ALAHAN TERUK

Hi saya #firstmom pregnant dh 10weeks.. saya ada alahan yg teruk makan pon x boleh mnum pon sama jgk akan muntah berlambak.. bile tak mkn sye jdi muntah hijau sbb perut kosong.. ade tak tips untuk kurangkan muntah.. saye mkn roti dan mnum air tak sampai 5 minit muntah kluar balik smua yg dimakan.. saya dh pergi klinik swasta, kk, hospital besar dr bg ubat yg sama tp masih x dpt kurangkan alahan.. bile mkn ubat pon akn muntah balik.. tlg bantu sayeπŸ™πŸ» saye x larat dah muntah sambil menangis tak tahan dh rase😭 #SeriusTanya

11 Balas
Tulis jawapan

Hi, saya pun first mom. Skrg dah nak masuk 12 weeks. First time dpt tahu saya pregnant dah 5 minggu. Saya ada alahan teruk sampai tak boleh bau masakan. Cara saya, bila perut kosong saya makan nasi putih panas2 & telur plus kicap @ buat nasi goreng (nasi putih, telur, kiub ayam setengah then goreng) . Sejenis saya tak boleh makan nasi lain selain nasi putih, saya slow2 makan sambil tu selawat then makan dlm kuantiti sikit tapi berulang. saya elakkan makan benda lain time perut kosong sbb tak membantu even buah sekalipun. Dan setiap kali rasa nak muntah saya sediakan air putih suam2 panas (beli botol air yg tahan panas) penting air putih wajib minum banyak setiap kali nak rasa mual & supaya badan tak hydrated. then selawat banyak2 minta doa Allah bg kita boleh makan. Sgt menjadi alhamdulillah. Lps tu dah nak masuk week 10 ke atas try makan sayur sikit2. And saya selalu makan setiap 2 jam sbb perut kita mmg berangin je time mengandung and saya sejenis tak boleh tidur. Mcm tu la rutin harian hari2. Makan sebelum perut masuk angin. Bila sis dah start boleh makan tapi still muntah is normal. Jgn risau k. Just jgn biarkan perut kosong. Sis doakan sis kuat, sabar & boleh makan 🩷 inshaaAllah

Baca lagi
3w ago

Sama sama 🩷πŸ₯°

Saya dlu mcm ni sis, tapi saya tetap makan walaupun muntah, hehe, sis try makan apa yg sis suka n sis nk makan, mcm saya dlu suka makan megi, megi kari tak boleh,megi ayam boleh pulak, tapi tak krap la makan, lps mkn makan buah, kalau makan buah tak muntah pulak. Saya dulu mula2 nangis jugakk,tapi pikir balik enjoy je, sbb pikir ssh nak dapat seketoi pun. Kalau dlu, pagi saya akan makan roti, roti putih tak lalu, makan roti coklat ke ap. pstu jgn biarkan prut kosong terlalu lama, makan buah ke apa, smntara nk makan nasi,makan jgk walaupun lepas makan tu tahu akan muntah jugak. Kalau tak boleh makan apa, try kekacang kismis tu sis.

Baca lagi
2w ago

Semoga dipermudahkan segala urusan sis, enjoy je, nnti rindu balikπŸ₯°

Ini cara saya ya , setelah 2x warded . Kene makan kerap tapi sediki , bangun pagi elakkan minum air masak dulu . Makan biskut kosong je dulu lepastu beberapa min baru minum air masak , lepastu jgn lupa makan kerap tapi sikit . Kurangkan makanan berminyak / pedas / berangin , roti putih tu angin taw awak . Susu pom macamtu .. πŸ˜€ saya takleh makan roti putih gardenia ke jenama apa ke jadi muntah lagi2 bila perut tgh kosong kalau dah makan makanan berat makan roti takde hal sangat .. yang pasti air masak saya xminum bila baru bangun tidur , memang akan keluar balik . Apa2 makan biskut dulu 😊

Baca lagi
3w ago

baikk sis.. sye akn cube πŸ’ͺ🏻πŸ’ͺ🏻

Saya pun mcm sis alahan teruk gila sampai dehydrated sgt badan. Hari2 nangis sb xlarat sgt n xda selera nk mkn. 3 kali warded lps tu serik dh nk warded so pegi amik drip je kt klinik. Alahan saya ni sampai 4 bulan. Mmg seksa sgt. Mkn ubat pun sama je muntah. Dh try mkn semua benda yg org bg petua suruh mkn tp mmg keluar balik. InsyaAllah saya doakan nanti alahan sis akan makin kurang bila masuk 2nd trimester.

Baca lagi
2w ago

Kan. Saya mmg dh tahap give up dah masatu. Rasa mcm dh xmampu dah nk hadap alahan. Sampai kena diagnosed depression and refer psikiatri. 3 hari xleh nk tido sb rimas sgt dgn alahan. Asyik kena pegi drip je masa 1st trimester tu. Tangan lebam2 kena cucuk sana sini. πŸ˜–πŸ˜– time tu nekad ckp kt husband lps ni xnak pregnant dah. πŸ₯Ί

cara sy la ye,sy buat teh o suam2 hangat tu lpastu letak hirisan lemon.minum sikit2 insyaAllah kurang rse loya mual tu.bkesan pd sy la,sis boleh cuba jgk.klau xnk teh o guna air suam hangat letak lemon.pstu amik la hirisan lemon tu buat bau2 kt hidung bagi kita rse fresh.slain tu sis tringin atau rse nk mkn apa sis mkn la cuba skit2.jgn biar perut ksong.cuba mkn buah klau roti xleh msuk.biskut ke sikit2 mkn.

Baca lagi
3w ago

baik sis . nnti sye cuba cara sis.. tq ye πŸ€—

hi sis, tips sya makan jangan bila rasa nk makan. u mkn setiap satu jam atau setengah jam. jgn bagi perut kosong, bila perut kosong u akan selalu rasa nk muntah. mkn sikit jgn mkn bnyk trus. and jangan minum air banyak time makan. tu buat u akan rasa cepat kenyang dan rasa nak muntah. mkn ice cream if rasa nak muntah. minum air ors orange - ors ni air garam tolong u hydrate balik badan u.

Baca lagi
3w ago

Baik sis.. sye akn try cara sisπŸ€— tq

sya sllu jd muntahΒ² sbb kan angin &pedih ulu hati..jd sya sentiasa letak biskut petak & btol air tepi katil setiap 2 jam kena paksa jga mkn wlaupun muntahΒ²..sya try mkn supΒ² pnas je dgn nasi utk legakan angin tu..bila dh ok skit bru try try yg lain..dh msuk 12 week muntahΒ² pun dh kurang skitΒ²

3w ago

Terima kasih sis share ilmuπŸ€— saye akan cube buat cara sis ☺️

Berdasarkan experience alahan sy yg teramat tak blh dibincang, sy kerap gosok gigi utk kurangkan loya dan rasa pahit. Bab mkn pula, mmg x blh nk buat apa. Sy paksa diri mkn, kejap jer habis muntah sambil nangis sbb terlalu kerap muntah. Sampailah bulan ke-4. Agak mencabar.

2w ago

betul, sis.. tersangat mencabar.. seriously, X blh buat apa.. kena sabar lalui..

memg xde cara lain kne mkn sikit tp brulang even skeping biskut.. sye bgn je pg mnum air seteguk, bskut sekeping.. gap sejam dua lps tu mkn yg lain plak.. lps mkn tu duduk rehat jap smbil main fon ke jgn pkir psl muntah.. nie cre sye..

3w ago

sye tngk fon pon pening and boleh muntah πŸ˜… x pe sis sye akn try care sis.. tq

sis kena makan jgak walaupun muntahπŸ₯Ίkena pksa...mcm sy pulak mcm2 mkanan sy cuba makan tp tak lalu jgak..last2 sy cuba bihun tomyam..baru lah loya sy ok sikit...kalau tak tuhan je thu rasa loya dia mcm mana...sis try n error k...

3w ago

saye dh try n error sis . sye mkn bihun tomyam x smpai 5 minit keluar balik bihun nye πŸ₯² pstu jdi lapar balik.. smpai gi klinik swasta dia bg surat gi refer hospital besar.. πŸ₯²