14 Balas

Saya dulu pun terbuka jgk tp x besarla..pg hospital doc ckp nk jahit semula sakit..so doc suggest jaga kebersihan tempat luka tu.. Stp kali lepas mandi doc ckp duduk berendam dlm besen air suam campur garam utk bunuh kuman.. Lepas mandi dah siap2 lap kering2 luka tu saya letak ubat kuning utk luka cepat kering.. Lepas tu sya letak serbuk manjakani utk cepat tumbuh daging bru n bersambung...

Pedih x letak manjakani dgn ubat kuning? Brand apa sis pakai manjakani ?

mybe sis blh jhit smula kt hospital swasta.. mntk di bius dlu.. spya xskit sgt... utk luka cpt smbuh bli ubat pati ikan haruan.. xpn bli ikan haruan buat sup.. kt luka 2 basuh i garam suam.. spya luka cpt kering n xmudh dijgkitan kuman.. bila kering kuman xkn mudh bjgkit kta pnya jhitan.. sy brnk kna 10jhitan..sy buat camtu je.. alhamdullah.. pastikan jhitan tu sntiasa kering n slalu ltak ubat.. sy pkai spry je ubat hsptal bg.. bli btol spry

VIP Member

Macam saya, jahitan saya pun terbuka. Tapi doktor kk nasihat saya untuk basuh dengan air garam. Setiap hari, saya bancuh sikit garam dengan air suam dan basuh area tu. Alhamdulillah, dalam masa 2 minggu bercantum semula. Amalkan juga makan buah oren. Dapat bantu mempercepatkan process penyembuhan luka dari dalam Saya hanya guna air garam. Tak guna apa2 basuhan jamu.

sis basuh dgn air bancuhan garam ke ?

VIP Member

jahitan sy terbuka. trpksa jahit smula sbb besar 😭. sakit tu mang sakit. tp lepas tu tebuka lg 3jhitan. tp sy x mnta jahit sbb x besar sgt. dia xkn bcntum smula. sy biarkan je. tunggu ank kdua lahir nti bru mnta jahit smula. sbb lepas brsalin x rasa sakit kena jahit.

betul ke masa jahit tu mentah2

sy after seminggu jahitan renggang sikit. pergi kk untuk check tp doc x suggest untuk jahit balik. sbb dia kata luka tu akan bercantum sendiri. cuma akan ambil masa sikit. rajin2 letak ubat iodin dengan salin pad. sbb xnak luka tu ada infection.

Nk tanya, gel tu sapu mcm mana ya ? Bg dia kering ke biar dia bergel gtu kt tempat luka terbuka tu ?

Sy ank 1st pnah jhitan terbuka nurse ckp ade gap, then nurse suh mkn syur hjau byk2 alhamdulillah bercantum smula isi nye, then ank 2nd n 3rd alhamdulillah sy xde koyak n xde jahit.

Sis...apa tipsnya xde koyak tu..boleh share?

VIP Member

Klu terbuka, rasanya kne jahit balik, doc pnh bgtau. Jahitan sy dlu renggang sbb byk berjalan masa pantang 😅

Kalau renggang tu ada buat jahitan semula ke ? Sbb masa bersalin sy koyak hampir sampai ke punggung.. dan jahitan kt hujung area ke punggung tu mcm terbukak sikit.. tak sure terbuka or renggang.. tp misi check takde pulak suruh refer hospital or kk even dia bgtau sy hujunh jahitan tu terbuka sikit.

saya dulu kna jahit balik la... walaupon terbuka skit... btter g chek balik...

tk sakit ke sis sementara tggu 4 tahun anak kedua tu??

Macam mana nak tahu jahitan terbuka?

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan