Tanya Pakar bersama Dr. Grace Chow Kaunselor Pakar Pediatrik & Kaunselor Laktasi

Hi semua! Satu lagi sesi Tanya Pakar bersama dengan ๐˜ฟ๐™ง. ๐™‚๐™ง๐™–๐™˜๐™š ๐˜พ๐™๐™ค๐™ฌ, ๐™†๐™–๐™ช๐™ฃ๐™จ๐™š๐™ก๐™ค๐™ง ๐™‹๐™–๐™ ๐™–๐™ง ๐™‹๐™š๐™™๐™ž๐™–๐™ฉ๐™ง๐™ž๐™  & ๐™†๐™–๐™ช๐™ฃ๐™จ๐™š๐™ก๐™ค๐™ง ๐™‡๐™–๐™ ๐™ฉ๐™–๐™จ๐™ž akan diadakan pada hari ๐—๐˜‚๐—บ๐—ฎ๐—ฎ๐˜, ๐Ÿญ๐Ÿฐ ๐—ข๐—ด๐—ผ๐˜€ ๐Ÿฎ๐Ÿฌ๐Ÿฎ๐Ÿฌ ๐—ท๐—ฎ๐—บ ๐Ÿฎ ๐—ฝ๐—ฒ๐˜๐—ฎ๐—ป๐—ด. Ibu semua boleh ajukan sebarang masalah berkaitan penyusuan anda di ruangan komen dan nantikan jawapan daripada yang pakar pada tarikh dan masa seperti di atas. #TAPasktheexpert

Tanya Pakar bersama Dr. Grace Chow Kaunselor Pakar Pediatrik & Kaunselor Laktasi
33 Balas
Tulis jawapan

Hi, Dr. Bagaimana nak tambahkan penghasilan susu badan walaupun anak dah 6 bulan? Anak selalu suka breastfeed tapi saya selalu rasa tidak cukup membekalkan susu badan. Skrg half breastfeed half susu formula.

4y ago

Cara paling baik untuk menambahkan penghasilan susu ialah menambahkan demand(susu di keluarkan dari breast). Kalau Puan direct latch Dan ebm juga, boleh Cuba buat power pumping 1-2kali sehari. Maksud Puan bekalan susu, ebm? Fenugreek (biji halba) boleh membantu menambahkan susu badan

Hi dokter,, sy nak tanya it's normal or not untuk anak dara yang tak berkahwin lagi, breast ade keluar cairan like susu basi dari baby sampai sekarang?? Adakah punca sebab saya lahir pramatang??

4y ago

Anak Puan umur berapa ya? Saya syorkan untuk jumpa Dr Pakar sebab jika dah besar tak patut ada susu dari puting unless pregnant/breastfeeding

VIP Member

Hi doctor. Nak tanya normal ke for example bila baby menyusu belah kanan, breast belah kiri terasa macam berdenyut. Same goes bila baby menyusu belah kiri. Thank you in advance doctor.

4y ago

Tq doctor ๐Ÿค—

Hello dr.. adakah normal kalau poo baby berumur 5 bulan bewarna hijau? Baby full bf. Dan normal tak kalau baby meneran sikit ketika poo. Mohon beri pencerahan ya.. terima kasih.

hai doktor, nk tny...normal x ye klu baby bf x lama tu terus membuang? adakah effect dri pemakanan sy?sebb bnyk kali cmtu.. .kdg kesian sebb baru je nyusu dh membuang...

4y ago

sebb ade sy baca dlm TAP ni yg bf anak ade yg anknye x membuang 3, 4 hari....tu pun normal ye...

Hai nak tanya 1. Chilled ebm tahan berapa lama setelah dikeluarkan dr chiller (tanpa dipanaskan)? 2. Chilled ebm tahan berapa lama selepas dipanaskan? Tq

Baca lagi
4y ago

1. Chilled ebm yg di keluar kan patut dipanaskan terus Untuk diminum, Kalau tidak lebih baik disimpan dalam chiller/cooler sehingga diperlukan 2. 1 jam

Selamat malam doctor... Nak Tanya baby saya 9 bulan.. Malam lepas tidur tak nak bangun langsung utk minum susu.kalau macam ni saya kena bangunkan bagi susu ke..?

4y ago

Tq doctor

VIP Member

Selamat petang doctor, adakah normal kalau hanya suka menyusu sebelah sahaja. Apa yang akan terjadi sekiranya sebelah lg tidak disusu.

4y ago

Selamat Petang Puan, sebaiknya Kalau boleh, menyusu kedua dua belah. Belah breast yang tak menyusu tu akan jadi โ€˜Malasโ€™ Dan lama-kelamaan susu akan berkurangan

Hi doctor, what should I do if my baby keeps falling asleep during breastfeeding session? It's hard to wake up her up for feeding.

4y ago

Hi, how old is your lil one? How frequent does she feeds? Need to assess if baby is actually feeding adequately before I can answer your question.

VIP Member

hi doktor, if amik injection utk perancang kehamilan ada effect x untuk ibu yg breastfeeding? terutamanya amount susu yg dihasilkan. tq

4y ago

Ya, adakala boleh menyebabkan susu badan berkurangan. Cuba jangan mula guna perancang kehamilan jenis hormon sebelum 6minggu lepas bersalin. Selepas itu, effect depends kepada jenis hormon Yang digunakan; jenis perancang yg mengandungi hormon estrogen lebih berisiko mengurangkan susu. Kandungan ubat perancang selamat untuk sambung menyusu baby.