20 Balas

Saya. Memng seblom bersalin susu dah keluar scara sndri. Tp xde rasa bngkak time tu. Lepas bersalin saya ingatkan sya xde susu sbb payudara sya kecik. Nurse trkejut bila dorng bntu picit payudara saya, susu pertama saya keluar. Saya pun trkejut gak. Ank dah 6 bulan bru lah knp sya fikir mcm mna bole ada susu bdan time tu. Ni sya just bgtau je, xde tips, sbelum saya hnya minum air barli suam, kekdang minun limau ais. Mkn saya mkan nasi byk. Mlm kalau saya lapar mkn kurma je. Masa dkt labour room saya sntiasa mkn kurma bila rasa nk mkn la. Selamat je melahirkan bby, dkt dlm wad,, sentiasa mkn kurma 2 kali. Kalau lapar sya mkan kurma je time tu. Mungkin sbb tu la saya ada susu badan melimpah smpai baju 2 kali kena tukar, basah lencun. Masa berpantang kalau kita makan mknan pantng boleh byk susu. Amalkn sekrnag. Elakkan mkn pedas. Nk pedas, pedas sikit je. Okay tu je prkongsian saya. Jgn lupa masa brpantang wajib urut dpt rngsangkn susu bdan. Tp kalau susu bdan melimpah smpai lencun bju. Cepat2 ambek breastpump, rugi kalau kita lap. Sekian.

Tak jumpa pula artikel pasal ni dalam app 🤔 padahal pernah baca dari sini. https://www.google.com/amp/s/theconversation.com/amp/health-check-is-it-safe-to-express-milk-before-giving-birth-78399 Apa-apa pun lebih baik tanya Dr & nurse yang tengok kes kita. As for me, Dr cakap tak ada masalah pun nak perah ✌️. Anak 1, 2x hamil. Pernah la dapat kurang 5ml dari dibiar meleleh, pakai breast pad saja. Masa tu kandungan usia 7 bulan dah.

VIP Member

Biar je. If bengkak boleh tuam n avoid pakai bra ada besi. Kalau pam pun boleh sbbkan contraction (in fact, gentle puting ms nk bersalin sebenarnya mempercepatkan bukaan so boleh try ms nk bersalin nnt)... Kalau tak bengkak atau meleleh teruk biar je or pakai breastpad. Sy keluar susu ms 7m. Ms 2nd pregnant keluar ms 20w then stop sendiri, lps bersalin keluar balik. https://my.theasianparent.com/payudara-bengkak-ketika-hamil

Ada try picit perah tak? Kalau banyak boleh mula kumpul air susu, bekukan. Air susu perahan bila bekukan kan tahan 6 bulan lamanya. Ni cara ibu-ibu di luar negara buat. Tak untuk anak sendiri, untuk jadi ibu susuan anak orang lain. Kadang hikmah keluar susu awal pasal sebab ni la. Kita tak tahu anak kita premature, so tak dapat direct feeding kena bagi susu perahan saja di NICU.

Kalau dh pernah hamil n still menyusu boleh..tu pn xsemua org.kalau pertama kali ada risiko rahim mengecut n contraction..

Saya takde pun experience keluar susu awal. Untung nya sapa yg awak dpt mcmtu sis. Huhu ☺ senang la bersalin nanti in shaa Allah susu dah ada utk feed baby. Kerap bersihkan puting tu, kalau bengkak tuam je. Sesetengah org kalau dipam, boleh trigger pintu rahim utk dilates. Depends juga, kalau dpt pam tapi takde kesan apape, baguslah, dpt simpan stock ebm 😘

Boleh pam dan bekukan..susu baru ni susu yg sgt tinggi kandungan nutrisi nye, ape2 pon boleh tanya doc utk kepastian.

Sy bru 9 mggu..dah keluar susu..basah baju kdg kdg sampai bengkak..😪😪😪😪

Sy minum sup pns,air susu pun klr pdhl blm pun bersalin.. pregnant 8bln ms tu

VIP Member

Untung nya, rezeki sis dan anak. Bersihkan sis, lap. Kalau bengkak, tuam.

Saya 4bulan dah keluar . Rajin kan cuci puting supaya tk tersumbat

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan