BOLEH KE CAMPUR UBAT DALAM SUSU ANAK

Saya ada terima soalan ini melalaui DM saya di Fb Soalan: Puan anak saya susah sangat nak makan ubat. Bila bagi diluak nya balik, ada yang nasihat saya untuk campurkan dalam susu ibu/formula yang diberi. Boleh ke saya buat macam tu? Jawapan: Tidak boleh Mengapa saya jawab begini bukan sahaja atas faktor keberkesana ubat tapi juga effectnya terhadap persepsi anak kepada susu Kenapa tak boleh? 1. Mengubah keberkesanan ubat Ada ubat yang sepatutnya beri atas perut kosong ada yang sepatutnya beri selepas makan. Sebab ini akan mempengaruhi keberkesanan ubat tersebut Contoh ubat kapsul yang sepatutnya bertindak bila sampai ke usus kecil mempunyai salutan luar untuk menghalang asid perut dari mencernakan ubat dengan cepat sampai ke usu. Jika dalam bentuk kapsul anda buka dan masukkan dalam susu adakah ubat tersebut sempat nak sampai ke destinasi untuk bertindak? 2. Interaksi zat dan ubat Ada zat dalam susu ibu/formula yanh akan berinterkasi dengan ubat samada meningkatkan/mengurangkan kadar penyerapan ubat Contoh ada ubat antibiotik yang sukar untuk diserap akibat berinteraksi dengan susu Maka tak berkesan la ubat tersebut nanti.. 3. Perubahan rasa susu Suka tak rasa ubat? Tak kan... Lepas tu boleh pulak campur dalam makanan favourite anak iaitu susu. Apa jadi kepada persepsi anak kepada susu? Susu tak sedap... Ada anak akan trauma dan akan berpaling dari minum susu jika amalan campur ubat dalam susu ini kerap diamalkan. Bila dah taknak minum susu dah jadi satu hal nak tukar tukar susu atau nak tarik minat anak minum susu semula. Habis tu macam mana nak buat? Kalau tak bagi susu memang tak akan ambil ubat..huhuhu Jawapan saya SELANG SELI DENGAN SUSU/BUAH Bagi anak kurang 6 bulan Beri ubat dan selang seli dengan pengambilan susu ibu/formula bukan air kosong Disebabkan kuantiti kecil selalunya max 2 kali selang je dah cukup Bagi anak lebih 6 bulan Boleh selang seli dengan puree buah/buah/jus buah semulajadi. Nak lagi sedap boleh buat ais krim yoghurt dan buah semulajadi dan beri terus kepada anak sebagai reward makan ubat. Galakkan anak nak pegang hisap ubat dari syringe sendiri supaya mereka boleh kawal berapa banyak nak masuk dalam mulut. Ini akan kurangkan keberangkalian anak luak balik jika dipaksa makan oleh mak dan ayah. Jangan campur ubat dalam susu na.... Harap membantu Sekian Dietitian fizah sobri

1 Balas
Tulis jawapan
VIP Member

👍