gatal2

Saya nak tanya..saya mengandung 3 bln lebih..normal ke kaki tumbuh gatal2 mcm ni..baru jadi dlm smggu ni..mula timbul 1,2 je..mmg gatal sgt..xleh move on nk garu2..last2 jadi cmni..dah g jumpe doc..just bg cream n ubat tahan gatal je..ade sapa2 ibu mengandung sama mcm saya..mcm mana cara nk hilangkn rasa gatal tu erk..

gatal2
59 Balas
Tulis jawapan

Pengalaman saya mengandung anak ke2 kena gatal-gatal seluruh badan. Kat ofis ke kat rumah ke memang kerja menggaru je sampai tak larat dah. Pegi HKL mulanya doc just bagi ubat sapu jelah. Lepas 2weeks makin teruk pegi lagi HKL mintak jumpa pakar. Alhamdulillah , lepas makan ubat & sapu ubat terus berkurang. Masuk trimester ketiga barulah hilang gatal-gatal tu. Tu pun masa nak delivery ada lagi yg tak hilang sampai doc tanya , knp ni.. teruk sgt nampaknya.. memang teruk.. tapi, lepas bersalin memang hilang teruslah. Org cakap alahan mengandung lain-lain. Normal je ni. Cuma nak bertahan tu lah.. kena kuat sikit.

Baca lagi

mcm sy.. since prgnant mmg bdan gatal2.. meggaru je.. sedar x sedar tgk byk parut dah.. kt lengan, paha.. kaki.. n blkg pinggang.. kdg down jgk rasa.. tp xpalah.. fkir ni pngorbanan mse prgnant kan anak.. nk buat mcm mana 😭so nasihat sy, sis cuba tahan ye. control garu tuu.. garu manja2 jee πŸ˜…ni sbb hormone mse prgnant.. mmg kne hadap..sblm prgnant kulit cantik jee😒 tp skg sis dah redha.. 😌yg penting anak dlm kandungan sihat2 je.. sy due 6/2 ni.. tp blum ada tanda2.. doakn sy dprmudahkn bersalin ea.. trima kasih😊

Baca lagi
4y ago

Semoga dpermudahkn sis bsalin nanti...aamiinn..

Sy masa mengandung anak ke 3 kena gatalΒ² mcm gegata tu dr awal sampai da bersalin. Segala jenis ubat sapu dan ubat makan dah ambil. Sampai dah xlarat nk garu. Sy telan ubat lg. Bila efek ubat ngantuk sy tido xde la rasa nk garu. πŸ˜‚ xpon nk kurgkan gatal sy kerap mandi dan xkasi berpeluh.

4y ago

Kan.. Garu sampai lukaΒ² calar satu badan

VIP Member

Owh saya kena gatal2 tapi bukan masa mengandung tapi lepas bersalin, dalam tempoh berpantang. Seksanya rasa sebab gatal merenyam. Saya dapat tahu 4 org yang lain (kakak dan kawn saya) pun experience benda yang sama. Gi klinik, doktor bagi ubat alahan.

Baca lagi

Setiap kali memgandung mmg ada je gatal2. Merenyam sangat sampai susah nak tidur. Saya elakkan garu takut lg.merebak dan berkudis. Selalunya mandi, sapu dengan air bancuhan cuka epal utk bilasan terakhir. Kemudian sapu vco@ evoo

Saya pernah kena alahan gatal betis, malam time tdo sedap menggaru. Bangun pg habis luka2. Pergi kk jumpa doktor bg ubat cream gatal. Guna bape hari je da hilang. Sekarang alhamdulillah da xda alahan gatal mcm tu

VIP Member

Sy pernah terbaca, hormon dlm badan berubah. Boleh jadi, baby akan terkena eczema klu mama tak buat ujian darah. Mereka ambil sample darah, dan bawa ke makmal. Then ada nama sakit tu cuma sy lupa nama dia apa.

Itu normal. Ada ibu yg keluar alahan time pregnant walaupun x pernah ada allergy, ada yang sakit itu ini, ada yang langsung xde problem. Lain org lain ragam time mengandung. X pyh risau.

Awak try pegi klinik.. minta pendpt doc.. doc akan bg ubat yg sesuai. Atau awak bole bace ape yg dr. Imelda bachin ckp ni.. https://www.facebook.com/679746658/posts/10156900631396659/

VIP Member

Normal sis.. kadang2 tu simptom kencing manis.. dah boleh start kawal pemakanan.. sebab sye pun naik gatal kat kaki macam tu.. nak garu takut luka.. dah luka nanti tinggal parut πŸ˜…

4y ago

Erkk seram nya...sb sy ni ad minum air gula hari tu...berat bdn naik