βœ•

34 Balas

Sy faham sis.. tapi kita kena makan, terutama utk 3 bulan pertama ni.. kalau tidak kesian nanti baby, risiko develop x complete tu tinggi, biasanya berkaitan saraf tunjang/tulang belakang, penyakit spina bifida.. na'udzubillah min dzalik.. ad orang syorkan minum ubat tu dgn jus oren, syukurla bkesan jugak hehe.. sy paling x suka iron tu, rasa besi πŸ˜… tapi apakan daya hb sy x tetap turun naik.. yg lain mmang buat gastrikla jawabnya 😌

Sebaik nya cuba untuk makan. Demi kebaikan baby dan puan sendiri. Memang ada sesetengah nya akan mual atau pening kepala. Macam saya. Tapi saya guna pendekatan sendiri. Saya makan iron tablet 2 jam lepas makan malam, yakni sebelum tidur. Makan iron tablet dengan jus oren. Rest kejap. Setengah jam lepas tu makan pula b complex dengan folic acid. ☺️ Sekadar perkongsian. ✌

Saya acid folic mmg xtggal, sboleh nya janganlah tggal tu vitamin utk baby... Cuma kdg ubat lain tu ad juga sy skip haha sbb xtahan, kadang makan muntah kosong acid, keluar air ja jd kuning sgt pedih ulu hati. perut terus angin.. Tp xdk la skip smpai bmggu. Kdg makan selang sehari hehe. Tp hb ok alhamdulillah.. Cuma acid folic mmg stiap hri laa sy ambl

Kalau kandungan msih awal, jgn skip dua ubat tu. Kalau awk kata awk rse nak muntah lepas makan, cuba tukar ubat. Mcm sye, sye xmkn bnyk2 ubat dah. Sye makan iberet folic acid. Dlm tu semua ada, bcomplex, vitamin c, folic acid. Alhamdulillah takde alahan dan hb maintain 11 ke atas. If hb turun, sye just double kan dosage dgn nasihat doc

Nurse and doc tahu ubat tu. Awak boleh beli kt guardian/watson / mana2 farmasi.

Kalau mkn folic acid & vit b muntah, kne try ubat lain tu. Ckp dkt nurse, mntk tukar ubat, zincofer+iron. Rasanye iron tu yg kuat sgt bau dye & blh buat muntah. Kt lua byk ubat lain utk pregnancy, blh tnya doktor or mntk sugestion dr nurse. Kalau sye mkn iberet sbb hb xcntik even dah mkn iron 2biji+1biji folic acid+1biji vit b.

VIP Member

Penting sis folic acid.utk baby sis jugak.kalau diawal kehamilan mmg wajib amik folic acid.lepas 3 blan boleh sis tukar ke vitamin lain.saya dlu Pon cm sis gak.makan je muntah tapi saya fikirkn baby.saya telan jugak.tapi saya amik folic acid time malam.makan sebelom tdo.

Utk 1st TM mmg wajib ambik. Klu nk bby mmbesar sesuai dgn usia kndungan ikut nasihat doc. Cari info apa effect yg akn brlaku pd bby jk x ambik asid folic ni. Kesian bby kt dlm tu. Kuatkn smngt. πŸ’ͺ

cer mkn obimin sis.. sy kdagΒ² skip jgk.. lg 1 sy kuat air mneral,g mneΒ² air mneral xlpas kt tgn.. bebi lahir bru 12 hari harini..dr hari ptama smpai skrag ,kuning xde lsug.. alhamdulillah..

Jangan skip sis. Smua tu ada khasiat utk pembentukan / perkembangan baby. Paksa diri utk makan. Ambil dgn segelas jus. Atau ambil sebelum tidur. Apa2 pun fikir kesihatan diri dan baby.

Acid folic wajib amek sis nk elak berlaku sebarang komplikasi pada baby. Plus utk tmbah darah jgk. Nanti hb tak cntik ada masalah mcm2. Amek dgn air sunquick kosong tnpa gula

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan