11 Balas

Saya jawab atas pengalaman saya sendiri ya. Yang lain tak perlu kecam. General guide cakap 6 months tapi sebenarnya kena tengok milestone anak. Boleh google milestones tu then faham kenapa general rule kata 6 months. Saya bagi anak saya bubur nasi /labu when he’s four months. Saya bagi dia dalam fruits pacifier ke ala entah. dia dah boleh duduk tripod (tanpa terumbang ambing, atau jatuh) when he’s 3. Boleh tripod/can sit without support is biggest milestone. The rest milestone like bawa barang ke mulut (2 months), boleh angkat tengkuk (3 weeks), pusing kepala (1 month) pun boleh jadi penanda aras. Tapi pada saya not enough. So saya punya decision is based on tripod seat, kesediaan anak tu sendiri (nganga bila disuap) and air liur non stop meleleh walaupun dah susu banyak kali (BF). Macam kebulur sangat sangat and i came to the point i ate 6x-10x and more than 3k calories a day sebab lepas makan, anak susu. So sis kena tengok anak sis, perkembangan dia bagaimana? My friend bagi bubur masa anak dia 3 months. Blended. Halus gila. Dia campur ngan fm. My MIL campur nestum dalam fm masa anak dia reached four months. Sama gak sikit. Reason: anak depa susu macam tak kenyang2. Tapi takkan nak bagi FM lebih dari sepatutnya? So MIL Letak nestum sikit dalam fm baru kenyang. Just like my friend. Campur blended bubur. Before slowly suap bubur. Doctor (govt) secara umum akan cakap, 6 months cus that’s what the guideline say and average babies punya milestone complete at that age. Tapi kalau the baby development is ahead of his peers, can crawl at 5 months, can sit at 5 months, where else he can get fuel and nurients to expend his energy? TLDR: i cannot say yes and no immediately because imo it all depends on baby development and milestone. My baby starts sitting, crawling at 5 months. To me it’s unreasonable to not let him get additional nutrients outside bf. Like every one always say, lain baby lain cara. Most of the times the way i do is very unpopular (eg hisap tulang). So do what you think is necessary BUT WITH PRECAUTION AND WELL INFORMED DECISION. Maksudnya buat kerana berilmu bukan kerana meniru semata mata. Sekian. Lepas baca buat due diligence. Jangan semata mata tiru saya.

VIP Member

belum blh lg puan.usus bby blum ready tuk terima makanan... bby boleh makan pd usia 6 bulan ke atas..kecuali atas nasihat pakar peads . ats sebab2 tertntu...pape rujuk pd pakar peads dan dptkn nasihat dr doc... bby xblh bg sebarangan makanan sblm tempoh ususnya matang tuk terima makanan..di khuatiri bby blh alami usus bocor sblm trjd sedemikian baik puan tggu hingga usia bby 6 bulan..tak lama dh lg .lg 2 bulan je lg .sbr k .... ..mg dpmudahkan segalanya amiin...

VIP Member

tak boleh. bawah 6 bulan minum susu ibu/susu formula sahaja sis. bukan semua baby boleh start makan umur 4 bulan. tu pon atas saranan doktor pakar kanak2. sbb dia monitor perkembangan baby. sis boleh buka buku checkup kkia anak tu. ada panduan menu makanan bermula dari usia baby 6 bulan dan ke atas. sis boleh join juga group fb happy babyfood malaysia untuk tips pemakanan & resepi makanan baby. *no salt & no sugar untuk baby bawah 2 tahun. semoga membantu.

sama2.. 😊

apa yang kalut sangat nak bagi anak makan tu.. tunggu la bila sudah tiba masanya, tak pasti rujuk pada pakar. jangan pandai2 buat keputusan sendiri. kesian anak

tak boleh sis. tunggu sampai baby 6 bulan baru boleh makan. usus baby belum matang lagi bawah 6 bulan. baby bawah 6 bulan hanya perlu minum susu sahaja.

boleh kalau doctor awak ckp boleh, ada certain doc dia kasi makan start 5 bulan, cuba awak tanya doctor awakk

tak boleh lagi .. 6 bln ke ats baru bole .. sbb sistem penghadaman baby kte xtau mcm mana kan .. bahaya

Doktor kata baby saya boleh mula mkn solid masa 5 bulan setengah sebab berat badan kurang.

VIP Member

6bulan kebawah tak boleh bg baby makan ye. Susu dah cukup buat baby kenyang.

VIP Member

buku baby ada baca tak? ke bukak time checkup je?

Soalan popular

Artikel Berkaitan