Bayi Sawan dan demam tinggi

Hi mummies, nak share pengalaman, saya tinggal d Sabah yg kini berada di zon merah, hospital full dan sesak dengan pesakit covid. Tempat tinggal kami jauh dari bandar, ambil masa sejam untuk sampai ke bandar. Risiko sangat tinggi sekiranya bawa bayi ke hospital dalam keadaan sekarang. (Take note mummies saya bukan anti-hospital atau anti-perubatan) tapi memang keadaan waktu itu sangat tidak selamat untuk membawa bayi ke hospital. Saya harap semua ibu mesti belajar kawal diri, jangan panik, isikan masa2 ini untuk belajar rawatan kecemasan. This is so important! Saya juga seorang ibu yang selama ni jaga pemakanan si kecil tapi tak sangka baby saya pun kena sawan padahal baru demam dalam masa sehari (saya baru dapat tahu keluarga suami juga ada sawan) So ini antara tips saya untuk merawat bayi yang kena sawan @ demam tinggi. 1. Basahkan dahulu kepala bayi dengan air suam. 2. Rendamkan bayi dalam air suam. 3. Sekiranya bayi mengigit, masukkan jari yg dilipat dlm mulut bayi atau gunakan kain. 4. Tumbuk bawang putih dan bakar campurkan dengan minyak kelapa. (Saya guna minyak kelapa dara.) Urut perlahan di bahagian tapak kaki, tangan dan badan bayi. 5. Bagi bayi minum air suam. 6. Letakkan kain basah (air suam) di dahi. 7. Panaskan (jangan bakar) beberapa helai daun sireh dan tekap di bahagian depan dan belakang badan. 8. Bagi bayi minum sup berkhasiat. 9. Banyakkan berdoa dan bersabar. Syukur baby sekarang sudah pulih dan kembali aktif.

Tulis jawapan
Jadi orang pertama untuk membalas!