Pengalaman and tips bersalin anak first

hi saya nk share pengalaman dan tips bersalin utk first mommy yg memerlukan . saya dh selamat bersalin anak first 18/7/2023 39w6d (GDM D/C). tarikh sepatutnya saya kena serah diri utk induce dan perlu admit ward 9am. tapi Allah maha baik . baby nak keluar sendiri tanpa induce. 1. Pukul 2pagi start keluar darah macam darah period (tak campur lendir). belum ada sakit apa apa. 2. start Monitor contraction guna apps . daripada sakit 15minit sekali ke 6minit sekali terus ajak husband pergi hospital pukul 6pagi 3. 7 pagi settle check dkt bilik saringan bukaan dah 4cm tpi sbb primid dr declare 3cm then kena masuk ward dulu 4. 9 pagi ,dah sakit kuat dkt ward sampai satu tahap mcm auto meneran. nurse check bukaan dah 8cm terus gelabah semua tolak pergi labour room. 9.36pagi keluar seketul baby girl berat 3.65kg (scan sebelum3.4kg). 10malam dh discharge. tak sempat nak cucuk branula ke apa ke sbb cpt sangat proses tu. tips yang saya amalkan 1. teknik pernafasan setiap kali contraction datang . tarik nafas guna hidung 4saat, hembus ikut mulut 7saat. tarik nafas jangan angkat bahu tapi fokus di perut. walaupun sakit dh kerap tk ingt dh berapa kiraan teruskan je buat. 2. waktu naik ward terus mengiring ke sebelah kiri dan control nafas . 3. time sakit zikir pun tk ingt nak baca tapi set mind je allah akan mudahkan semuanya 4. waktu meneran kangkang terpaling besar sekali suruh suami kangkangkan sbb time meneran kadang tk perasan kita kepit kaki. lepastu teran tu yg terpaling kuat sekali pernah meneran seumur hidup. nurse puji pandai teran sbb kepala baby keluar bulat elok sbb baby besar bagi yg tertanya tanya sakit contraction tu lebih kurang sakit sengugut bagi saya bearable sbb saya selalu sengugut teruk. sbb tu saya boleh tahan contraction sampai 8cm. tapi dh hujung2 tu mmg sakit tapi sakit tu kejap je sbb baby dah nk keluar . saya bersalin koyak juga sbb tak gunting and baby besar tpi alhamdulillah tk czer. kalau tanya mana paling sakit , time jahit dengan seluk darah beku paling tersakiti

2 Balas
Tulis jawapan

Sis monitor contraction guna apps apa?

TapFluencer

Syukur... 😇