Minum ice bila breastfeeding

Nak tanya fakta ke mitos je minum ice masa menyusu badan ni anak akan kembung la, sakit perut la, mudah selsema sakit la? Ntah la saya dah habis pantang dah pun. Tp mak tetap tak bagi minum sejuk konon nnt baby meragam. Bukan ke bila minum air sejuk lalu tekak dah jadi suhu normal badan dah? Ade kena mengena ke dngan minum sejuk baby kembung? Abistu klau 2 taun nak breastfeed maka 2 taun la takleh minum sejuk alahai.. Klau dlam pantang blh diterima la nak sembuh kan badan2 ni, tp ni dah habis pantang dah pun .

9 Balas
Tulis jawapan

boleh refer penerangan dr doctor imelda balchin. β€œDoktor Imelda, betul ke ibu yang menyusukan bayi tak boleh minum air sejuk atau air berais, nanti bayi dapat selsema?” Jawapan saya: Ini ialah auta yang mengarut sungguh. Mai nak habaq. Saya nak tanya anda semua, bila anda pump atau perah susu, pernah ke susu yang keluar itu sejuk? TAK pernah kan? Selagi ibu itu masih HIDUP dan selagi manusia ialah MAMALIA BERDARAH PANAS, susu yang keluar dari payudara ibu semuanya PANAS seperti suhu darah ibu juga. Bayi tak akan dapat susu sejuk bila menyusu direct dari payudara ibu. Hakikatnya ialah: 1) Apa yang ibu minum tak terus masuk ke dalam payudara ibu. 2) Apa yang ibu minum akan masuk ke dalam perut ibu. 3) Apa yang masuk ke dalam perut ibu akan menjadi suhu badan ibu dalam masa beberapa minit saja. 4) Dari perut, makanan dan minuman dihadamkan dulu sebelum diresap ke dalam saluran darah kecil yang mengelilingi perut dan usus ibu. Yang tak boleh hadam atau diresap, akan keluar menjadi najis. 5) Dari dalam darah ibu, toxin diproses oleh hati ibu dah buah pinggang ibu untuk dibuang. Jangan percaya kepada produk-produk membuang toxin. Berikan kredit kepada hati dan buah pinggang anda. 6) Khasiat di dalam susu yang dibuat oleh kilang susu di dalam payudara ibu, datangnya dari darah ibu yang ditapis dan diproses oleh kilang susu untuk menjadi susu. 7) Maka sebab itulah susu ibu sama panas seperti darah ibu, tiada air sejuk atau air ais kat dalam susu ibu. 8)Lagipun, penyebab selsema itu jangkitan virus laaaaa bukannya makanan atau minuman. Kena belajar sains apakah penyebab selsema. Jangan salahkan apa ibu minum atau makan naaaaa. 9) Jangkitan virus itu senang berjangkit dari anak-anak lain kepada bayi, dari bapa kepada bayi, dari pelawat kepada bayi dan dari ibu kepada bayi, melalui ciuman, melalui virus yang terlepas dari batuk-batuk atau bersin dan melalui sentuhan tangan jika tak basuh tangan sebelum sentuh muka bayi. Jika pelawat ada selsema, jangan lah pi dekat bayi dan batuk depan bayi, cium-cium bayi dan sentuh muka bayi dengan tangan tak basuh, lepas tu pi tuduh ibu minum ayaq sejuk. Adoi laaaaa πŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈπŸ€¦πŸ»β€β™€οΈ 10) Jika bayi dapat selsema, apa yang terbaik untuk menyembuhkan bayi ialah melalui penyusuan ibu. Jika bayi ada selsema, ini bermakna bayi ada jangkitan virus. Virus itu terjangkit dari orang di sekeliling bayi itu yang membawa virus itu, bukan dari air sejuk atau air ais yang ibu minum. Sudah tentu ibu pun dah terjangkit virus yang sama dengan virus yang bayi ada, sebab ibu lah paling dekat dengan bayi, maka badan ibu akan membuat antibody melawan jangkitan virus yang menyebabkan selsema itu. Antibody dari darah ibu akan masuk ke dalam susu ibu untuk diberikan kepada bayi. Bayi akan mendapat perlindungan dari ibu melalui susu ibu. Insyallah. Jangan salahkan ibu dan jangan kecam ibu yang menyusukan bayi. Hakikatnya ialah ibu lah yang memberi perlindungan kepada bayi. Semoga ilmu pengetahuan ini bermanfaat untuk anda. Dr Imelda Balchin Pakar Maternal & Fetal Medicine.

Baca lagi

Btl sis sumpah i btl stress sis i pun dah habis pantang sis i minum ais pun ckp mcm ini lagi stress bidan yang mandian anak i ckp mcm sis i btl stress lagi teruk bidan ckp tak boleh potong rambut sis lagi ckp tak boleh sikat rambut sampai 6 bulan tapi i tak dengar i pergi potong sebab tak tahan panas sis i pun fikir semua salah ibu kalau ape2 jadi anak semua salah ibu

Baca lagi
5mo ago

you follow page fb doctor imelda balchin. doctor ada share mitos tentang ni. utk next pregnancy for sure you xstress dh

sy dri preg smpai ke pantang smpai bby da 4 month teh o ice terus..xda pantang ice bby ok je ada la kadang2 normal la bby akn kembung bwt urut ILU sapu minyak telon bwt senam basikal ok da bby..klw ada yg tnya pn sy ckp je xpntng da bby ok je sy ok

mitos je sis. sy even masa tgh preg suka kunyah ais pun kena mrh dgn akak ipar. ckp x elok utk baby nt susah beranak. blkg dia sy kunyah je sbb sedap. elok je beranak normal.

4mo ago

Bukan sy yg cakap sis πŸ˜… Pesanan dari doktor gigi. Dulu2 saya seorang yang gemar gigit ais. Rasa best dengar bunyi krup krap krup krap waktu gigit ais tu. Sampai jadi habit. Kadang2 ma saya tegur sebab tak elok anak dara makan bunyi2🀭jadi saya tak akan kunyah ais depan ma saya.hehe Lepas saya belajar, baru saya tahu rupanya tak elok gigit ais ni. Gigi boleh retak. Erm, kalau nak bayang macam dinding retak tu. Jadi struktur tak kuat silap hari bulan gigi boleh pecah. Cuma ada sesetengah kes, retak pada gigi halus tak nampak dengan mata kasar. Jadi dr gigi kena buat beberapa test untuk confirmkan yang tu betul2 gigi retak atau dr gigi panggil Tooth Crack Syndrome. So apa masalahnya? Dalam gigi kita ni ada saraf. Kalau retak tu sampai kena saraf, memang sakit la jawapannya. Sakit bila kena saraf ni memang tak boleh bawa bincang. Kadang2 tu tak boleh tidur, tak selesa, sakit berdenyut, pening kepala. Masa ni makan pun takde selera. Dr gigi akan buat apa? Samaada rawatan akar atau cabut

saya dalam pantang lagi dah minum ais. anak tk pernah kembung perut pon, barut pn tk pakai. sekarang dah 6 bulan

sy dr awal lepas bersalin lg minum ais, fully bf anak elok je takde kembung pun now 1y dh dia

Iye mitos. Orang tua memang ada yang masih percaya benda2 camni.

Mitos je…

Mitos😊