apa patut buat?

Salam/Hi mommies , nak tanya kemarin dah 39w so kiranya last review dgn doktor tapi masa otw pg klinik mmg dah rasa sakit area bawah perut so masa smpai ada bagitau doktor sakit area tu . lepas cek dan scan kandungan Alhamdulillah semua okay terus kena buat ctg dan mmg dah ada mild contraction (doktor ckp tu tightening kalau xsalah) . lepas ctg trus doktor cek dah ada bukaan 4cm should be masuk ward la kan kalau dah ada bukaan 4cm tapi contraction xkuat dan air ketuban pun belum pecah . lepas review trus call mak tnya kena msuk hosp dah tapi mak kata tunggu dulu smpai rasa btul2 sakit/ pecah ketuban ๐Ÿ˜… sampai ke harini contraction on off dan masih boleh tahan . is it okay? kalau kita rasa nak tnggu dulu sbb baby pun aktif gerak dan tak ada tanda2 lain . terkejut jugala bukaan dah 4cm tapi contraction on off tak sakit dan boleh tahan . ada tak pengalaman mommies mcm ni? #firstbaby #ingintahu #seriusnanya

23 Balas
Tulis jawapan

Hi mommies sedikit update tentang post saya yg ini . Alhamdulillah saya selamat melahirkan baby boy pada 20/08/23 (39w4d) โค๏ธ sebelum tu terima kasih atas segala nasihat, komen, dan pengalaman mommies semua . 17hb lepas review ada bukaan 4cm saya trus balik rumah ๐Ÿ˜…๐Ÿ™๐Ÿฝ as a 1st time mom mmg agak takut n nervous tapi saya rasa mcm nak tnggu smpai btul2 rasa nak melahirkan . sepanjang 3 hari drumah saya tiada rasa apa2 contraction lagi dan buat aktiviti mcm biasa . 19hb malam tu dlm jam 11pm pg toilet dah ada tanda keluar darah . still tiada contraction . smpailah jam 3am bru rasa contraction tiap minit non stop dah mmg rasa sakit masa ni. so masa tu la saya decide bru pg hospital lps solat subuh . smpai hosp trus masuk PAC doktor cek smua dan pecahkan air ketuban bukaan dah 5cm masa tu trus prepare masuk labor room jam 9am . 10:20am Alhamdulillah selamat melahirkan secara normal ๐Ÿ˜Š

Baca lagi
8mo ago

alhamdulillah, hehe kn best tu dapat duk kat rumah (doktor bg green light)... lg selesa dr duk wad

VIP Member

Sy sarankan pergi la hosp. Tp kalau hosp dekat dengan rumah sokay, boleh tunggu. Kalau jauh, amk masa 1/2jam tolong la pergi jee hosp. Takut terberanak or kalau nak beranak nanti takut tak sempat sampai spital. Macam sy first syawal haritu. Bangun tidur tibe ada benda kluar, then sakit contraction on off. Sy penah dgr org ckp tunggu dah sakit sangat bru g spital, so sy pun buat benda yang sama. Dah jalan raya, tibe rasa sakit sangat, sy pun balik rumah kjp terus g hosp. Sampai hosp check dah 8cm, then ktuban terus pecah. Check balik dah 10cm. Nasib baik sempat sampai spital. N trafik light semua bg kerjasama ๐Ÿ˜‚ kalau tak mau beranak dalam kete ๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚ Time tu dah 39w 2d.

Baca lagi

Wuish 4cm dah tu . Saya 2cm dah warded pastu haritu jugak bersalin. Time tu lah pecah ketuban pastu kena tolak lb tahan contraction sakit teramat doctor check baru 4cm saya yg 4cm tu contraction kuat tahan sampai nak terputus nyawa hahahah lagi sikit nak kena masuk ubat. Tu pun doc dah seluk2 tlg bukakkan jalan ngeri eh masa tu , tapi still 4cm . Masa awak check dah bukaan 4cm doc bukan suruh masuk ward terus ke? Better stay ward senang nurse nak pantau in case anything happen.

Baca lagi

awak .better jg tu ke hosp..dlu pn sy rasa mcm 'jgn ke hosp awal sgt'. nti doc akan pcahkan air ketuban, nak tak nak kena paksa bersalin dlm masa 24jam lps air ktuban dipecahkan. tp kes sy plak. .. doc check 5cm masa kt wad..trus kena ke LR..on the way ke Lr mmg sakit sgt la..dlm proses dr wad ke LR, rupanya dh makin byk bukaan..bila doc kt LR check bukaan, n pcahkan ketuban, terus dia suruh push..kiranya dr 5cm ke 9-10cm tu within 30min mcm tu..

Baca lagi

lain org lain pengalaman.. tp kira ok la 4cm x sakit sgt.. at least nanti sakit x lama terus teran je.. ikut ckp doctor.. klau doktor kata tggu drumah maka tggu je dirumah smpai contraction betul2 kuat.. sbb contraction dia boleh berlaku lebih dari 24jam sebelum betul2 terbuka jalan..tambah2 lg kalau x leaking ketuban n takde darah.. kalau org yg memang contraction kuat tp bukaan baru 2cm, memang patut la kena warded..

Baca lagi

4cm admit jela. dr tau kerja dia. sekejap je dah bersalin kalau masuk labour room ni. unless mmg awak nak bersalin tanpa medical intervention. nak natural birth. tapi kan risiko tu. hmm. saya aritu hampir kena induce. masa serah diri 2cm,. seminggu sebelum pun 2cm. admit tu esok pagi nak masuk ubat 4cm. tak sakit apa. tolak labour room. dr pecahkan ketuban, masuk drip. sejam lebih dah bersalin. dah tu, big baby. 4kg haa.

Baca lagi

saya 4cm suda masuk LB oo.. ๐Ÿคญ macam mana pulak sis nie 4cm masi nak balik ruma.. pelik nie.. sis pegi je hospital jadi apa2 kat sis dan baby susa nanti.. memamg ibu tu berpengalaman tapi kalau puluh2 tahun yang lepas dah tak sama dah dengan pengalaman kita sekarang.. saya 4cm tu memang dah macam cacing kepanasan kat LB layan contraction macam mana pulak sis bole nak balik ruma lagi ๐Ÿคญ๐Ÿคญ

Baca lagi
8mo ago

masa 4 cm tu dah leaking ketuban ka?

Saya terbukak 2 cm dr dh suruh masuk ward. Bukaan 4-5cm saya dh guling guling sakit layan contraction. And then stuck dekat 4 cm berjam until dr pecahkan air ketuban. Lepas tu sekejap je bukaan jadi 10 cm. Saya beranak haritu jugak ye. Mcm mana awak bukaan dh 4 cm tapi masih relaks lagi ni. Walaupun sakit tu boleh tahan, awak tak risau ke kalau pape jadi kt baby?

Baca lagi
8mo ago

Hi sis saya pergi hospital dlm pukul 7 pagi and masatu nurse check dh 2 cm. Pastu saya rasa around pukul 11 lebih kot my gynae dtg and check saya dh 4-5 cm dh. Untuk first baby saya rasa mcm tak de la lama sgt..

awak da nak bsalin la tu.. sye peg hospital 4 cm trus kne warded.. sye smpi hospital kol 7 pg.. kol 9pg msuk labour room.. kol 10.45 pg selamat bsalin.. ble 4 cm memg contraction x bpe kuat & x sakit lg.. Awak ptut peg hospital trus.. klu jd ape2 awak da kt sne dah.. bukaan nie kdg cpt je walaupun x sakit.. cpt2 la peg hospital..

Baca lagi
8mo ago

sama la mcm sy.. pegi hosp time tu 38w dh buka 4cm tp sy ok je... sy x rasa sakit smpai la 7cm. air ketuban pecah sendiri lepas tu dlm 10 minit bersalin better pegi je hosp

kenapa awak ikot ckp mak awak. should be bila 4cm tu awak dh ke hospital. sy 4cm doctor soh masok labour room terus tau. sy ketuban pecah masa dkt hospital. bukan masok ward. both anak sy sampai hospital doctor check 4cm dh. terus prepare nk masok labour room. yg kena masok ward tu kalau 1,2 or 3cm

Baca lagi