran . doc yg pecah kn ketumban sy . mse da bkk 8 tu yg rse power sikit sakit dy tpi lps meneran xrse ap . kepala bby kelua kt kemaluan pon xd rse sis . teran je . lps kepala bby da nmpk contraction pon ilang jdi kne teran buat2 berak je tok kelua kn bdn bby plak . ad sesetgh ibu xpyh gunting pon klau dy senang teran dn bby xbesa . xperlu tkot sis . anggp je mse tu nk bby selamat kelua . jika sis gemuruh dlm LB dn fikir sgt tkot tu nt sis susa nk brsalin normal . kita sebole ny nk brsalin normal . klau czer ni kne pndai jaga luka . xpndai bole trbuka jahitan la nanah la kne jangkitan la lps tu kne bkk balik jahitan czer tu cuci idop2 mcm tu je sis tnpe bius . tmbh plak klau jhit lg seksa ny nk bkk jahitan tu . Allah je tau perasaan sakit mse tu . benang dh mlekt kt kulit d trik2 . mmg negeri sis . da rse pon still sy sndri rse negeri . ?

Dlu masa dlm LR langsung xtfikir dh nak normal ke czer.. yg sy tau asal sy selamat,Baby pun slmt kluar.... tp alhamdullilah Allah masih beri sy peluang utk lahirkan scara normal walaupun sy tpksa menahan sakit yg amat....sblm ke hosp,drumah sy dah ada kontraksi konsisten + turun darah lendir..g hosp bukaan bru 3cm dan slow progress walaupun dh bjam2 bukaan still sm..doc bantu pecahkan ketuban ..still juga sm.. tp doc usahakan jg utk sy normal dia kata kita try induce drip...kalo xjln jg end up kena czer laa...tp syukur alhamdullilah xsmpai sejam sy dinduce sakit kontraksi lg btmbah kuat & mbuatkan bukaan sy cpt ..xsedar2 dah 9cm..xlama pastu dh boleh meneran mknanya mmg full tbuka laa tu..sy slmt lahirkan bby boy masa tu . 2.8kg..

VIP Member

X pernah rasa normal..first te pun czer.pendapat sy..czer cepat juga..okay je..cumanya..lepas tu ada komplikasi yg boleh jadi..apapun...kena selalu ingt..czer ke normal ke..jnj sihat..n ingt je...semua tu rezeki Allah bagi..kdg2.. kita x tahu..yg Allah plan kan kat kita czer sbb mungkin kita x mampu nk tanggung sakit contraction tu... Mcm sy..baby 1st..x da pun contraction ape..doc bgtau baby besar..emwrgency czee week 38..so hari ni admit..esok.nya czer..terus.. x da rasa contraction ke ape ape..huhuhu..alhamdulillah.. Apapun sis..mental kena kuat ya.. Take care

Better normal Dr cezer.. Czer ni ada baik buruk.. Tp if emergency case mmg kna czer, but kna positif sllu.. Sbb czer leceh dkt tmpt luka, then kna bantuan org skit.. Jrak next kehamilan juga pentig sbb nk bg luka dlmn OK..czer ni xsakit msa proses, lps 6jam akn sakit.. Huhu.. Sy czer 2x dah Dan bakal kli ke3 czer.. Apa pun pmakanan pentig lps bsalin, oren sunquick/tropicana sntiasa ada stok lps czer.. Nk bg cpt sembuh luka tu.. Normal pn ttp kna mkn oren.. Bgus utk pyembuhan..

melahirkan mana yang tak sakit sebab pahala yg tuhan janjikan utk ibu ibu ni bukan sikit / kecik bila melahirkan anak .normal mmg sakit semasa melahirkan ,tapi cepat sembuh .ceaser mmg tak sakit masa melahirkan ,tp kesan selepas tu ambik masa panjang .kalau boleh normal ,kenapa nak ceaser ?

Bg sy Normal lg bagus sbnrnya dpt sembuh cepat .. Klu czer sakit lps operat memang terasa .. Parut pun selamanya tetap ada .. Sy dh 2x caesar .. Pergerakan terbatas dh .. No matter what yg penting ank kt selamat ?

VIP Member

Normal. Sakit kejap je ms contraction. No need for czer kalau takde complications. Sakit memang sakit tp lepas bersalin tak rs dh. Keluar je baby terus hilang sakit....hihi.

Semua tu ikut kemampuan badan masing2.. Tahan sakit atau tidak.. Awk masih pregnant anak pertama.. Normal lah set dlm pikiran tu.. Kalau czer melainkan ada komplikasi..

Sy berdoa sgt2 biarlah xde pengalaman bersalin ceaser.. Berpantang sendiri klu ceaser agak susah nk jaga.. Mudah2an Allah makbulkan doa saya.. Aamiin..

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan