Tanya Pakar bersama Dr. Grace Chow Kaunselor Pakar Pediatrik & Kaunselor Laktasi

Hi semua! Satu lagi sesi Tanya Pakar bersama dengan ๐˜ฟ๐™ง. ๐™‚๐™ง๐™–๐™˜๐™š ๐˜พ๐™๐™ค๐™ฌ, ๐™†๐™–๐™ช๐™ฃ๐™จ๐™š๐™ก๐™ค๐™ง ๐™‹๐™–๐™ ๐™–๐™ง ๐™‹๐™š๐™™๐™ž๐™–๐™ฉ๐™ง๐™ž๐™  & ๐™†๐™–๐™ช๐™ฃ๐™จ๐™š๐™ก๐™ค๐™ง ๐™‡๐™–๐™ ๐™ฉ๐™–๐™จ๐™ž akan diadakan pada hari ๐—๐˜‚๐—บ๐—ฎ๐—ฎ๐˜, ๐Ÿญ๐Ÿฐ ๐—ข๐—ด๐—ผ๐˜€ ๐Ÿฎ๐Ÿฌ๐Ÿฎ๐Ÿฌ ๐—ท๐—ฎ๐—บ ๐Ÿฎ ๐—ฝ๐—ฒ๐˜๐—ฎ๐—ป๐—ด. Ibu semua boleh ajukan sebarang masalah berkaitan penyusuan anda di ruangan komen dan nantikan jawapan daripada yang pakar pada tarikh dan masa seperti di atas. #TAPasktheexpert

Tanya Pakar bersama Dr. Grace Chow Kaunselor Pakar Pediatrik & Kaunselor Laktasi
33 Balas
Tulis jawapan

hi doktor, saya nak tanya breast sebelah kiri saya kadang2 rasa sakit. sakit yang mencucuk-cucuk. baby sy dah 8month. baby tak bf dah.

4y ago

dah lama. baby bf sampai umur sebulan saja.

doktor saya nak tanya x apa kak kalau anak masih susu badan umur dia 2 tahun 5 bulan sy megandung 9 mingg sekarang?

4y ago

Hi Puan, boleh teruskan susu badan semasa mengandung, pastikan Puan makan makanan berkhasiat Dan seimbang. Kalau Dr sakit puan check kandungan tak bermasalah then selamat untuk teruskan susu badan.

Super Mum

Doc, saya nak tanya, breast saya luka di puting, dah sudah hampir seminggu, dia x elok, dan apabila menyusukan anak, sangat sakit

4y ago

Hi, Kalau sakit puting, 1st kita perlu find out apa penyebabnya..Sebab yg paling kerap ialah pelekapan baby(latching technique) tak betul. Menyebabkan puting luka. Kalau teknik latch betul, adakah disebabkan oleh infection dll. Lebih baik Puan jumpa dr /Pakar laktasi untuk check. Sementara itu, boleh Cuba rendam puting dalam diluted Epsom salt (1camca besar Epsom salt dalam air suam) 5-10mins, 2 kali sehari; in addition to apply susu badan/ nipple cream. Tapi yg penting ialah cari penyebabnya terutamanya Kalau tak sembuh sembuh..

Selamat petang doctor. Normal ke kalau breast kanan lagi besar dari kiri. Baby saya menyusu dua2 belah. TQ doctor. ๐Ÿค—

4y ago

Hi, ya, ada kala boleh berlaku juga. Biasanya tak affect breastfeeding. Tetapi, kena pastikan anak menyusu Dari kedua-dua secara seimbang.

hi doctor, saya kini hamil 19minggu, yg sya nak tanya normal ke minggu ke 19 ni baby blm berapa bergerak.?

4y ago

Hi, boleh rasa baby bergerak diantara 16-25minggu. Jika Puan pertama kali mengandung, biasanya hanya boleh rasa baby bergerak dekat 25minggu, sebab belum pernah rasa baby bergerak sebelum ni, maka tak perasan.. Bagaimanapun, pastikan ikut follow up antenatal regularly.

Hi doktor. Makanan apa yang tidak elok ketika menyusu (untuk elakkan bayi sakit perut)

4y ago

Hi Puan, makan makanan yang berkhasiat Dan seimbang. Cuba elakkan makanan mengandungi kafein Kalau anak ada colic. Cuba pantau pemakanan yg lepas makan boleh meyebabkan anak tak selesa selepas menyusu, setiap baby berbeza

TapFluencer

Bagaimana ingin membanyakkan โ€˜hindmilkโ€™? Bayi saya hampir memasuki usia 6 bulan

4y ago

Kita tidak boleh membanyakkan Hind milk kerana proportion hind and fore milk is exclusive to individual at that particular time; ia akan berubah- ubah . Kita boleh pastikan baby dapat hindmilk yang mencukupi dengan membiarkan baby menyusu satu belah breast sampai habis sebelum offer breast sebelah.

Hi, doktor macam mana kita nak Tau anak kita ok bila minum susu formula ?

Hai dr, nak tanya betul ke kalau breast besar susu badan akan kurang?

4y ago

Yeay,thnkyou doc๐Ÿฅฐ๐Ÿฅฐ๐Ÿฅฐ

VIP Member

hi doctor.. kalu emosi kite xstabil apa yg akn effect of baby..?

4y ago

sy emosi skrg mudah menangis... adakah baby akn jd seorang mudah ngis one day nnti.?