19 Balas

Sis. Saya pun bersalin normal bulan 2 hari tu, takde koyakkan cuma kena gunting & jahit sikit sbb first baby. Bukaan time tu baru 7cm. Alhamdulillah luka jahit ok & takde masalah. Nak sembuh pun tak ambik masa yg lama. Cuma utk bersama tu saya betul-2 ambik masa sikit. Lebih kurang hujung-2 bulan 5 (ngam-2 habis pantang 100 hari) baru saya berani nak bersama. Mula tu mcm takut jgakk sbb kitonyo overthinking (takut berdarah lah, takut tiba-2 jahitan terbukak lah apa + masa tu rasa sakit bersalin still ada lagi). Kesian kat husband jgakk sbb start saya masuk 9bulan pregnant dah pjj (saya balik berpantang & bersalin rumah mak). Skrg alhmdulillah dah ok utk bersama. Mungkin sis boleh cuba slow-2 dulu, bagithu husband terus terang. Walaupun kadang kita rasa mcm tak ready, rasa takut atau trauma.. Cepat atau lambat pun mmg kita kena ‘bagi’ kan? 😞.

Sis dah lebih 100 hari. InsyaAllah dah okey tu sebenarnya cuma perasaan takut dan risau tu mengatasi sis sekarang. It's okey for take your time walaupun sekadar puaskan suami terlebih dahulu. dalam masa yang sama, isteri cuba mencari semula steps untuk kembali berhubungan seperti biasa. 1. cuba bertenang 2. wujudkan suasana yang sesuai dan selesa 3. cuba cari posisi yang lebih sesuai. Mungkin posisi kegemaran sebelum bersalin kurang sesuai lagi. 4. minta suami lebihkan foreplay sehingga buat isteri terlupa akan kesakitan dan trauma yang dialami. 5. permulaan ini, boleh gunakan pelincir agar melancarkan proses penetrasi. 6. Biarkan isteri kawal proses penetrasi berbanding suami. InsyaAllah you'll enjoy back macam sebelum bersalin. Challo Bettey!

Saya dulu masa melahirkan anak pertama kena jahit banyak sangat sbb luka epi dan 3rd degree deep tear. Alhamdulillah lepas 100 hari saya rasa macam dah sembuh cuma perasaan takut dan seriau tu tak dapat dinafikan. Lepas 100 dah boleh bersama suami tapi slow2 dulu.. cuma kat tempat jahitan tu memang terasa 😅

3bulan should be no problems sis .. xpe first try sruh suami buat slow2 dulu jgn ganas sgtt .. tgk ada perubahan apa2 yg x brp okay .. klau rasa xde sakit apa2 means xde masalah .. normal klau penjagaan rapi masa pantang, sebulan dh elok luka nyaa tambah2 klau xde koyakan .. xpe sis try dlu tgk cane

Terima kasih semua yang comment macam2 tips. Rupanya tak berguna dah tips ni, suami saya dah tak nak teruskan hidup bersama saya lagi. Semoga saya dapat jalani kehidupan dengan anak saya dengan penuh kesabaran dan kekuatan. Doakan saya ya semua 🤍

jangan anak dh besar tiber nk claim itu anak dia.msa bini sakit beranak dan jaga anak taknak pula ye korban sdikit.semoga Allah bgi kekuatan untuk sis.sis wanita hebat ibu yg sempurna💕

letak pelincir siap ii sis , cube slow ii , saye dulu berjahit jugak , tapi sendiri jenis ganas , sampai laki yang takut untuk bersama , 2 kali beranak , baru belas ii hari lepas bersalin saye dah ajak dye 🤣

sama epi. luka kering dlm 3 minggu tpi suami dh ajk bersma huhu sakit tu mungkin sb kering so blh try lubricant. keep it minimal & slow. jgn gelojoh hahaa kita pun rsa takut n ngilu so tak boleh nak laju² n lma² dlu 🫣

Bincang dgn suami sis. Insyallah dia boleh faham. Kalau nk bersama tu, masih takut2 kan, masih ada seriau tu buat perlahan2. Kalau betul x boleh, stop dulu. Nanti cuba lagi. Jgn x cuba langsung, tu lg kesian kt suami🤣

actually luka epi lagi susah sembuh dari luka koyak natural. sebab tu guideline kata jangan gunting epi kecuali betul2 perlu atau in emergency. take your time, start slow, lubricate.

sis @cahaya, tengok situasi sebenarnya. dua2 pilihan ada indications sendiri.

Bila dah rasa yakin, tempat beranak tak rasa apa2, so hilang lah rasa takut. Beritahu je lah suami masih takut, pandai-pandai lah kalian nak slow motion ke apa dlm bersetubuh

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan