101 Balas

Zinc cofer nama ubat merah tu. Mmg pening n loya plus nak muntah makan ubat tu. Kena makan waktu malam 2jam lepas makan malam. Pastu terus tidur supaya tak muntah. Atau makan dgn air buah/buah. Dos ubat tu lagi tinggi dari obimin. Boleh je kalau nk tukar zinc cofer kpd obimin. Sya pun minta tukar sbb selalu muntah2 makan ubat tu(zinc cofer)😅, tapi doktor xkasi sbb bacaan hb sya rendah. So sya tetap kena makan yg dos tinggi(zinc cofer) dan xleh tukar kpd obimin😅. Sampai skrg laaa saya makan ubat tu 2biji sehari sbb hb rendah😌

ya sy pernah...sebelom nyer saya ambil pil iron& folic acid...but nurse ckp law ambik ni mkn sbijik jew sbb dlm dia dh ade iron n folic tu then sy follow la nurse mkn zincofer ni sblom ni mkn pil biasa tu hb normal ble amek zincofer ni dlm sbulan next appt kt klinik tbe2 nurse cek hb low plak...then sy mkn balik pil iron&folic yg sblm ni then next appt alhmdlillah hb normal balik...pelik kjap...tp zincofer ni mmg xsdap rase nyer mmg akn rse mual lepas mkn xsume ibu2 blh ngam dgn zincofer nih kate nurse

VIP Member

Saya pun dapat ubat ni. Yaaallah memang tak boleh langsung! Lepas makan ubat ni 5 menit mcm tu dah muntahkan balik. Saya tk kisah dengan bau dia tp memang perut tknak terima ubat ni. Ntah kenapa. Sebelum ni nurse bagi obimin, tu Lg ok tp dia tukar ubat ni pulak. Last* memang tk makan lah jawabnya. Sy amalkan folic acid, makan buah banyak* dengan ubat tambah darah sangobion je. Nk makan sebelum tido ke selepas tido ke sama je memang muntah . Minta tukar ubat sis. Jangan paksakan.

Saya mula2 makan Zincofer ni okay. Sbb masa tu elok2 baru masuk 2nd trimester, baru hbis fasa loya dan kebetulan jatuh bulan puasa. Jd saya berpuasa dgn jayanya, makan pun berselera. Tp hbis bulan puasa, dh xdpt telan dh ubat ni. Mkn je muntah blk. Hbis brekfas saya haha 😅😭. Xtau npe mknn keluar pun sy emosi sbb sedih. Tmbh kewangan tgh x stabil jd rasa sedih tgok mknn keluar 😅 Jdnya sy dh xmkn lg ubt ni. Msg nurse kk, dia suruh tukar dgn obimin..

Terima kasih sis. Semoga dipermudahkan juga urusan awak dan murah rezeki 😊

Mkn ubat ni sebelum tido. Utk nk kasi tk muntah. Kosongkan perut 2 jam mcm last makan pkl 10 awk tdo pkl 11 then set alarm pkl 1/2 pagi. Bangun tdo tu makan. Tkkan muntah sbb dah tido senang tdo balik. Kalau makan masa baru nak tido mmg muntah sbb lepas makan tu dlm 1-3jam ubat tu akan menghasilkan rasa loya. Sy setiap hari bangun makan ubat bila alarm bunyi. Dah jadi rutin. Tkleh follow makan time baru nk tdo sbb loya 😅

Sy pun dpt ubat ni masa 1st time g KK.. Sy cuba mkn utk 2hari je.. lepas tu sy tukar ubat lain, sangobion (bli kt farmasi).. 1st day makan, rasa loya sgt n nk muntah.. Tp sy cuba bertahan n tdo.. Memang xjadi kerja.. 2nd day: Cuba makan lg... Xsampai 5minit.. mual n muntah.. N jd pitam.. Terus sy decide cri ubat tambah darah yg lain.. Maybe puan boleh cuba, ada org serasi dgn ubat ni.. klo xboleh, jangan paksa..

Alaaaa sama lah 😭 Perit betul nak makan bila tawu akan muntah.. Tapi kk tawu tak awak tak boleh majan ubatnya?

Saya pun dapat jugak ubat ni...makan ubat ni dgn jus waktu pagi pukul 6:30 pagi sebelum sarapan, pastu pukul 7:30 pagi muntah , lepas muntah tu baru boleh sarapan, seminggu jugak la makan ubat ni muntah...pastu saya bagitau misi , misi cakap try ubah time makan ubat ni waktu malam, 2 jam selepas makan malam dan dah betul² ngantuk baru makan ubat ni pastu tido terus... Alhamdulillah tak muntah² dah...

Memang dapat ubat ni, xsuka sgt, bila muntah rase besi karat..hahaha, ubat ni power, tu sbb muntah balik..kne telan time rase nk ngantok dh, minum dgn air masam, air sunquick, jgn dgn air susu..muntah balik..sy smpai 22w xsuka nk telan ubat ni, bila telan pedih ulu hati lpstu sesak nafas 😂.. zincofer ni telan selang sehari..

Normal je. Tapi seeloknya makan sebelum nak tido, pastu minum dgn jus oren. In syaa allah okay. Saya 1st trimester hari tu kalau mkn je confirm nak muntah, pening2. 2nd trimester tukar yg 4 beradik tu. 3rd trimester berjumpa lagi dgn zinc ni, tapi dah okay dah. Xde muntah2. Biasa kalau HB low mmg nurse bagi yg ni ☺️

Haah normal muntah or loya. Sy mcm tu jgk. Smpai skrg sy mkn. Ubt ni bantu naik kn hb sy dri 11 ke 12 lebih. Sy mkn wktu mlm sblm nk tido. Kosong kn perut 2 jam mcm tu then terus tido. Mula2 minum dgn air sunquick tnpa gula. Lepas bdn dh boleh terima ubt tu, minum dgn air kosong.

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan