Tanya Pakar bersama Dr. Grace Chow Kaunselor Pakar Pediatrik & Kaunselor Laktasi

Hi semua! Satu lagi sesi Tanya Pakar bersama dengan ๐˜ฟ๐™ง. ๐™‚๐™ง๐™–๐™˜๐™š ๐˜พ๐™๐™ค๐™ฌ, ๐™†๐™–๐™ช๐™ฃ๐™จ๐™š๐™ก๐™ค๐™ง ๐™‹๐™–๐™ ๐™–๐™ง ๐™‹๐™š๐™™๐™ž๐™–๐™ฉ๐™ง๐™ž๐™  & ๐™†๐™–๐™ช๐™ฃ๐™จ๐™š๐™ก๐™ค๐™ง ๐™‡๐™–๐™ ๐™ฉ๐™–๐™จ๐™ž akan diadakan pada hari ๐—๐˜‚๐—บ๐—ฎ๐—ฎ๐˜, ๐Ÿญ๐Ÿฐ ๐—ข๐—ด๐—ผ๐˜€ ๐Ÿฎ๐Ÿฌ๐Ÿฎ๐Ÿฌ ๐—ท๐—ฎ๐—บ ๐Ÿฎ ๐—ฝ๐—ฒ๐˜๐—ฎ๐—ป๐—ด. Ibu semua boleh ajukan sebarang masalah berkaitan penyusuan anda di ruangan komen dan nantikan jawapan daripada yang pakar pada tarikh dan masa seperti di atas. #TAPasktheexpert

Tanya Pakar bersama Dr. Grace Chow Kaunselor Pakar Pediatrik & Kaunselor Laktasi
33 Balas
Tulis jawapan

Hai doktor, boleh ke kita campur bf pd siang hari n pam susu utk diberikan pada waktu mlm dr awal kelahiran? Adakah kekeliruan puting akan berlaku? Ada seorg ibu melakukan ini supaya dia dapat rehat secukupnya pd waktu malam. Dia akan pam susu utk diberikan sekali sahaja. Contoh pd pukul 1 pg bf spt biasa, pukul 3 suami die akn berikan susu yg dipam dan pada pukul 6 pg bf seperti biasa. Jadi dia boleh tidur dr pukul 1 sehingga 6 pagi. Boleh ke begitu? Terima Kasih.

Baca lagi
4y ago

terima kasih doktor.. โ˜บ๏ธ

Hi.. Sy nk tnya, boleh tak susu ibu diletakkan dlm warmer jika baby tidak boleh habiskn jmlah oz yg diletakkan d dalam botol. Contoh : susu ibu than 4 jam pd suhu blik. Namun jika suda trkena air liur baby mesti dihabiskn dlam tmpoh 1 jam. Namun jika baby masih tdak boleh hbiskn dlam tmpoh 1 jam boleh ke diletakkan dlam warmer spya susu sntiasa suamยฒ? Masih boleh than lama atau mesti dibuang?

Baca lagi
4y ago

Ya Puan, Susu yang sudah dipanaskan perlu diminum dlm masa satu jam.

hi doktor..sy nak bertanyakan beberapa soalan memandang kan sy tiada pengalaman dan ini merupakan anak ptama sy. 1. bagaimana buat stok susu dalam masa yg sama anak masih direct feeding..maksud sy pengendalian utk pam susu dan simpan..berapa kali sehari perlu sy pam dan simpan susu? 2. semua stok susu perlu di freezekn di frezeer ke? 3. adakah makan vit c atau jamu mempengaruhi jumlah penghasilan susu

Baca lagi
4y ago

Jamu tidak digalakkan sebab kandungan ya tdk diketahui. Vit C tidak mempengaruhi susu

Selamat petang doktor๐Ÿ˜Š๐Ÿ˜Šsaya ada 2 soalan untuk diajukan kepada doktor. 1) Kalau saya mkn ubat caffox utk migraine, Ade ape2 kesan X pada Bayi yg menyusu badan..bayi saya berusia 95hari.. 2) Bayi saya lebih suka susu badan berbanding Susu formula, tetapi puting saya kerap luka semasa menyusu Kan..ape Cara terbaik untuk tangani Luka ini.. Terima kasih doktor ๐Ÿ˜˜๐Ÿ˜˜

Baca lagi
4y ago

2) 1st perlu cari kenapa puting kerap luka. Perlu pastikan latching technique betul Dan bayi tidak hanya hisap puting sahaja.

Selamat ptg dok, anak saya nak masuk 3 bulan. Nak tanya, boleh tak panaskan semula baki susu yang baby tak habis minum sebab baby prefer susu yang suam. Bila nak bagi semula baki susu yg sejuk baby tolak. Bila bagi yg suam, baru dia nak. Terima kasih dok. ๐Ÿ˜Š

4y ago

Tidak digalakkan Kalau baki susu itu sudah dipanaskan lebih satu jam.

Hi doc, normal ke kalau budak umur setahun 4 bulan hanya bf sahaja tanpa makan/minum makanan/minuman yang lain? Tapi kencing/berak still normal.. Adakah baby cukup? Adakah baby akan normal macam baby yang lain nanti? Ada tak cara yang patut saya buat? Terima kasih๐Ÿ˜Š

Baca lagi
4y ago

Ohh.. Ok baik doctor.. Thanks โค๏ธ

Selamat petang Doctor, saya nak bertanya anak saya umur nak masuk 3 tahun, boleh kah saya beri susu kanak2 Dutch Lady 4,5,6 tahun? Berapa kerapkah saya perlu berikan susu pada anak saya dalam sehari? Boleh ke beri susu ikut permintaan anak? Terima kasih Doctor

4y ago

Tetapi Kalau masih susu badan, Bagus untuk teruskan selama mungkin

Hi doktor Sy nak tye mcmne saya nak mgandung kerana tiub folopio Sy tinggal sebelah shja.... Saya memakai perancang selama 6 tahun n tahun lepas Sy keguguran kembar.... Sampai sekarang da setahun maseh belom lekat lagi..... Harap doktor dpat bantu saya

4y ago

Hi Puan, sorry, saya rasa soalan ini lebih baik diajukan kepada Pakar sakit Puan. All the best.

Selamat petang doktor...anak saya full bf..dan pernah jugak tidak berak selama seminggu dan nurse cakap itu adalah normal..ad ke kes bby yg tidak berak melebihi semiggu dn adakah itu juga normal..dn ad tak kemungkinan utk bby full bf utk sembelit

4y ago

Kalau anak Puan ada buang air besar dalam masa 1st 24jam lepas lahir, Dan menyusu ok, tak kerap muntah, maka adalah normal. Ada baby susu badan sepenuhnya berak setiap 2 minggu. Kalau baby sihat Dan growing well then ok. Kalau risau, good to let dr check to make sure

hai doktor, saya menyusukan anak saya sepenuhnya tanpa campur dgn susu FM, kalau saya ingin mengamalkan suplemen kecantikkan untuk saya, suplemen (dari farmasi)adakah ia akan memberi kesan kepada anak saya?

4y ago

Hi, saya tidak syorkan sebab kandungan supplement itu tidak diketahui.