sembelit

Assalamualaikum ibu2 semua.. Mcm mna nak atasi sembelit ketika hamil?.. Smpai tkt nak buang air besar.. Mohon tunjuk ajar semua.. #22week

41 Balas
Tulis jawapan

Saya pun dulu pernah sembelit. Nk dkt 2 mggu jugak. Jenis susah nk keluar. Kalau nk teran pn takut2 je. Nurse ckp kurg amik makanan yg berserat. So sy pn makan la pisang, buah2 lain n minum jus oren. Air masak pn kene byk minum. Then makan bubur nasi. Klu makan nasi, lg ssh najis sy nk kluar. Lps makan bubur, lama2 sng je nk kluar. Tu cara sy la. Mgkin lain org, lain caranya. Sis cuba la. :)

Baca lagi

saya macam sis dlu. tak tahu tu sembelit kah apa tapi saya mmg ssh nak berak. kadang sekali dlm 2-3 hari. taik pun busuk. tapi sejak sy stop kopi dan teh, and minum susu, jus, air kosong, semuanya berjalan lancar. πŸ™πŸ™ lagi lagi makan ubat vitamin diberi doktor utk ibu dan kandungan. πŸ˜‡

5y ago

Sya pn sama sis.. Sya mmg tak minum minuman kefin..ari2 minum sunquick dn susu sja.. Air puti dn sayur pn kuantiti bnyk.. Tp tak taw la knapa msh sembelit. 😒 apa2 pn trima kasi sis

Makan buah lai kuning.. N minum arabic gum.. Alhamdulillah.. Sblm ni sye mmg smbelit teruk.. Smpai kt dlm toilet berjam2.. Kdg smpai nagis na kluar kn njis pnye psl.. Lps mkn serbuk arabic gum n buah lai kuning.. Nak membuang pn x sakit lgi daa.. Sye beli kt online shoppe je.. Hrga pn x mhl..

5y ago

Boleh sis.. Sye bru 10week..seawal nye pn da bole mkn.. Alhamdulillah stkt ni xde pape.. Wc sis.. Tp jgn bncuh dgn air pns.. Pncuh dgn air sjuk.. N seawal pagi sblm srpn.. Smge bermanfaat sis..

Sy mnum nestum sblm tdo.. Tp nestum tu uat cair2 skit cm air nestum. Huhuu.. Esok konfirm mbuang dgan lancar........ Pastu slalu laa mkn Buah2.... Sy slalu mkn buah tembikai, apple merah, buah lai ng jambu batu.. Dri ank first smpai laa preggy no 3, sy uat cmtu xpnh sembelit... πŸ’•

5y ago

Owh ok sis.. Trima kasiii😊

Minum 6 biji orange juice sehari pasti akan berak. Kalau betul2 sembelit tu minum sebiji lemon +air panas 3 litres . Jgn minum sampai habis tau? Minum sampai perut rasa lain, rasa nak berak tu stop. Sebab kalau minum habis, diarrhoea jadinya.

dulu sy pernah masuk icu.. nurse picit kan air masuk dlm punggung.. mcm bby punya tu..kmudian akan mudah berak .... dlm icu xde tenaga..dokter sarankan nurse buat cmtu..bli kat farmasi sis rm0.50sen camtu .xelok tu meneran..

5y ago

nk cuba mkn itu ini itu ini xlnjar jugak... pkai tu laaa sng..

Berhenti mnum teh kopi nescafe air gas...bnyak.kan minum.air putih,buah oren dan syuran seta oat..Alhamdulillah...saya buat tu smua..saya x sembelit lagi...sblm ni sampai berdarah sampai nak pitam bila buang air besar

5y ago

Sama2

Sy pon jnis susah nk mmbuang.. Tp bila sy konsisten tiap2 hri makn jus mamariam.. Jd tiap2 hri rasa nk mmbuang + tk perlu mneran mcm sblom2 niπŸ˜… sy ni dh lah tk rajin beli buah2.. Sbb jauh dri kawasan rumah sy

5y ago

Trima kasi sis bg info tu.. InshaAllah d cuba.. πŸ˜‡

Sis cube makan dragon fruit. Saya mkn tu sebiji alhamdulilah.. ok sgt2. Saya mmg jenis makan buah xleh sikit2πŸ˜€πŸ˜€πŸ˜€

VIP Member

Sis boleh cuba makan pul kalsium ostermatrix, alhamdulillah ramai yang dah makan lega dari sembelit