Ada yang sama macam saya?

Sy anak bongsu. Ibu saya bertegas nak jaga sy pantang especially sy brsalin czer. Ibu sy quite terlalu ikut apa2 petua org tua2. Sape yg faham, faham lah kan. Bila kita try to apply yg mcm kite dh belajar dlm kelas antenatal, tips2 dari Dr, n research di internet, ibu sy akn ckp, time dia dlu xde pun mcm2 tu, xyah ikut sgt. Sy jdi quite stress. Sbb bnyk argument. Cth, mcm buat susu fm. Lps buat susu fm, x blh goncang kuat2 kan. Even dh ckp, x blh buat mcm tu, nnti bubbles bnyk, tpi ibu sy akn ckp, xpe, ok je, dia dh jaga anak2 dia rmi. Sume ok je. Sy jadi mls nk argue ape2 dh. Last2 anak sy kembung. Sy senyap je. Ibu sy sllu nak ank sy ada dpn dia. Sy jadi penat sbb x dpt nk rehat dlm bilik. Psl baby tidur. Baby kn ada active sleep. Sy pnh ckp,xpe biar je, xyah angkat, sbb baby tgh fasa active sleep, tpi diangkat jgk. Jdi baby bila dh trbangun, n nk nangis, cpt2 ibu sy suruh bgi susu. Pdhl, sy bru je siap susukn baby, x smpi sejam pun lgi. Lbih kurg 3 oz. pastu sy amik baby tidokn balik. Pnh bnyk kali, baby muntah sbb overfeeding. Bnyk kali jgk sy nangis. Sy pnh ckp kat ibu, xnk org dtg tgok baby lgi. At least lps dh abis pantang ke ape. Tpi x ngam jgk. Even kwn2 sy nk dtg, sy xbagi dtg lgi tgok. Sy jdi mkn hati. Sy bukan x bsyukur bila ada yg nk jaga ketika pantang, tpi sy still rasa pantang sendiri is much better. Even bnyk kali sy rse mcm ni, sy masih try to be positive. Duk kg, resources sgt2 limited. Bila baby sakit, xde pun klinik yg mmg utk baby ke ape. Means Dr yg sy blh refer as Dr kanak2. Baby sy pnh selsema n batuk2 smpi menangis, bila pegi klinik Dr suggest utk neb baby, okay lgi. Tpi bila time nk neb tu, sy xtau nk pegang tools tu mcm mana, sbb besar dri baby, blh plj assistant tu ckp, xpe pegang je mcm tu, w/o assistance, dia pegi mcm tu je. Alahai, rse mcm nak balik trus, n sambung pantang kat rmh sndiri je.

8 Balas

Same goes to me.Brsalin 17/8 hari tu,ank no 2.This time,my husband wanted me to stay at our own house,dia nk jaga masa pantang.Bila mak sy dtg rmh,serba serbi tak kena especially bab bengkung.Sy bln x nk pakai bengkung,but only we know our body condition.Rahim x kecut lg,ada jahit sikit plus sy kena hemorrhoid.Bila dia bising x bengkung,xbengkung,then sy ikut la bengkung.Baru pakai berapa belas minit,rasa sakit gila dkt peranakan,pstu brdenyut2 dkt bhg bwh dkt jahitan.Bila sy ckp dah try pakai,pstu sakit,then mula la sikit argument nnt perut x kempis la apa la.Sy ada jgk la brbalas ckp mak sy,bkn sbb nk menjawab,tp yg sakit nk menanggungnya sy.Kita dgn menyusu bdn,lps susu,nk duduk burpkn baby lg.Nasib baik la husband sy jenis ringan tulang,semua dia tolong buatkn,mlm kalau baby x lena tido,dia yg brjaga😢 Harap mak2 dulu faham la mak2 skrg.Bkn susah pun nk faham keadaan kita yg baru lps brsalin ni.Byk ambil masa nk heal bdn luar dlm.Cukup menjaga emosi ibu2 baru lps brsalin.Kita pulak lps brsalin nie kalau org ckp itu ini x kena dgn apa yg kita nk,mula la cpt terasa,mental breakdown.Alhamdulillah masih sihat n dah boleh brbengkung lps peranakan dah kecut,buasir dah baik.Bkn kita tak nak ikut,tp keadaan bdn yg x mengizinkan lg.Yg baik,semestinya kita akn ikut ckp mak kita.Harapnya mak sy x terasa hati dgn apa yg sy jwb2 bila dia suruh itu ini,i’m refused to do it🥹

sama mcm sy sis , sy brpntg czer ngn mak jgk .. slalu duk ulang dulu oke je dia besarkan anak smua elok smpai skrg .. nk mndikan ank 2x sehari pom mak tak bagi , ckp paru2 baby bhaya .. nak bertungku ank pom mak tak bagi .. last2 ank kembung perut sy yg hadap malam2 ank merengek .. sy sapu balm tasneem TRub n mnyk telon ruqyah mak sy tak percya ubat tu mnjadi .. mak duk letak ubat afiat dia la spnjg masa kat anak .. katanye dlu mse kiteorg adik brdik kcik ubat tu la yg slalu pkai .. hmm .. bab mknn xpyah ckap la .. hari2 ikan twar ksong dgn nasi saja .. syur xbleh mkn , katanya angin .. susu pom smaa , siap mndi anak atau ank ngis msti nak buat susu FM .. sy cpat2 ckp breast bengkak , anak kena mnum susu sy .. pndai la mak sy diam .. slalu nk bg formula katanya nnti anak cerdik .. hmm . sy nak DF sbb sy srt .. awal hritu dia suh sy berpantang kat ruang tamu mcm zman2 dlu .. sy ckp nak duk dlm blik snang nk mnyusu anak selak baju je .. mak berkeras nak suh duk ruang tamu .. tpi sy bg alasan kucing rmai kat rumah .. jd sy berpakat ngn nurse yg dtg umah suh pesan kat family jgn bg baby duk ruang tamu sbb bulu kucing bhya .. baru la mak sy akur n bagi sy duk dlam blik .. hmm sabar je la ..

saya mak kira ok lagi tak strict sgt.. tapi nenek😭 masa 2-3 minggu ptama berpantang kt rumah mak, nenek ada duduk sekali. Fuh memang macam2 la tak boleh.. sama la mcm yg awak ckp tu. Anak bunyi sikit suruh susukan. Baby saya kuning sebab pramatang dan sy pun darah O. Nenek asyik desak bagi susu formula sebab katanya susu saya tak cukup. Gi kk, doc sarankan pam susu bagi kat anak. Bila nenek saya tau...🤦katanya "belajar kat mana la pam susu ni, bagi terus jela atau bgi botol(fm)". Memang down terus saya masa tu. Memang rasa mcm taknak bercakap dh dengan dia. Saya baru rasa konfiden bila pam dan nampak susu saya memang banyak, tak macam yg dia selalu downkan saya kata susu sikit. Memang lega gila rasa bila nenek dah tak duduk sini lgi dah..

cam saya la sis, pelbagai petua datang and saya bersyukur yg mil nk jaga an. anak sulung lak tu. saya ni da pernah jaga orang pantang,so saya tahu la camne nk handle baby. walaupun saya lahirkan anak first,mil fikir saya tkle buat pape. ada sekali tu,anak merengek je..fil fikir i ni tak cukup susu..if tak cukup susu, tak mungkin baju basah je. astu sampai la mil beli susu formula..sejak beli,anak duk luar..saya duk bilik..kita ni anak first,ada luka bukan boleh gerak sangat. tapi tu la,dorang nk anak depan dorang je,astu anak nangis sikit sumbat susu.. stress tahu takk in conclusion, minta husband carikan cl. it's much better for our mental health..

Camtu la kan. Tu saya maleh dah nak berpantang dengan mak sendiri DAN mak mertua. Dua dua huhhh, tarik nafas panjang, kita ni hampir meroyan dibuatnya. Kalau dua dua gabung taktahu la apa nasib saya 😂 Anak dah 2 tahun ni masih teringat tau kejadian dan kata kata yang dilontarkan haa gittew. Cakap la macam mana pun nak menang diorang juga. 2nd baby, dah cakap dengan husband nak upah CL je. 🫠 Awak banyakkan bersabar dan kuat ye 💪🏻

Fhm sgt2 sis.. sy pn pantang kt umah sndri biasekan suami je tlg.. kalau pantang dkt kg atau umah mak susah jgk sb bt sedare2 nk dtg.. sy pn rimas org2 dtg umah time pantang.. mcm hrtu mak sy jage sy dkt umah sy seminggu.. time tu lah org nk dtg umah sy.. terus sy stress smpai nangis.. last skali bnde cmni bg kekuatan untuk sy pantang sndri..

sama lah dgn sy..sy pntg dgn mil tahan 2 mingu je..mcm2 petua keluar..tu x blh..ni x blh..owg dulu2 mcm ni..owg dulu2 mcm 2..hari2 sy nagis stress..yg paling sakit hati..ank sy bru bpe hari dia dh sumbat kn puting kosong..lps 2 siap nk bg air msk lg dekat bby..

Mohon bykkan bersabar sis. Sebab tu sy pantang sendiri, hire CL. Taknak benda mcmni jadi la. Dah sakit beranak, tmbah kalau ada mak macam tu, lagi sakit..

Soalan popular