Sesi Tanya Pakar bersama Dr. Tengku Nur Atiqah, Kaunselor Laktasi Bertauliah, Pengarah Bondahaven

Jom bersama dengan Dr. Tengku Nur Atiqah, Kaunselor Laktasi Bertauliah dengan kami pada 16 Oktober 2020, Jam 3.00 petang dengan topik yang sangat dekat dengan para ibu iaitu ๐Œ๐ž๐ง๐ฒ๐ฎ๐ฌ๐ฎ ๐๐š๐๐š๐ง : ๐€๐ฉ๐š ๐ฒ๐š๐ง๐  ๐›๐š๐ซ๐ฎ ๐›๐ž๐ซ๐ ๐ž๐ฅ๐š๐ซ ๐ข๐›๐ฎ ๐ฉ๐ž๐ซ๐ฅ๐ฎ ๐ญ๐š๐ก๐ฎ. Ajukan sebarang permasalahan atau perkongsian yang anda alami bersama kami di ruangan komen bawah dan nantikan jawapan terus daripada pakar kami kepada anda. #asktheexpert #TAPprihatin #tanyaTAP

Sesi Tanya Pakar bersama Dr. Tengku Nur Atiqah, Kaunselor Laktasi Bertauliah, Pengarah Bondahaven
44 Balas
Tulis jawapan

Hi doctor! Solan pertama, Baby saya minum susu okey ja cuma lebih kerap pada sebelah kiri hingga menyebabkan susu belah kanan jadi kurang dan mengambil masa yang lama untuk penuh sedangkan belah kiri 2-3 jam sudah boleh jadi bengkak kalau terlewat minum, ada apa2 kesan atau risiko yang tidak baik kah yang akan terjadi pada payudara sebelah kanan? Soalan kedua, Waktu berpantang haritu susu saya over supply sehingga kan saya terpaksa pump untuk hilang kan bengkak susu yang kerap terjadi, jadinya susu yang saya dah pump saya buat stok dan simpan dalam deep freezer, masalah sekarang anak saya menyusu secara direct memandangkan saya hanya full time housewife, jadinya apa yang boleh saya buat dengan stok susu tadi memandang kan anak saya tidak memerlukan nya? Sebab terlalu banyak dr kalau buang rasa macam membazir sangat.๐Ÿ˜…

Baca lagi

salam doktor, saya fully bf x campur langsung dgn fm sampai la anak nak msuk 7 bulan dah ni (direct feeding x pernah pumping lagi setakat ni and sya housewife), nk tny dktr ank sya mmg susah nk makan sejak bgi dia mkn solid food ni, sya dah try dari bbur kosong, bbur mix dgn syuran protein n ke buahan still sama gak doktr..xp sya x putus asa tetap bgi gak and cuba tarik perhatian anak saya xp still sama smpai skrg mmg payah nk buka mulut utk mkn, ank lgi suka menyusu dari mkn dktr, saya tkot nnt x ckup nutrisi yg patut ank saya dpt klu hny depends dgn menyusu badan sahaja..knpa ye dktr anak sya masih menolak mknan?

Baca lagi
4y ago

terima kasih doktor, In Sha Allah will try my best

Assalamualaikum Dr..sy dah 3minggu bersalin.. sy new mom n first baby..minggu pertama bersalin susu sy byk..sy bg direct feeding..sy branak czer, myebab sy xboleh myusu lama sbb trauma luka czer tu.. jaundice baby pon mggu tu naik tggi, nurse suggest utk mix BF n susu formula.. minggu ke2 tetiba susu sy drop..susu still ada, baby sy still myusu direct..tp bila sy pump hnya dapat 1-2oz myebab sy trpksa mix susu formula, kalau x baby sy mragam sbb xkenyang..boleh x Dr suggest cara mk bykkn blik susu spya sy dapat pump n buat stok susu utk baby sy..

Baca lagi

assalamualaikum Dr. anak sy skrg umur dia 46 hari..skrg sy mix fm & bf dia sbb ada masa dia mengamuk2 masa menyusu, dia tarik2 nipple and kdg2 asyik keluar masukkan nipple sy smpi sakit ...then bila sy bg fm, dia terus senyap and tidur.. sy x pernah pam sbb baby setiap 1 jam nak menyusu so xtau la susu byk ke x sbnrnya.. soalan sy, mcm mana nak tau klu baby sbnrnya cukup susu ke tak and berapa lama baby menyusu sbnrnya ye utk each feeding? sbb kdg2 dia menyusu sampai 30-40min tp dia mcm x kenyang..sbb sambil menyusu tu kdg2 dia tidur..

Baca lagi
4y ago

thank you doktor..anak sy lebih suka bf compare to bottle..bila bg bottle dia akn tolak dulu, byk kali try lepas tu baru hisap..ank sy xde tongue-tie tp maybe betul ckp doktor baby tak melekap dgn betul..thank you again!

Assalamualaikum Doc.. 1) Sy fully bf (Df) baby 2 bulan lebih, knp Kadang2 tu ank menyusu suka hisap lepas hisap lepas,, sebab susu tak sedap ke.. Ada yg kata macm tu.. 2) Sy ada baca bf ni effect period x menentu.. Ank masuk 2 bulan hritu sy dh period tpi sikit2 je, sampi dh nk 15 hari ni period masih mcm tu.. Normal ke dtg period mcm tu? 3) Planning utk menyusu hingga ank 2 tahun.. In Shaa Allah.. Belum ambil apa2 perancang keluarga.. Klu pil, pil apa yg sesuai utk fully bf mom?.. Terima kasih Doc..

Baca lagi
4y ago

Terima kasih doc.. ๐Ÿ‘๐Ÿผ

baby saya suka menyusu posisi mengiring. sy risau lekapan pada puting saat menyusukan. baby sy menyusu 10 minit dan terlelap. berat badan baby naik berapa gram je sebulan xsampai 1.2 kg naiknya. adakah posisi penyusuan xsesuai. baby sy dah 7 bulan. baby sy menolak puting botol. bila siang bg susu gn sudu. sy risau beratnya xnaik kurg nutrisi. mkn sikit je dlm 15 suap 4x mkn. selalu sembelit. adakah baby kurg air? sy merasakan hisapan baby sgt slow. adakah lidahnya pendek?

Baca lagi

Hi Doctor! I'm a new mother of 10 m/o baby. i ada few questions. 1.macam mana nk maintain pengeluaran susu? ada masa susu banyak and at times not. kadang tu dpt 2oz je bila pump. 2. my baby prefer one side boob je. and that makes my breast jd very uneven. and pengeluaran susu for the smaller breast tu jd tk bnyk. any advise on why baby only prefer one side and how to make the other breast yg baby tk suka tu ada bnyk susu and make it even balik?

Baca lagi
3y ago

๐Ÿ‘

Assalamualaikum Dr 1. Kalau bby nipples confuse macamana nak betulkan balik? 2. Mcmna cara nak guna syringe/cup untuk elak bagi botol pada bby? 3. Kalau direct feed anak, mcmna cara nak tahu anak cukup minum susu? 4. Betul ke apa yang ibu makan akan mempngaruhi kandungan susu? Cthnya ibu makan mknan pedas, jadi bby tend to sakit perut or cirit birit ke.. 5. Boleh Dr jelaskan mengenai EBM? Cara pengurusan ebm..

Baca lagi
4y ago

Wsalam Puan, 1. Utk betulkan nipple confusion saya cadangkan Puan jumpa kaunselor penyusuan, ianya bergantung pada kes dan sukar diterangkan melalui mesej. 2. Boleh tonton video berkaitan di Youtube ya Puan. https://youtu.be/tQtqNs4Gpa4 3. Kalau bayi minum dengan tenang, dan melepaskan puting sendiri dengan keadaan tangan dan kaki relaks, badan yang lembik dan tidur yg lena ๐Ÿฅฐ 4. Tak semestinya Puan. Yang paling penting, Puan mesti peka dgn keadaan bayi, sekiranya bayi kembung perut atau cirit birit dgn tiba tiba, Puan perlu ingat semula apa yang Puan telah makan dalam 2-4 jam sebelumnya. 5. Topik ini terlalu besar utk saya terangkan disini Puan. Saya cadangkan Puan membuat bacaan lanjut di internet.

Dr, soalan saya, boleh ke saya menggunakan breastpump sebelum baby keluar pada hujung minggu kehamilan? untuk menggalakkan susu keluar dan sediakan bekalan awal. ini kandungan saya yg pertama, jadi saya tak pasti adakah susu saya mampu keluar terus setelah saya bersalin. saya takut stress bila susu tak keluar dan baby lapar. saya tak nak sediakan FM untuk anak saya jika susu saya tak keluar. Bagaimana ya Dr?

Baca lagi
3y ago

๐Ÿ‘

Soalan seterusnya Dr, bagaimana nak elakkan puting melecet atau nak pulihkan ya? adakah dengan penggunaan cream atau nipple shield? jika cream, adakah elok untuk baby? sebab cream sapu kt puting, takut baby terhisap cream tu. kalau nappy shield, saya dengar feedback suction tak berapa kuat and boleh mengurangkan susu ibu. effect buruk kalau tak pakai apa2, saya takut baby hisap susu sekali darah.

Baca lagi
4y ago

Utk puting melecet saya cadangkan Puan cari dahulu puncanya - adakah pam tak sesuai? Adakah baby latching dgn cara yang salah? Adakah kerana jangkitan kuman? Kalau tak pasti, lebih baik dapatkan nasihat kaunselor penyusuan berdekatan. Utk pulihkan puting, Puan perlu kenalpasti puncanya dahulu. Boleh gunakan mana mana nipple cream yg ditulis selamat utk bayi di bungkusannya. Nipple shield tidak berkesan utk puting melecet.