29 Balas

Hai sis..saya pon first mom jgak..saya dlu pon dipaksa beranak awal sbb air ketuban kurang... sebelum induced dr seluk check dh buka 1cm.. First saya kne induce ubat jam 8pagi..masuk pil hormon n bukaan jadi 2cm sahaja..saya tk rasa sakit lngsung time ni.. Second kena induce belon dalam pukul 1 tgh hari mcm tu..Selepas 2 jam masih 2cm dan tk rasa contraction or sakit apa2.. 3rd saya kena induce by drip dari petang jam 5 smpai mlm jam 8..bukaan jadi 4 cm & Dr terus pecah kn air ketuban.. selepas pecah air ketuban masih proceed dgn drip...smpai hbs 1 botol msih 4cm n waktu ni dh start rasa contraction sikit.. Kemudian nurse tukar drip & waktu tu dh rasa sakit sngt2.. Nurse dtg check dh 6cm..saya minta nurse utk cabut drip n time tu mmng minta utk czer terus sbb sakit sangat2 n Dr dh tk boleh nk detect heart beat baby.. But nurse n Dr hospital tu paksa saya utk teran sbb awl2 masuk saya ckp dgn mereka tak nak czer..haha Alhamdulillah saya bersalin tanpa czer...Dari sekarang pon kalau awk niat nk bersalin tanpa czer, awk boleh pujuk baby awk utk keluar lalu vagina..ckp dgn die bnyk2..in syaa allah semua akan mudah...Stay strong okey...

sya due ikutkan 24/6 tapi mlm 17/6 dah start sakit n turun darah setitik tapi sya bleh handle lgi sbb dya rsa mcm sengugut je..keesokannya 18/6 rsa sakit tu mkin kuat tpi kejap2 je rsa sya terus ke pac doc gtau dah ada bukaan 1 cm doc sruh balik dulu sbb rumah dekat.. hari yg sma jugak mlm tu rsa sakit sngat2 baby pun xgerak sya pi lgi doc check bukaan dah 2 cm..pkul 2 pagi admit ward sempat mkn sikit lepas tu bngun pkul 7 pgi check bukaan lgi sekali tetap 2 cm..tiba2 rsa sakit tu makin rancak pkul 8.00 pgi doc mai check dah 4 cm terus nk buat prosedur msuk labour room pkul 8.30 air ketuban sya pecah time nie xtolak masuk lr lgi dlm 5 mnit lepas air ketuban pecah bru masuk lr..doc nak bgi epidural sbb contraction sya kuat xsma dgn bukaan..sementara tunggu pakar bius naik rsa sakit makin kuat nurse check bukaan dah 7 cm terus cancel epidural dya orang suruh teran pelan2 ja sbb kepala baby dh nmpak..time tu semua kelam kabut sbb diorang ingat bersalin esk n diorang x sngka bukaan sya cepat..pkul 11.11 lahirlah princess sya..tips nak bgi bukaan cepat sya cuma buat kupu2 ja dgn minum air suam..air selusuh mmg sya xminum..

hai sis .. saya pun first mom jugak .. tapi saya lain masa tu saya pregnant 37 weeks 4 days dah and jalan dah bukak 2cm .. nurse ade bincang dengan Dr pakar perlu ke saya induce ubat atau pecah ketuban sebab jalan da bukak 2cm tp Dr pakar kata tak payah .. jadi dari masuk labour room terus diorg tolak masuk wad .. lama jugak saya dalam wad kiranya 4 hari 3 malam macamtu tapi jalan still 2 cm je lagi dengan contration kejap datang kejap tak .. sampai saya naik bosan duk dalam wad tu .. saya minta balik kat Dr pakar .. Dr pakar pun ok just cakap if rasa sakit apa datang balik .. tepat 39 weeks sy bersalin dari jalan bukak 3 cm dengan layan contration selama 4 jam dalam labour room tu alhamdulillah dari nk induce ubat terus tak jadi Sebb dari 3 cm terus bukaan 10 cm

VIP Member

i anak 2nd overdue.. bukaan 1cm, masuk ubat still 1cm, 2nd belon 2cm je bukak kt ctg contraction dh kuat.. tp i masih x rse ape2.. lps 3jam something nak membuang tp x boleh, last2 ktuban pecah n trus masuk lr bsalin.. ank 1st sakit2 kt rumah, pastu g spital dah 4cm, masuk lr doc check bby dh mkn taik sikit,dr ckp nak czer tp bukaan cepat anak 1st x smpai sejam dah bsalin.. doa Dan harapan i wktu tu dipermudahkan urusan bsalin n xnak czer..alhamdulillah skrg tggu yg no 3 plk kluar

kalau sy from 0cm to 2cm hampir 12jam jgk sis tpi tak sakit pun, mcm period pain light2 je.. tpi nk ke 3cm kejap je. kejap2 pun 6jam jgk😅 tpi 3cm nk ke 4cm tuuu lama ya Allah.. dekat 24jam. tpi msih boleh tahan lgi, siap boleh jalan2.. tpi kene kawal breathing la. alhamdulillah 4 to 6cm laju jeee. pastu doc bukak kn jalan tk smpai 10minit dh 10cm, terus rse nk teran. ni penglmn sy, lain org lain citenya hehe

tk perlu takut saya pun mcm tu buakak 1cm pastu masuk ubt pulak nk bg bersalin cepat tk bukak juga last emengency czer masa tu tk fikir apa pun tawakal kepada Allah ja masa tu..kepala ank dh masuk pintu rahim kalau toreh perut kemungkinan ank terkena pisau yg di potong perut tu tapi dr heran mcm mna tk kena selalunya mesti akan terkwna sikit di bahagain muka,semua itu saya serah kepada Allah ja..

kenapa doktor suruh induce awal? 1cm tu boleh stay berminggu2. sis banyakkan main yoga ball, buat figure 8 sambil bounce. boleh juga start pumping untuk trigger hormon bersalin, tapi jangan lama. paling2 15 minit je each side tiap hari. dengan boleh massage2 acupressure points, ni boleh search di yt acupressure points mana nak massage. tu semua proven methods untuk bantu mudahkan bersalin.

monitor pergerakan baby n tanda2 bersalin yg lain. if baby kurang gerak terus ke hosp ye. sye dlu induce belon xsmpai 2jam terasa sakit sgt2. tp bukaan hanya 4cm je. tolak LR sambung drip 8jam pun sama takdek perubahan. lastly tolak OT hntk emergency czer sbb xnk tanggung risiko sbb sye ade previous scar.

bukaan dah 1 cm? sy due bulan 11 tapi ni sy share la apa yg dengar dari ibu. kalau dah 38+ better sis banyakkan berjalan, atau lakukan senaman ringan. sis tak nak induce, jadi cara ni je boleh berkesan. sis pun kena monitor pergerakan baby. harap berkesan lah tips ibu sy untuk sis yg tak nak induce

terima kasih sis

jgn laa induce.. sakit oh.. sakit dia smpai xda mau dgr ckp nurse bila nurse mau cek.. lemas lemah sda time tu.. perut pn kosong sbb sempat termuntah blik tu mknn.. syukur baby selamat dilahirkn.. lps beranak.. rasa sakit tu hilang sda.. cuma sakit kena jahit & pening kepala

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan