12 Balas

air ketuban banyak (AFI >20) boleh memberi kesan kepada bayi antaranya bayi songsang atau nama lain nya breech presentation, kelahiran awal atau preterm labor dan tali pusat bayi berada di jalan keluar bersalin atau nama lain umbilical cord prolapse. kebiasannya, ECV doktor akan cuba lakukan masa antenatal checkup dengan scan. ECV biasanya kita buat dalam 37 minggu ke atas sebab kita nak bagi mak bersalin secara normal. kata kan kalau gagal juga selepas ECV, doktor akan sarankan bersalin secara c-section. buat masa sekarang jangan risau awak masih 30 minggu. memang bayi akan songsang lagi. dalam 32 minggu macam tu bayi akan mula pusing kepala ke bawah atau kita panggil sebagai cephalic presentation. jadi ada masa lagi untuk bayi awak pusing. nanti masa scan dr biasanya akan check kepala bayi awak berada di bawah ke atau masih di atas. kalau di atas seperti saya kata perlu ECV ☺️

saya Dua Kali mengandung breech , Dua2 anak kluar kaki dlu tp alhamdulillah, bersalin normal .. sya amalkan petua ayah sya , rajin bawa baby berbual,sentuh2 baby pujuk dia pusing , klu nasib baik Dia akan pusing klu x pun akan d permudahkan urusan .. yg sorang da 19tahun,yg adik ni da nk masuk 4 tahun .. tapi anak saya kedua2 ya xda la besar ..yg abg 2.6kg Jak ..yg adik 2.39kg

macam saya 28w scan air ketuban 19.7..doc kata borderline dah..xnk lebih 20max..sejak 28w sy tau air ketuban banyak , sy limit minum air masak , sy tak makan buah2 mcm tembikai , oren sebab sebelum ni mmg sy kerap minum air tembikai dan sy jaga xmakan manis2..alhamdulillah 30w scan turun 18.1 , 31w5d turun lagi jadi 17 pulak..doc kata ok air ketuban 17 tu..

oo yekee .sy kuat sgt2 mnom aer masakk .berbotol2 .sbb bile tekak kering rase mcm gatal jee ,

saya pon masa 28w baby breech akibat air ketuban banyak , bacaan da cecah 17 tp so far alhamdulillah scan masa 34w air ketuban okay n bby pon da masuk laluan.. so 30w tu masih ada masa lg sis, banyakkan bersujud lepastu jgn pakai seluar yg ketat biar yg longgar senang bby nk moving ke laluan yg btul

baekk in shaa Allah .trime kasehh

sy waktu 29minggu doc ckp air ketuban byk..19.7.. lps tu saya kurang kan makan manis..buah2x pun sy tak berani ambk daa..sbb sblm tu rajin btl makan buah manis2x..smua sy stop yg manis2x ..air pun cuma minum air sjuk kosong jaa..scan 32minggu air ktuban normal sd..12.mg..

oo die bole normal balekk ye ?sy kene cube ni .trime kasehh

air ketuban klau banyak pun bahaya. sbb baby boleh lemas. klau by week 36 masih breech, peluang nk bersalin normal rendah. kena ECV (boleh google) dulu kot boleh. but if x berjaya n baby still breech, auto kena czer

30 minggu xblh nak kata breech lg sbb baby ada space lg utk dia pusing.. kena tunggu 36w above.. samada dr akan buat ecv ke x.. pasal air ketuban byk ni bergantung atas apa yg ibu mkn/minum..

Air ketuban banyak sbb ibu bnyk minum atau mkn manis.. Baby kerap buang air kecil.. Air kecil baby jadi air ketuban dia.. Boleh risiko terbelit tali pusat.. Itu diberitahu oleh nurse sy

Air putih bagus.. Tp try tanya dr atau nurse mcm mana nak make sure air ketuban bersesuaian dgn kandungan.. Nasihat dari segi pemakanan

awal lg. sy dlu 36 37 mggu baru baby pusing. 2 mggu skali cek msty scan tgk da pusing lom. pujuk ary2..

doctor ada bgtau tak, air ketuban awak byk mana.

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan