Bersalin tanpa epidural

Hi ibu2..sy nak tnya pengalaman ibu yg bersalin secara normal tanpa epidural..sakit masa contraction tu terlalu sakit ke? Masa nak push, lagi sakit dr contraction atau dah kurg? Sy plan xnak ambil epidural kalau dpt lahir secara normal, tp sy takut x tahan sakit sbb x tahu sakitnya mcm mna..terima kasih pada sudi share pengalaman ☺️ #firstmom #ingintahu

19 Balas
Tulis jawapan

Assalamualaikum, hai sis.. tahniah 🌹 Setiap orang tak sama tahap ketahanan dan penerimaan sakit macam mana πŸ₯°. Kalau saya, anak sulung sy bersalin pramatang sebab sy x perasan sy sdg sakit contraction, ke hospital asbab bleeding.. rupanya dah on labour, 33 weeks bersalin pramatang. Anak 2nd pun saya tak perasan saya contraction, cuma rasa tak sedap hati dan rasa tak selesa perut rasa mcm kenyang dan juga lapar dalam waktu serentak. So saya mandi, saya makan. Masih lagi rasa tak selesa perut so terus ke hospital. Sampai hospital rupanya dah 8cm. Ini pengalaman saya sendiri, waktu nak push baby tu (10cm), waktu tu rasa urge nak buang air besar (meneran) sangat2, cuma dari segi rasa contraction tu saya tak pasti nak kata mcmana πŸ˜… Apa pun all the best sis, dan ikut kata hati sis ya (bak kata doc, kata hati seorang ibu). Ikut badan sendiri juga, tak ada salah tak ada yg betul kalau utk kebaikan dan kesihatan mental fizikal sendiri πŸ₯°

Baca lagi

Serba salah nak comment ni sebab setiap badan berbeza. Kelahiran anak pertama saya, alhamdulillah dipermudahkan walaupun induce drip saya tak rasa contraction langsung walaupun saya tak ambil epidural. Boleh dikatakan mudah sebab cue untuk saya push bukan contraction yang kuat masa 10cm. Tapi perasaan untuk teran yang tak boleh dikawal. 3 kali teran & baby selamat dilahirkan & perasaan nak teran terus hilang. Tapi downside tak tahu rasa contraction tu macam mana bila mana saya mengandung lagi & sekarang dah 39w approaching 40w. Saya taktahu contraction tu rasa macam mana sebab anak pertama saya memang saya tak rasa langsung sakit contraction (walaupun memang ada contraction sedang berlaku). Jadi sekarang setiap 2 hari saya ke clinic swasta untuk check bukaan rahim. Risau kalau tibatiba bukaan dah banyak tapi saya tak perasan

Baca lagi
2y ago

Saya pun mcm ni 😭. The anxiety.. anak sulung bersalin premature sbb ini lah, sy x perasan sy contraction sbb isteri abg ipar kata sakit contraction lebih sakit dari senggugut. Kalau kurg dari rasa sakit mcm senggugut tu cuma braxton hicks katanya. So saya pun percaya 100% sbb tak ada pengalaman πŸ₯². Tapi syukur Alhamdulillah, asbab bleeding sy ke hospital, rupanya jalan dh buka..kalau bukan asbab bleeding maybe dah bersalin sendiri kat rumah pramatang.. Allahu 😭😭😭 Anak 2nd overdue 3 hari..tak ada rasa contraction, kata hati lain mcm dan dh makan dan mandi masih rasa mcm lapar dan kenyang serentak. Ke hospital rupanya 8cm. Mcm komen sis ni juga, dah 10cm urge nak meneran sangat kuat. Skg sedang preggy ketiga, pindah negeri (so nurse n doc pun baru), anxiety lagi bertambah. Kpd new moms, ikut kata hati. Agak2 rasa tak sedap hati, terus ke hospital shj. Insha Allah nurse n doc faham, sebab bukan semua badan sama ❀️

Saya advice sis bertabah lahirkan anak secara natural. Setiap anak yg lahir insha allah adalah spt jihad melahirkan umat rasullah saw. Reward jihad sis..allah sgt menjaga dan gembira apabila kita dpt peluang gini. Mmg sakit tapi tanpa sakit tiada kebahagian sis..gitu erat hubungan ibu dan anak bershukur pada illahi..bergantung pada epidural blh alami masalah lain kelak. Sewaktu sis dah tiba masa allah akan sediakan sis mentally dan by kebolehan utk menerima kesakitan nature. Sis jgn pikir byk mmg kesakitan mati dan hidup kembali utk dpt darjat seorg ibu. Setiap anak dilahirkan akan hapus dosa dosa kita sis.

Baca lagi
2y ago

utk setengah case epidural bukan pilihan ikut apa masalah sewaktu nak lahir..tp setengah hosp swasta blh demand utk epidural juga walaupun sis blh melahirkan natural. Ceasor selalunye no option perlu letak epidudal.

there's no easy way to answer this. ada mothers yg Masa contractions mcm tiada feeling. my sister in law begitu. her water broke, lari to hospital, tuptapΒ², 10cm already. ada mothers, like me, feel e.v.e.r.y s.i.n.g.l.e contractions... you have to find a way to deal with the pain. mine? I Cari small details on the ceiling of the room. it helped me. I told this method to a friend of mine and she said it worked for her too πŸ˜‚πŸ˜‚πŸ˜‚ and no epi, no sort of pain killers was given. Docs and nurses said to encourage moms to push bersungguh2.

Baca lagi

mcm sya , ank 1 & 2 lps 7cm bru rasa sakit.. kecuali yg ke-3 baru2 ni sbb kena induce kot. sakit drpd biasanya . 6cm sya dh mula rasa x best.. 8cm merayu dgn nurse sbb rasa nak teran tp nurse x bagi.. tgh2 contraction plak nurse masuk hose utk kosong kan pundi kencing.. 🫠 besi sisi katil sya genggam kuat2 masa contraction tue, smpi branula kat tangan berdarah pun sya dh x perasan dh.. pdhal dr 8cm ke 10cm tue x smpi 30minit pun.. tp sakitnya , ya Allah.. mcm nak putus nyawa.. πŸ₯² bila smpi masa bole meneran , bru lega.. nasib baik masi ada tenaga nak push masa tue dan alhamdulillah , xda koyakan..

Baca lagi

Contraction mmg sakit, rase die macam senggugut tapi 3kali ganda sakit... setiap orang tak sama tau rasa contraction, ada yang rasa lama, ada yang kejap dan ada yang tak Ada rasa tibe2 dah nak bersalin.. tu semua rezeki masing2... 😊 pada saya sis kene think positif dan jangan pikir takut tak tahan sakit... paling penting sekali doa selalu dipermudahkan bersalin normal jangan lupa doa nabi yunus.. insya-Allah urusan bersalin sis akan dipermudahkan. Aammiin.. 🀲🏻☺️

Baca lagi

alhamdulillah saya tak ambil epidural & memang sakit puan masa contraction tu datang,saya sampai rentap besi tepi katil tu & itulahhhh pilihan saya yang nak sangat rasa sakit melahirkan anak tanpa epiduralπŸ˜‚sebab kena baring je,diorang tak bagi bangun..sakit datang setiap berapa minit,bila sakit terus push(kalau dah 9 - 10cm).. bila keluar je kepala baby hilang terus rasa sakit tu.. tapi ada je orang yang tak rasa contraction huhu

Baca lagi
2y ago

Kkm dah bagi kebenaran and kkm pun bagi kebenaran sama ada hospital nak izinkan suami masuk atau tak πŸ˜“πŸ˜“

1st anak epidural..sekali berak dah..so operate.. rase cam hurmmm...okay laa tp alhamdulillah xde kene sakitΒ² blkg.. 2nd baby..saya nak epidural..tp dr x bg katanya dah 5cm dan dr pakar pun xde.. so menahan sakit berjamΒ²..sampai pulasΒ² tgn dr praktikal yg dtg..bila nak teran saya x tunggu 10 cm..sbb xtahan sgt.. lepas jaa baby keluar sekali bidan yg senior ckp.. 1st time saya tgk..punya sakit awak menahan..sampai boleh putus 2 cadar spital ni..

Baca lagi

Bg sy sulung hri tu sakit dya 4hri cntraction bru 4cm tp dh pitam trok xmkn xmndy xtdo..sakit dya meraung 1warded pndg abis...org lain kata rsa mcm sgugut..bg sya cntraction bkn sgugut dh ..bgai 20 tulang ptah srentak srupa digilis lori..ahahah..ada ibu sblah sya 3cm siap mkn roty.maigoshh..sronok sgt klu dpt mcm tu..dktr pn nk bg sya epidural..tp bilik OT pnuh pgi ke mlm..last2 dktr pchkn ktuban pkl 7mlm.kluar bby pkl 4pg..

Baca lagi

sis, alhamdulillah saya dua2 anak bersalin normal tanpa epidural. sakit time contraction tu depends pada badan masing2. ada yg x sedar pun bila dah fully bukaan. masa tengah sakit tu, puan banyakkan doa, mengiring ke kiri akan cepatkan bukaan. InsyaAllah puan akan kuat utk tahan sakit nanti. semoga dipermudahkan urusan bersalin puan nanti.πŸ€—

Baca lagi