BAGI MAKAN

Boleh bg ke bby umur 1 bulan 18 hari makan?

59 Balas
Tulis jawapan

Bukan sy maw sokong mana2 pihak. Tapi better kamu2 yg menjawap tu biarla gunakan perkataan yg ok sikit. "Ok sikit" jak tidak perlu banyak2. "Sikit" jak k.. Memang soalan tu kita semua sedia maklum baby kecil TIDAK BOLEH DIBERI MAKAN SEBELUM MENCAPAI UMUR 6 BULAN. Tapi tidak bermakna kita boleh sesuka hati jak maw jawap "sedemikian" tanpa pikir "waras". Ya.. Kita di dalam group ni saling tidak mengenali. Hanya berbalas komen sahaja. Tetapi TIDAK BERMAKSUD KITA BEBAS MENGGUNAKAN PERKATAAN YANG πŸ‘‰πŸ‘‰"KURANG MENYENENANGKAN" πŸ‘ˆπŸ‘ˆ(HARAP FAHAM BAHASA TERSIRAT DAN TERSURAT😏) untuk sis yang soalannya tadi, baby TIDAK BOLEH diberi makanan sebelum mencapai umur 6 bulan. It's a BIG BIG BIG AND BIG NOπŸ™…β€β™€πŸ™…β€β™€πŸ™…β€β™€πŸ™…β€β™€πŸ™…β€β™€πŸ™…β€β™€ harap sis tidak ambil hati atas segala komen2 yang telah diberikan yaπŸ˜‰ minta maaf jika komen sy ni ada yang kurang senang. Bukan maw tunjuk baik, bukan maw acah2 baik dan bukan juga meminta untuk dipuji.🀣🀣 hanya sekadar menegur sahaja untuk diri saya dan kamu2. Eh,lupa. Tahniah untuk kamu2 yang menjawap dengan jawapan yg baikπŸ˜‰ keep it upπŸ‘πŸ‘ #JanganKecamSaya# #kbaii#

Baca lagi
5y ago

Ya.. BetulπŸ‘ sebab setiap perkataan dan perbuatan kita akan jadi contoh kepada anak-anak. Anak-anak kan ibarat kain putih.. Kita ibu bapa yg mencorakkan.

VIP Member

Anak saya sebulan 12 hari. Bila baby nangis lepas susu,ada je mak2 sedara kata baby tak kenyang. Masih lapar. Perlu bagi makan nasi lenyek. As ibu,saya tetap tak bagi. Tak membantah tapi tidak menurut. Jaga hati. Meh saya kongsi apa jadi kalau bagi baby bawah 6 bulan makan berdasarkan apa yang saya belajar sebagai pembantu perubatan selama 3 tahun tu. Usus baby kita kecik tau. Kecik sangat kalau nak dibandingkan dengan usus kita. Kalau baby makan before 6 bulan,usus baby boleh pecah sebabkan masalah penghadaman. Bahaya. Sayang dekat anak. Sakit dan penat beranak belum betul hilang lagi takkan kita nak hilang permata seorang ni pula. Zaman dulu memang lain. Jangan samakan dengan zaman sekarang tau.

Baca lagi

Sis. Bukan u ke yg kemain nasihat ada sorg mummy ni dia tanya boleh x bg mkn bby umur 3bulan plus. Skrg u pulak yg tanya. Lg la bby bru 1month plus. Spatutnya u pn tahu bby bawah 6month tak boleh makan apa2 selain susu ibu/formula. Unless kalau u dipaksa oleh MIL or suami tuk bg baby makan. Bby tu anak u. Hak u. Jadi u je boleh buat keputusan. Jangan dengar ckp org even ur mak mertua tuk bagi makan ke bg bubur ke ape ke. Big NO...!!! Pape jd u yg susah nnti bukan mertua u.

Baca lagi
5y ago

Ok sis,...thanks for advice.

VIP Member

Tak boleh... Perut and usus baby kecik lg... Makanan x leh muat dlm tu... Susu je yg bleh sbb susu tu cecair... Lg satu dinding usus tu nipis... Takut usus terkoyak bila makanan paksa lalu kt situ... Tu yg ada kes usus pecah usus tersumbat sbb kecik sgt dh di bg makanan... Kne igt eh... Nestum ke bubur ke yg kite bg kt baby mmg kt luar nampak halus... Tapi bila masuk dlm perut, makanan tu jd mengembang...

Baca lagi
5y ago

entah la...dekat klinik nurse da siap2 pesan bagi makan dekat baby waktu umur baby 6 bulan..entah kenapa soalan ni masih diajukan...pelik bin hairan...

Allah.. tnggu laa bby umur 6bulan keatas dlu.. klu yea pn xsbar nk bby makn.. aduui laa.. ksian laa kt usus bby tuh.. ckup laa skadar susu... Ubat2 pn xyahlaa sumbt.. pkir sma baby.. sia2 laa susah payh bersalin tibe2 nk bg anak makan seawal umur 1 bulan lebih.. bby tu masih kcil lagii.. xpasal2 kena conderm

Baca lagi

Sepupu saya habis pantang. Dah bagi ank dio makan baru umur sebulan okey jahh,, skrg anak dia dah 10bulan okey jew xdok masalah pow.. Bagi nestun buat dlm botol susu, xpayah bagi banyak ..bagi sikit jew jgn bgi benda lain sudh bgi nestum jah.. Baby dah lapar, bagi jewlah kesian anak...

Ya Allah.. jangan........ Bahaya utk usus baby.. kena byk baca artikel tntg pemakanan baby.. jgn ikut org tuaΒ² zaman dahulu.. skrg zaman mudah terkena penyakit.. usus baby 6 bulan ke atas baru sedia proses makanan.. itupun makanan yg solid.. bukan process food ye.. hatiΒ²

VIP Member

Ibu saya pun da pesan kena ikut kata doktor dan misi. Start umur anak 6 bulan baru leh mkn. Ibu saya umur 50+ pun tau dan alert pasal ni. Knp masih ada ibu ibu muda yg nak kepastian tentang pemakanan umur anak. Benda mcm ni tidak perlu utk tanya lagi dah.

5y ago

Kan. Hrp dia xbg la anaknya makan. Air masak pn xboleh ni plk makan. Jgn diseksa anak kecik tu.

VIP Member

Ermmm tk.tahu da nk ckp apa , kalo mummy rasa xsyg ank silalah bg anak mkn umur 1 bulan nie , agak usus sgt anak tu pecah ke x? Bukan ke nurse akan bgthu bila bby da berusia 6 bulan ke atas br blh bg mkn, itu pun makanan yg lembut shja..

Jangan. Perut baby xsama mcm kita. Size nya pun xsama. Ikut la nasihat doktor. Ada dh kes baby teraniaya meninggal sbb diberi makan masa umur sebulan. Tolonglah mommy. Kalo xckup susu badan tmbh la formula milk. Ikut sukatan.