24 Balas

Krgkan gula/benda berkarbohidrat. Lebihkan sayur, fiber. Risiko baby kpd ibu yg kencing manis ni byk. Slh satu risiko baby besar so kesukaran nk bersalin tu risiko baby stuck. Dlm kandungan pn ada byk risiko. Boleh belek2 kt buku pink pregnancy jugak. 1) risiko kecacatan janin 2) iugr (pembesaran janin terbantut) 3) mslh jantung (cardiomyopathy) 4) risiko lahir pramatang 5) risiko baby hypoglycemia(gula dlm darah rendah) selepas lahir yg boleh buat jd sawan Sbb tu la krajaan sgt ambl berat n peka utk detect kes2 gdm ni. Biasanya doktor takkan bagi org gdm ni lebih dr 40 minggu sbb risiko baby makin besar, kalau takda tanda2 bersalin dr akan induce utk berasalin

Tak pe sis, gdm ni just kena jaga cara pemakanan Kita...sy pun Ada gdm, kena bt 2 minggu skli sampai 2 minggu sblm tarikh nk bsalin nanti...ms bt bsp 4waktu tu, sis kena jaga btol2 mkn...sbb hormon Kita mgandung ni mmg kdg pelik2.saya spjg bt bsp bacaan ok ..tp pnh Ada merah skli hypo plak 😅🤭🤭..tapi slgi bacaan tak lbh dari yg ditetap kn smsa buat bsp 2 minggu skli tu it's ok..jgn risau, kena jaga apa yg Kita mkn..klu dh tpksa cucuk insulin tu lagi jenuh dari Kita kena check bsp tiap 2 minggu skli mcm sstgh kwn2 sy tgok.

Saya disebabkn berat Naik mendadak lbh 2kg minggu ke 25 klu x silap sy, sbb tu nurse kena suruh sy minum air gula Kali ke2 minggu ke 26, tapi bacaan sangkut masa Kali ke2 minum air gula tu..sangkut dkt bacaan pagi, 5.1 ( standard klinik lain2)tapi lps minum air gula bacaan sy ok 6.7...start dari 28minggu Saya tpksa bt bsp 2minggu skli . Tapi stkat ni bacaan bsp yg 4waktu tu x pnh lbh dari bacaan 6...tapi pnh skli hypo bacaan pagi time puasa 3.9🤭🤭..wlpun time tu brfst bihun goreng dgn 2biji karipap dgn segelas susu, mmg pelik.😅😁😁

Saya pun sangkut GDM lepas minum air gula bacaan 10. Doktor sruh buat BSP tapi bacaan masih tak cantek. Trus suruh admit HSA utk observation on insulin. Alhamdulillah 1st day amik insulin 6unit 4kali sehari gula dalam darah stabil. On insulin dari 14w sampai bersalin 37w5d..alhamdulillah anak lahir normal & berat 3.26kg. walaupun on insulin kena jaga makan gak. Inshaa allah semua ok klau jaga makan.

alhamdulillah sis..saya pon on insulin jgak..hope pas beranak ni hilang la...;)

Kurangkan makan dan minum manis² sis. Banyakkan air kosong,amalkan barli kosong dan buah apple hijau. Klu kandungan dah kuat,banyakkan berjalan kaki,coz gula dalam darah akan keluar melalui peluh. Sy BSP dari buat 2 minggu sekali. Skrg Alhamdulillah sebulan sekali je. Tak makan ubat dan insulin pun tak ada. Now dah 33 weeks.

Mcm bby girl je😜 Mcm sy ada masalah yg sama. Control makan je. Byk minum air putih. Masa nak buat bsp byk minum air. Sy dulu bsp 2minggu skali time bsp sy suka diet ala ala puasa😆 tgk gula cantik je tibai mkn blk. Bila nak time kene buat bsp sy diet konon² puasa🤣. Best bsalin nanti berat cepat turun😜 pape pon minum air byk je

hi mommy! sy pun sangkut masa minum air gula tu..result 8..dr 28w smpai 36w ni, sy kena buat bsp test 2 mggu skali..so far kena diet control n jumpa dietician je..takleh bersalin lbh dr due date..bersalin normal tu takde mslh, asalkan perkembangan bby tu masih dlm range yg normal..perkembangan bby tu boleh tgk kt fetal growth chart

siti norbaizura - aah..setuju! risiko bby besar..if dlm range normal, kira okay lg..td scan 36w, berat bby dah 2.7kg..so far doc kata okay je semua..tak lepas tahap maksimum lg 😊

sama la sy time alahan tak leh mkan lagsung rasa mcm elok berpuasa je . nak makan kene manis². bils time gosok ggi asik muntah terus capai gula² kunyah hilsng kan mual . tapi bile kandungan 7 bulan , sya kene insulin . satu hari 4x kene cucuk perut . tak de la sakit cume leceh. elok jaga pemakan dr awal.

ye cucuk sendiri kat perut

tq mommies semua... moga Allah sama2 bagi kita kekuatan.. 💪💪 td 2 kali cek gula, alhamdulillah range normal.. fetal growth pun ok, berat baby je kurang sikit.. tp masih pd range nya.. moga bertahan la dengan diet utk elak gdm lg teruk.. 😘🤗

alhamdulillah 👏🏼👏🏼👏🏼

Amalkan pemakanan suku2 separuh. Snacking time 3 kali sehari. Sarapan, mkn tghri dan mkn mlm biasanya kita amalkan mkn suku2 separuh ne ya. Kalau biasa minum susu time sarapan, boleh stop. Minta calcium carbonate dr doktor.

saya gdm on diet control.. bru bersalin normal 38 weeks... kurgkan mknn manis dan jaga portion makan.. risiko gdm adalah nnti baby besar dan susah ibu dan bersalin normal.. anak saya 2.56...

Ok sis thankyou🥰

Soalan popular

Artikel Berkaitan