Hb low

Hi alls, i pregnant in 19weeks, and my HB LOW around 10.5 i guess, and nurse minta i makan ubat zincofer tu 2 biji sehari. But i cant eat ubat zincofer sebab dia buat i mual dan muntah. Anyone have suggestion for naik kan HB i tu balik ?

1181 Balas
Tulis jawapan

before dis sy makan obimin. then muntah2. doc tukar zincofer. lagi teruk muntah. then try IBERET. for me, iberet okay la. not bad. takde muntah mual dh. & sgt bagus utk increase kan HB jgk. selain tu kena makan byk kekacang mcm kacang kuda & buah jambu batu pun bleh naikkan hb. jus jambu batu merah guava tu pn bleh minum tp minum sikit2 je sb dia manis takut sangkut kencing manis plak nti. sy amalkan yg ni. so far hb belum drop.

Baca lagi

hi dear, early pregnancy dulu doc n nurse bg I mkn iron tablet 2 kali sehari, now baby mkn membesar, at 25 weeks lg I da start kene makan maltofer pula. ikut je vit yg doc bg, just if u x bole, u try mkn mknn yg tggi zat besi spt sayur n buah cth jambu batu, bayam, hati ayam, kerang, mkn hari2. if u bole terima, u try minum jus delima, kurma. ๐Ÿ˜Š I ada problem yg sama, plg rendah 9.8. last week at 29 weeks. ๐Ÿ˜ข

Baca lagi

saya pun xboleh mkn zincofer . saya 16w.. aritu pun hb drop.. dr 12 ke 9/10... misi ckp xokay kalau awal2 pregnant dh rendah hb . sbb nanti makin besar baby , makin banyak dia nak dr kita ....then saya balik kg utk appointment hospital pulak , doctor ckp bolehh je makan obimin tu 2kali sehari.. pg dan malam . kk bg obimin cukup sehari sebiji je . try sis minum jus mamariam... saya pun niat nak try mamariam tu...

Baca lagi

Hello dear.. i am 34weeks pregnant mom.. sama saya pun x bole mkn ubat tu sebab bila suda makan trus rasa pening2... so dr start mmg sya xmkn ubat tu. Tp alhamdulillah setakat ni hb sya ok ja dan harap akan terus ok smpai bersalin nnt.. apa yg saya slalu amalkan ialah kerap makan buah jambu batu @ buah betik.. insya allah setakat ni mmg hb xpernah turun.. cuba kita try amalkan sama2 ya sis.. semoga dpt membantu :)

Baca lagi

Sy pon 19w.. msa mula2 bkk bku hb 9.4 & td pi chek up hb sma x naik still 9.4.. pling tggi pon 9.8.msa awl2 dlu nurse bg vit c, acid folic, zat besi mmg x naik.. tuka amk zincofer ms mula2 amk ok je.pastu try amk wktu mlm mmg pening smp x blh tdo.. doc suggest amk sangobion pon x jln.last skali td doc suggest amk maltofer/iberet.. arap2 hb naik kali ni.x larat nk tadah telinga kene bebel tiap kali pi chek up..

Baca lagi
4y ago

Saya pon rasa yg sama. 2nd tri ni bby byk tarik zat besi dari ibu

Sama macam saya doc suruh makan zincofer 2 biji sehari. Pagi 1, malam 1. Tapi zincofer ni mmg rasa dia teruk sangat kalau muntah. Tak boleh tahan. Then, saya try makan sekali je sehari , makan time betulยฒ dah rasa mengantuk. Sebab lepas tu, terus Lena. Tak de lah muntah. Saya telan dengan air sunquick atau limau kasturi. Satu lagi, saya amalkan makan jambu batu. Alhamdulillah. Dari hb 10.2 , dah naik 11.9

Baca lagi

Sama kita. Dah week 19. Last checkup sblm raya hb 10.7 lepastu doc tukar bagi zincofer. Tp makan sebiji je. Seminggu pertama makan zincofer, saya makan waktu malam. Set alarm bangun telan ubat sbb pukul5 nak sahur. Tp skrg makan pagi sblm subuh pastu nak termuntah semula. Cepat2 makan buah oren ๐Ÿ˜‚. Skrg ni husb banyak masak daging je. Then kena makan buah tiap hari. Next check up 1/6 ni harap hb okay la.

Baca lagi

Mom, kalau muntah, tanya doctor bole tukar ubat tak? Mcm saya, mmg tak sesuai dgn zincofer. Saya tukar maltofer, sedap. Pastu saya kena tukar iberet sbb hb tak naik banyak. No coffee, no tea, no milo ya mom. These 3 drinks yg menghalang serapan all the vitamins. Kalau nak minum, boleh tapi minum minimum, 2 hours after mkn ubat. Lebihkan limau kasturi. You can perah limau atas nasi.

Baca lagi

Sis try minum air kelapa. Ade sekali tu a day b4 checkup i minum air kelapa. Then hb naik sampai 14. Bile tny boleh mkn obimin x sebab dah 19 weeks.nurse xbg sbb hb tinggi n zat besi dlm tu dah cukup.. last checkup hb 12.. mmg i selalu minum air kelapa je,selang sehari or dua hari. Tp skang pkp susah nk dpt so i minum jus mamariam.

Baca lagi
3y ago

sy mnum air kelapa start dri 7 weeks lg..xda msalah..air kelapa bantu lg bacaan gula sy jd normal..

Saya pun sama. makan zincofer,tak lama lpstu nak muntah. cara nk mngelak dt muntah, sedia makanan atas meja + mknn manis/masam.. then makan zincofer, tunggu skjp.. dah start rasa mual ..makan benda manis/masam.. then makan mknn atas meja.. done ! itu style saya la ๐Ÿ˜‚klau nk try,bole je .. hehe nak naik hb , makan hati ayam .. alhamdulillah, sblm ni saya 10 juga, lps makan hati ayam terus naik 11 hehe

Baca lagi
3y ago

Hye 19weeks, Sya pun tak dpat nk makan ..ubat tambah darah tu ,, rasa nk pengsan pun ada , lepas tu misi bgi ubat satu lgi ..bru lha rasa ok ..tpi hb xmauk naik ,