For those who have regular meals at home, how much does your grocery and household necessities (like tissue paper / laundry soaps etc) add up to every week? I'm a fulltime housewife and I spend about $150. In my home theres only me, hubby and toddler. Friends and family drop by occasionally. Sometimes i feel it's too much but i cook everyday. And i also buy toiletries from cheaper shops like Venus or CK. I will wake up very early twice or thrice a week to go to wet market to get fresh meats and seafood at cheaper price. But I tend to buy organic foods, bigger prawns (small ones cheaper) or more nutritious fish like fresh salmon and codfish sometimes.

5 Replies
undefined profile icon
Write a reply

Per week for just my husband and I, the foodstuff will be around the region of $100 odd. Low could be around $70, $80 and high around $100. For the household necessities, I estimate that we will buy those once a month or so, and that should be around $50-$70. Apart from Venus and CK, you can also look at the $1.99 shop (or is it ABC shop? Not too sure the name but you can get cheaper biscuits, like digestives, from there) and Daiso. I also choose housebrand stuff from Fairprice and Cold Storage, those are typically cheaper than the better known brands (I find the quality comparable). For trips and any special treats, we keep a lookout for groupon deals (hee). Just sharing.. Hope to learn some tips from the rest too!

Read more