Sesi Tanya Pakar bersama Dr. Tengku Nur Atiqah, Kaunselor Laktasi Bertauliah, Pengarah Bondahaven

Jom bersama dengan Dr. Tengku Nur Atiqah, Kaunselor Laktasi Bertauliah dengan kami pada 16 Oktober 2020, Jam 3.00 petang dengan topik yang sangat dekat dengan para ibu iaitu ๐Œ๐ž๐ง๐ฒ๐ฎ๐ฌ๐ฎ ๐๐š๐๐š๐ง : ๐€๐ฉ๐š ๐ฒ๐š๐ง๐  ๐›๐š๐ซ๐ฎ ๐›๐ž๐ซ๐ ๐ž๐ฅ๐š๐ซ ๐ข๐›๐ฎ ๐ฉ๐ž๐ซ๐ฅ๐ฎ ๐ญ๐š๐ก๐ฎ. Ajukan sebarang permasalahan atau perkongsian yang anda alami bersama kami di ruangan komen bawah dan nantikan jawapan terus daripada pakar kami kepada anda. #asktheexpert #TAPprihatin #tanyaTAP

Sesi Tanya Pakar bersama Dr. Tengku Nur Atiqah, Kaunselor Laktasi Bertauliah, Pengarah Bondahaven
44 Balas
Tulis jawapan

assalamualaikum Dr soalan saya bagai mana nak banyak kan susu, lepas tu posisi seprti mana agar baby puas menyusu, dan bagaimana tanda baby dah puas menyusu? terima kasih Dr

VIP Member

Dr. anak pertama sy xfull bf 6 month. trpksa cmpur fm. hrp yg bakal lahir ni sy dpt eksklusif bf at least 6mon. sblum ni susu sy dulu mcm cair je. sbb xcukup khasiat ke? bolehcerita beza n kelebihan hindmilk n foremilk?

4y ago

Susu yang cair tak bermakna ianya kurang zat, Puan. Susu ibu ialah susu terbaik dan amat jarang terjadi keadaan dimana susu badan kurang zat. Puan boleh amalkan pemakanan sihat secara pinggan suku suku separuh dgn pengambilan sayuran, buahan, dan protein baik seperti ikan, ayam dan kekacang untuk tingkatkan kualiti lemak dalam susu ibu. Kedua dua foremilk dan hindmilk adalah penting utk bayi. Foremilk ialah susu awal yang mempunyai lebih air manakala hindmilk ialah susu akhir yang mempunyai lebih lemak

assalamualaikum dr, sya nk bertnya adakah rahim tebal tanda2 hamil, saya sudah 12hari tak dtg period, bila check d klinik rahim sya tebal tp tk ada janin pun. sya jd serabut sbb perut sya tk sedap n bdn sya kejap kejap nk demam.

4y ago

Wsalam Puan, rahim tebal boleh disebabkan oleh ketidakstabilan hormon. Ia tak bermakna Puan mengandung. Saya cadangkan Puan berjumpa pakar O&G utk dapatkan nasihat lanjut.

salam dr. knp eh anak saya tknk mnum susu dipam dia nak direct jer. pi kerja terpaksa bg fm. semenjak masuk 6 bulan nii makan ok, tp tuu lah susu tknk dah. blk kerja bru nak mnum sbb df. risau tkckup nutrisi jer. hm

4y ago

thankyouu doktor ๐Ÿฅฐโค

Macam mana nak atasi masalah inverted nipple.. Harini dah ahri ke 11 berpantang.. Macam2 cara dh buat utk bg nipple keadaan normal.. Tp x berjaya.. Sampai kan breast kedua2 belah tak sama saiz.. ๐Ÿ˜”๐Ÿ˜ญ

4y ago

Sy pun inverted nipple.. Awal2 mmg struggle nk df.. Dgn susu xkluar lgi, picit2 nipple setitik2 kluar, amik guna syringe je .. Sy 1st time, bby pun baru nk belajar, kiranya sama2 nk belajar.. Sy marmet bg pkai syringe, smpi dh bengkak susu.. kadang dpt juga dia hisap, tp bila dh terlepas susah nk hisap balik.. Dh nmpk byk skit susu sy pkai pump pula, bagi botol.. Bantu kluarkan nipple yg xde tu.. Tp still cuba gak bg direct.. Jgn putus asa.. Hari ke6 direct dh pandai hisap.. Tp ada 3x je 1 hari tu dia hisap.. Ptg tu dh xnak pula.. Marah... Susu lambat klua pun mungkin sbb dia marah gak.. Tukang urut dtg lambat sbb raya haji time tu, lepas urut susu dah meriah, pump2 je, direct pun bg jugak.. lama2 pandai gak hisap.. Bila dh pndai nk ngempeng je.. ๐Ÿ˜… Bertabah la.. In Shaa Allah.. Lama2 pandai dia sesuaikan diri.. Pikir positif je.. Good luck mama.. ๐Ÿ’ช๐Ÿผ๐Ÿ’ช๐Ÿผ

Dr soalan saya, saya ada sakit perut semasa nk kencing tapi dh ke hospital dan saya dapat antibiotik... Tapi saya dh mkn 4 hri, cuma saya terlupa makan semalam... Saya kena stop ataupon sambung makan semula??

4y ago

Kalau saya berenti makan, ada masalah juga ke.. Ada kesan apa2 ke dr..

Asslm Dr. Adakah normal jika kandungan saya sekarang 12 minggu. Tapi simptom mual dan muntah sy sudah berkurangan. Sebelum ni sy kerap muntah dan mual. Mohon penjelasan Dr. Terima kasih dr

4y ago

Wsalam Puan, ya ianya normal. Pengalaman ibu yang hamil semuanya berbeza, dan pengalaman Puan antara kandungan anak yang ini dengan yg seterusnya mungkin akan berbeza. Jangan risau ya, cuma perlu ikuti pemantauan di KK seperti biasa.

Adakah normal jika di awal kehamilan (4-8 minggu) hanya sekali sahaja simptom muntah? Selepas itu tiada rasa apa2 cuma sakit2 & lenguh2 seperti hendak period?

4y ago

Tahniah Puan! Ya, ianya normal. Enjoy your pregnancy ๐Ÿ˜Š

Dr.. Maaf nak tanya normal ke ketika pregnant ni akan rasa sakit 2 di bhgian pinggang dan juga ari2... Dan perut kerap berangin... Dan kerap sakit di ulu hati..

4y ago

Terima kasih bnyak2 dr... Sudi jawab soalan sya..

Dr. saya baru bersalin. dan saya ada inverted nipple. macam mana cara untuk saya susukan anak saya? sedih tengok dia tak berjaya menyusu dah masuk 3 hari dah ni ๐Ÿ˜ญ๐Ÿ˜ญ

4y ago

Puan boleh rujuk jawapan di atas ya. Good luck!