Luahan TTC

Dosakah saya sensitive,cepat marah dan cemburu bila kena tanya pasal anak? And saya jenis tidak boleh terima orang terdekat sengaja pancing perasaan atau emosi saya pasal anak. Cerita dia begini, Perkahwinan saya dah 3tahun lebih. Adik lelaki suami saya pula, baru saja jumpa dengan GF,,dah eksiden,,mengandung luar nikah and terus kahwin dah ada anak. Bukan apa tapi bila diorang dah ada anak,, tak segan silu pula tanya "kamu bila ada anak, lama suda kamu kawin belum mau kah?"(sambil ketawa kecil).. Geram tau.. Selalu show off baby diorang,,and saya yg baru miscariage, failed rawatan kesuburan rasa inj pon tak boleh kawal emosi..cemburu mmg ada,,tak boleh kawal..saya rasa tercabar dan terbayang2 rasa mengandung ada baby sndiri.. Sampai termimpi mimpi segala.. Gaya ipar mcm tak hormat kami langsung.. Family and suami saya dah bagitau dekat diorang cerita dna keadaan kami dari awal.. Tapi mereka terlalu happy dan ego tak jaga perasaan kami yg masih TTC. Saya dah buat rawatan kesuburan 2 kali failed !! Skrg tgh struggle nak turunkan badan sebelum buat rawatan seterusnya (ivf). Diorang ingt semua org mngandung senang ke ?? Saya x puas hati betul. Emosi habis. Suami saya ada bercakap bagus dengan adik lelakinya,, "jangan post dlm group gmbr bayi kamu stkat ini.. Emosi isteri sy belum stabil, tidak kuat dan overthinking".. Dah faham dah adiknya tu.. Tapi isterinya pula tak mau dengar and guna fon suaminya post2 bayi itu.. Saya yg tengah kalut serabut tak tentu ni pon terpancing emosi sana sini marah..seharian tak cukup.. Asyik salahkan diri.. Kadang boleh nak sakitkan diri terfikir mau tamatkan hidup.. Mereka suka buat hal bila tau saya tgh down.. Sekarang tengah type pun begegar.. Saya type tanpa peduli susunan ayat.. Ada siapa2 boleh share cerita2 dengan saya pasal pengalaman bagi yang pernah alami and cara handle gaya2 orang yang tidak reti jaga hati org pasal tiada anak? Ipar perempuan saya itu dah pancing emosi seluruh keluarga sebelah suami saya sebab dah warning awal dah apa perlu tak payah buat dekat group.. Sebenarnya benda ni teruk bagi saya,,banyak hal sy tak tau ceritakan.. Bagi setengah orang fikir ini hal kecil.. Lucu.. Tidak matang.. Saya kesunyian.. Saya selesa meluah disini tanpa siapa tau siapa saya sebenarnya.. Maaf kalau ada yg tidak faham ayat saya ya..tapi saya pasti ada ibu2 atau wanita sana yg faham..

20 Balas

sy pun masih ttc 3y. pernah miscarriage sekali. sy rasa semua ttc pernah lalui situasi mcm awk. cuma keadaan mungkin berbeza sikit. mcm sy, dari side family ada jgk yg berbunyi² tapi sy stay jauh dgn family. family di utara sy stay dkt selatan. mulut org utara ni fhm² laa mcm mna😅so dkt situ sy jarang bergaul sgt. paling kuat pun parents ja. tapi parents sy okey.. fil n mil pun tkda desak apa². ipar duai Alhamdulillah smua ok siap bgi tips mcm² share pengalaman. tpi sy diuji dgn kwn, kebetulan masa first pregnancy kmi pregnant 3org serentak dua date kmi pun beza sbln ja. tpi sy xdk rezeki miscarriage.. bgi sy time tu dorg tk jga langsung sensitiviti prasaan sy. post dlm group psal pregnancy tnpa ada rasa serba salah. smpai laa hrini .. sy nk left group tpi masih memikir hubungan kwn. jdi serba serbi tk kena. jadi apa yg sy buat , - sy mute group dlm masa yg sama sy off auto download gmbr. klau rasa awk perlu left , left ja. - sy mute status wasap dorg. klau rasa perlu delete , delete ja. - sy mmg jauhkan diri dari org negative. paling penting awk kena amalkan konsep "pergi m*mpus dgn mulut toxic ". fhm kita jeles, bkn jeles dgn rezeki dgn org cuma kita masih ternanti² turn kita btul ? so apa yg sy boleh nasihat .. first, jga emosi n mentel health awk. jgn stress² , jgn fikir psal spa². just fikir psal diri awal. enjoy hidup berdua. jgn fikir untuk terlalu fokus nk anak. sbb slagi emosi awak tk stabil ssh nk hormon kita nk stabil. sec, jga life style awk. klau berat badan awk lebih , turunkn berat bdn. tpi jgn stress.. tu yg penting.. dlm masa yg sama amalkn asid folik. third,klau awak islam sblom bersama amalkan ayat " inna fatahna lakafatham mubina " search dkt google mksudnya. slps suami dh selesai bacakan ayat " ya Ghafar, ya Kohar , ya mutakabbir ". ddk saja² pun boleh usap perut smbil baca. Alhamdulillah sy tgh pregnant kli ke-2. mcm sy , xdk mslh berat bdn. jdi sy tknk stress² sy hentam ja mkn apa² yg sy nk. sblom sy pregnant klini sy hentam meggi hari² sbb sy mls fikir. btul² tahap tk kesah sbb sy xnk stress.tpi jgn tiru😅bila emosi kita stabil bru hormon kita ok n kilang telur kita pun cantik. bru senang nk disenyawakan. sy doakn rezeki awak smpai diwaktu yg tepat. jgn stress2 okey💪🏻🔥

Hai sis, dari penulisan sis sy tahu sis orang Sabah kita satu negeri sis 🥰❤️. Semoga sis cepat² dikurniakan zuriat ya , fikir yg positif dan berdoa byk². Saya fhm perasaan sis sbb sy pernah lalui bnda yg sama. Pertama, sis bolehlah left group tu untuk kesihatan mental sis. Persekitaran yg toxic nie bahaya boleh buat kita overthinking selalu down dan klu sendiri² lg mmg syaitan suka bisik bnda² yang ndak bagus. Kedua, bolehlah sis hide status/block siapa² yang boleh menjejaskan kesihatan dan kegembiraan sis. Hidup kita, kita yg tentukan sis kecilkan circle bukan terus buang org tu dr hidup kita tapi kita mahu hidup dgn gembira dan sihat. Kita perlukan persekitaran dan circle yang sihat dan positif. Ketiga, kalau boleh sis buat "masuk telinga kanan keluar telinga kiri" sy tahu susah tapi cubalah kalau boleh. Kdg org ndak sensitif bha isu² psl anak nie. Main hentam jak tanya tanpa fikir perasaan org 😌. Semoga sis terus kuat dan tabah ya. Sending big hugs for you sis 💕 teruskan hidup dgn gembira dan bahagia.

Ya sis, dorang bawa main lgi kdg2. hairan sy. tq sis hug💕 GBU always

Kalau saya la, semoleknya jauhkan diri dari orang yang negatif. Elakkan dulu dari bertemu dengan ipar tu. Left group , media sosial tu pun blok orang negatif. biar betul² pulih emosi, perancangan untuk hamil berjaya sampai ke selesai baru la cuba berdepan semula. sebab nak tepis perkara negatif ni sgt2 susah. selalu sgt bermain dlm kepala mmg buat stress. Betul, Saya tak duduk tempat Sis tapi saya memahami perasaan kehilangan anak. sbb sy pernah gugur. lps gugur tu belah mertua bising tny bila pula nak mengandung. sy stress sbb keadaan badan masih xpulih lagi dari kehilangan anak. Tapi dlm msa terdekat dihadirkan anak juga syukur. Tapi lepas pada tu. anak masih kecil diasak² pula bila nak tambah. xkan la anak seorang saja... haaaa bikin mau gaduh la mulut orang ni. Seeloknya elakkan la. ipar tu pun xperlu bangga sgt dengan anak hasil luar nikah. sbb tak halal lagi kan.. kena ada rasa malu dengan perbuatan diri tu sebelum nak sindir orang. Moga urusan Sis dan suami dipermudahkan dan beroleh rezeki zuriat nanti 😊

amin 💕

sy fhm perasaan ttc ni mcm mana..sbb sy pon tgh TTC 2tahun lebih dah blm da rezeki sy lagi..sy Pon Ada ipar duai and adik bradik ipar mulut longkang and pragai toxic mcm nila...xboleh blaa nya siap ckp budak2 beromen bawah unur Tu mengandung senang je...pastu bila sdra mara belah Bini dia mengandung dia ckp ehh baru kawen dah mengandung rezeki cpt ni tak mcm stgh org xda anak lagi...haish rasa masa Tu nak lempang pon ada..nsb adik org Kalo adik sy memg jahanam aku kejekan....pastu sy Ada la cerita dgn mak kandung sy..mak sy istighfar dia..mak sy ckp"BENDA YANG HARAM TU MEMANG SENANG AND MUDAH NAK DAPAT TAPI YANG HALAL NI SANGGUP HABIS BERIBU BERIBAN UNTUK DAPAT SEORANG ZURIAT TAPI KALO ALLAH KATA BELUM REZEKI MEMANG XKAN DAPAT LAGI REZEKI TU,KITA NI SIAPA NAK MELAWAN DENGAN TAKDIR YANG ALLAH ATURKAN"mak sy ckp sbr..nak anak ni kunci dia sabar..rezeki Ada... insha'Allah sy doakan sis Dan husband dipermudahkan segala urusan ye...☺️

ye sis.. insha'Allah yakin dgn rezeki Allah and Allah pasti makbul kan DOA² pejuang TTC ni....sbr ye..Ada rezeki buat Kita bila tepat pada masa nya...☺️

Delete contact/block yg tak faham bahasa tu buat masa ni, or sampai bersalin nanti kalau ada rezeki mengandung. Nak buat rawatan semua tu kena jaga emosi, tak boleh stress stress, kacau hormon. So cut off dulu yang punca stress n fokus kat diri sendiri utk proses ivf. Nampak selfish tapi bila dgn orang yg macam tu, kita kena selfish sebab org mcm tu takkan kisah dgn apa awak rasa. Depa lagi suka torture mental awak. So tak perlu buang masa, cut off already. Hehe. Kalau mengandung nanti pun fokus kat diri sendiri n baby dulu. Tak boleh stress stress, nanti baby pun sedih, berat baby dlm perut pun kacau. So jaga mental kita je dulu. Jadi selfish takpe, biar je dia tu fikir sendiri sedar sendiri tentang perangai dia. Selebihnya berserah pada allah, doa n tawakal. Semoga semuanya dipermudahkan utk awak n suami.

💕😭tq sis. sy try 💪💪💪

jangan tunjuk awak terkesan dengan apa yang mereka buat..tunjuk awak bahagia dengan suami..ingat tak ada anak tak semestinya tak bahagia..ada anak ni masa kita banyak habis kat anak je..nak berkepit & dating suami pun payah..nak melaram cantik²..ermmm...paham² la.. nak travel pun sibuk ng bag barang anak je..kalau dia orang sibuk post baby dia orang awak buat macam ni..awak kerap post gambar dating ng suami.. gambar² travel..buat caption Yang sweet² ala² pengantin baru..haaa..percaya la.. serba sedikit confirm dia orang cemburu Gak..yela modal dia orang asyik anak je..awak macam² tau tak.. banyak cara untuk awak create bahagia..so, jangan stress ok.. Semoga Allah beri kebahagiaan pada awak 😘💪💪

sy suka idea sis. i will sis💪💪 aww love dgn org2 disini 💕 sy rasa dipedulikan,ada yg mmhami

toxic ni ada di mana². i sendiri sejak mula kawin, memang xnak involves dalam group family belah suami. untung byk ye x join group family. kesihatan mental terjaga. apa² news, husb yg update kat kita. social media belah in law pon i x pernah nak follow. malas. sb i ngn husb rajin berjalan sana sini makan sedap. kalau post, in law tgok. mula la mengata itu ini. i x suka. satu lagi, kalau ada rasa sakit hati ngn in law, buat sementara waktu, jgn balik kg belah suami. suami nàk balik, biar suami balik sorg je dulu.. kita ambil masa kita.. rawat perasaan kita.. in sha Allah.. kamu akan tenang dari perasaan sakit hati dan jauh dr toxic people ni..🤲🏻🙂👍🏻

laki saya kena soalan bgtu sis..adk lelaki laki sya..drang ada ank sbab terlanjur..lepas tu bangga.."ak ada sdh..xpndai kali kmu"😅..boleh2 dia bangga hasil hbngan haram drg..sptut nya drg fkir msa dpan ank drg sbab anknya tu perempuan..binti pun sma dia tp wali???..laki saya blas ckp adk nya"kau ada ank pun ank luar nikah mau ckp org xpndai"..diam terus..mna2 pun kita xdpt lari mcm2 soalan psal ank..sbar ja sis..elak jmpa mna yg boleh elak..fkir positif pling pnting jgn stress..kmu sdh usaha shbis baik♥️ *left group yg bkin mental kita down *delete no hp yg bkin kita sakit hati *block media sosial

Semua benda ikut style kami, gambar kawin kami bagus2 bergantung di rumah PIL,, diorang turunkan ganti frame diorang.. satu2 gaya keluar diorang buat,,yg buatkan sy nmpk tidak hormat pada kami sebgai org yg lebih tua..

Sabar sis mana tau nanti dpt anak kembar ke akan datang. Buat masa skrg sis leave group delete contact ipar sis untuk ketenangan minda. Kalau depan2 duk main perli2 mcm tu, sis ckp je kamu terus ada anak sbb anak luar nikah jgn nk bangga sgt dgn dosa kamu sebelum nikah. Biar dia terasa pulak. Org lain kalau jadi situasi mcm ipar tu, dah tau malu dah. Ni siap bangga bagai. Haih lah manusia skrg ni. Jgn berputus asa sis, bersabar dgn rezeki anak nanti. Percaya lah, nanti sis dan suami terima rezeki tak terhingga. Dyeorg pulak yg cemburu dgn sis nanti. Hug dari jauh ♥️

Amin. Tq sis.🥰 Smga kita sama2 dbrikan rezeki xkira dri segi apapun💕 Sejuk hati sy petang2💕💕

kalau sy la, biar sy yg left group wasap, delete contact ipar, tak perlu follow fb/ig/tiktok ipar. senang kata, biar kita yg mengalah. sy pun pernah mcm tu, kahwin awal tapi belum pregnant. ipar kahwin lambat, pregnant dulu. mmg sy akan elak untuk jumpa dengan dia, sebab sy malu dibanding2kan. tapi kan, bila sy dah pregnant dan bersalin, ehh tiba2 cepat pulak lekat anak nombor 2. ipar yg pregnant dulu tu pun masih ttc untuk nombor 2. itulah kan namanya rezeki. semoga ada rezeki awak untuk pregnant lepasni, mungkin boleh pregnant twin/triplets terus 🥰

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan