25 Balas

Hai sis. Just nak share cerita saya. Mungkin agak panjang. Saya pun first mom. Saya faham & saya dah lalui apa yg sis rasa 😅. Sbb saya pun mcm tu mula-2. Mcm ni, saya bercinta dengan husband selama 7 tahun.. selama 7 tahun tu jgakk lah kami pjj (dia kat penang, saya kat KL). Jumpa bila dia ada cuti yg panjang saja ataupun kadang ikut dia bila nak datang jumpa 🤣). Dipendekkan cerita, tahun 2022 kami bertunang. Tahun 2023 bulan 3 kami selamat bernikah. Bulan 4 majlis kedua-2 belah keluarga (sanding & bertandang). Dah settle majlis, lebih kurang bulan 5 mcm tu kami ada lah plan konon-2 nya nak pergi honeymoon tapi tak kesampaian sbb husband tak dapat cuti lama. Sedar-2 masuk je bulan 6, saya pelik kenapa saya tak datang period lagi sedangkan tanda-2 nak period tu ada tapi mcm tak keluar (kitaran haid saya teratur, tak pernah dalam satu bulan tak period). Masa tu saya tak terfikir nak check upt pun (saya mcm lupa saya dah kawen 🤣) sampai lah satu hari saya demam on off, bila saya bukak mana-2 socmed (tt, fb, ig) saya mcm loya bila nmpak makanan. Pastu saya mcm craving benda manis (sedangkan saya bkan penggemar dessert ataupun makanan yg manis). Selain tu, saya rasa mcm penat sangat. Asyik nak tidur je. Hm. Bnyk lagi perubahan yg saya alami. Sampai lah satu malam tu saya demam panas sampai saya menangis. Husband bawak saya ke klinik. Dr test upt (dia ckp saya kena kencing kotor 😒) padahal sebelum pergi klinik tu, saya ada bukak tt tiba-2 fyp saya penuh pasal ‘tanda-2 pregnant’. Dari situ saya dah syak yg saya pregnant tapi tak sure betul ke tak tapi tanda-2 tu mmg sebijik yg saya alami masa tu. Tapi bila dr ckp saya kena kencing kotor, saya mcm tak boleh terima. Besok tu, saya mintak husband belikan upt test tu.. dalam keadaan berdebar.. saya tngok naik 2 line samar-2. Masa tu Allah je yg thu betapa terkejutnya saya. Tapi saya mcm tak confident lagi. Beberapa hari lepas tu husband beli pulakk yg digital (result dia 3-5w pregnant). Saya mcm tak happy pun ada. Saya tak thu nak describe mcm mana perasaan saya. Rasa mcm terlalu cepat. Even saya sukakan budak-2 terutamanya baby tapi ntah lah rasa mcm tak ready nak bergelar seorang ibu. Sbb pada saya, saya kena galas 2 tanggungjawab. Dah lah baru kawen, baru nak belajar jadi isteri. Tup-2 pregnant pulakk so kena belajar nak jadi seorang ibu. Tambah-2 saya sendiri pun mcm budak-2 lagi 🤣. Saya rasa mampu ke saya jadi ibu ni? Dalam saya dok gelisah, rasa tak percaya tu.. Bulan pun berganti bulan sampai lah waktu checkup dekat swasta, nak check jantung baby. Saya nmpak heartbeat dia. Terus terbit rasa syg. Sebelum tu, saya rasa mcm tak puas nak bermanja dengan husband sbb ye lah, kteorg pjj dah lama & baru kawen tak sempat nak honeymoon tiber dah pregnant. Bila nmpak heartbeat dia.. tiba-2 perasaan saya bercampur baur. Terus saya cuba positive. Saya ambik masa agak lama jgakk utk terima hakikat, tambah-2 time pregnant perut saya tak nmpak sangat baby bump (org pun tak thu kata saya pregnant sbb perut kecik). Tapi alahan mmg teruk sampai nak masuk 9 bulan. Baby bump betul-2 nmpak pun masa nak masuk 8 bulan. Alhamdulillah seiring masa berjalan, saya dah selamat bersalin baby boy bulan 2 yg lepas. Baby skrg pun dah 3bulan20 hari. Hehe. Dah jadi ibu ni, baru saya thu yg saya pun mampu nak jadi ‘seorang ibu’. Lagi-2 baby saya highdemand & suka ngempeng. Sis percaya tak, since saya ada baby ni.. saya mcm dah tak fokus sangat kat husband saya sbb sibuk jaga baby 🤣. Apa-2 dahulukan baby dulu sampai dia jealous 🤭. Best rupanya ada baby sendiri. Sebelum ni asyik geram kat anak org lain je, ni dah ada baby sendiri hari-2 boleh gomol. Tambah-2 nak masuk usia 4 bulan ni, lagi mcm-2 peel keluar 😆. Kadang saya fikirkan, kenapa saya kena rasa mcm tu eh? Sbb patutnya saya bersyukur Allah bagi saya peluang jadi ibu & ada zuriat sendiri. Org lain punya lah tunggu bertahun-2, ada yg ambik anak angkat & ada yg buat rawatan sana sini semata-2 nakkan anak. Huhu. Skrg ni saya dah paham kenapa Allah bagi saya rezeki anak. Perasaan yg mula-2 saya rasa tadi terus auto hilang. Sejak ada anak ni, semua tertumpu pasal anak je 😝. So utk sis, tahniah ye. Jaga diri & kandungan baik-2. Rezeki sis sbb Allah pilih utk ada zuriat sendiri. Nanti dah lahir baby sis, sis akan paham kenapa Allah anugerahkan anak tu utk sis. In shaa Allah ada hikmah. Kalau saya boleh, sis pun mesti boleh punyaaa 😍. Saya doakan dari jauh, moga dipermudahkan urusan sis ye. Slow-2 ambik masa. Moga-2 Allah beri jalan terbaik.

saya kawin ngan husband dulu berfikir nanti lh ada anak.. tapi bila dh masuk ke lima tahun.. nak ada anak tu susah.. saya mengharungi ttc 3 tahun.. dh cuba macam cara .. smpai suatu hari dh pasrah kalau tuhan bagi.. ada lh tu.. kalau tuhan tak bagi.. cuba lh lagi.. hampir putus asa juga.. smpai saya nak ambik anak angkat kat rumah anak yatim.. nak ambik anak yg orang tak nak.. tapi tak smpai ke situ.. sbab saya pun tak mampu sgt.. nak buat cek Kesihatan saya dan suami.. tapi suami segan .. saya pernah tak period smpai 4 bulan lebih.. saya pergi ke klinik swasta.. tapi takde apa apa.. ovari dan telur okay je.. preg pun tak.. orang sekeliling asyik tanya bila nak ada baby.. saya selalu tengok orang ngan baby rasa jeles rasa depresi dengan diri sendiri.. down sgat sngat.. smpai menangis sendiri.. tapi selepas itu.. selepas tiga tahun tu.. saya pun mulakan hidup sihat.. bersenam apa semua makan suplemen.. period pun teratur.. tahun lepas iaitu tahun 2023 hujung tahun saya pun dibagi rezeki dlm bulan 12 .. sekarang ni saya dh masuk trimester ketiga.. doakan sya dan baby sihat smpai bersalin 🙏 awak berdoa selalu lh ya.. cuba terima dia.. bnyak orang kat luar tu sedang menjalani perit nya ttc ni.. tatap muka baby awak.. smbil tu berdoa.. buka hati terima baby .. mana tahu dia rezeki yang paling bermakna suatu hari nanti❤️

Mungkin kisah hidup kita tak sama tapi mungkin boleh beri motivasi pd kita semua. Saya kawin umur 34 agak lewat, sbb sama macam sis sy tak mampu galas tanggungjawab yg besar. Sy bekerja sambil belajar dalam bidang physiology dan satu tahap tu saya fail dlm exam, dan alami depresi. Saya tak boleh terima kenyataan yg saya fail, dan saya decide utk tidak sambung lagi, 4 tahun sy kerja baru la sy berkahwin, anak sy seorg 8 tahun dan 4 1/2 tahun. Walaupun sy rasa failed dan sy hilang cita2 saya, tapi sy ada anak2 sy. Saya letak kan diri saya yang hilang dulu tu pada anak2 saya. Saya sayang dan ajar mereka, supaya mereka tak jadi macam saya dan boleh jadi lebih baik dari achievement sy. Kesimpulannya, anggap lah anak tu sebagai harta kita boleh manfaat kan diri mereka dan mereka boleh manfaat kan apa yang kita ajar. Kalau kita letak mereka sbg tanggung jawab semata2, kita mungkin rasa kita jaga amanah tu dengan baik, tapi di akhirat kelak ank tu yg akan disoal bukan ibubapa, ‘adakah anak kita akan rasa kasih sayang dan tanggungjawab dari ibu bapa mereka’. Tiada sesuatupun dkt dunia ni bermula dengan kesenangan, saya harap puan tidak sia2 kan masa yang ada ni. Mereka la yang akan jadi kawan kita dan peneman kita satu masa bila kita susah nanti.

dia mcm ni, bila kita xnak tp Allah dah bg, mknanya masa itu telah tiba. Allah tu dia lg taw masa bila kita sesuai jd ibu. . tp jangan nt bila Allah dah ambil semula ataw tak kunjung tiba apa yg kita minta tu, masa tu la kita akn slhkn diri kita dr semua aspek sb rasa kita xsempurna. plus akn lebih ttekan dgn org sekeliling terutama keluarga. . mcm sy masa awl² kawin dlu mmg merancang dgn suami, kekonon lps 2thn kawin baru plan nak ada baby, tp mak mentua tny hasben kalo sy msh dtg bulan lg (phm² la mksd orgtua kn), so sy ckp dgn hasben kalo nak kita try la, Alhamdulillah xlama lps tu terus sy lekat tp Allah bg pinjam 8w je la. . kwn² ckp xpa lps keguguran biasanya cpt lekat, lps dr keguguran tu kami mmg lgsg xda merancang lg tp blm ada rezeki lg Allah nak ganti kn, bekas bos sy pn ada ckp, kalo bab anak ni sebaiknya jgn drancang, sb nt bila kita nak masa tu mmg lambat nt baru dpt. dgn umur sy dan hasben lg mmg dah 35+, rasa btl apa org tua ckp sb lps setahun stgh kami usaha baru ada hasil Allah bg semula. Alhamdulillah baby pn nak masuk 4bln dah bln ni. .

Hai sis. Sy pon sama rasa macam sis. Cuma sy belum bersalin lagi. Baby dalam perut. Saya ada pcos, jadi sy expect mmg makan masa bertahun baru anak. Sy dengan husband redha kalau dapat anak lambat atau tak dapat. Jadi kami memang focus untuk hidup berdua, dating sampai tua. Tiba2 lepas setahun kahwin, kami dapat tahu saya pregnant. Masa first appointment lepas raya, scan klinik tak nampak sangat. Datang lagi 2 minggu, rupanya baby dah 3 bulan. Kami terkejut sangat. Sy pulak rasa 50-50, bersyukur tapi rasa jealous sebab tak cukup rasa nak bermanja dengan suami. Saya anak tunggal kepada ibu tunggal. Ayah memang dah cerai dari sy setahun lagi. Jadi memang sentiasa dahagakan kasih sayang. Tapi Alhamdulillah husband sedikit sebanyak cuba bantu ringankan beban sy walaupun kadang tu saya rasa dia tak cukup ambik tahu pasal baby, rasa macam sy sorang2. Tapi anak ni anugerah Allah, sy akan cuba yg terbaik. Sy harap sis tau yg sis tak keseorangan, dan harap sis kuat. Kita sama2 cuba jadi ibu yang terbaik okay?😘

Hi sis.. actually, nak jd ibu tu memg susah x kisah la sis da bsedia ke atau x bsedia.. tggjawab tu sgt berat.. kdg kte rse mcm eh asal sume aku je? ape2 masalah sume org rujuk kte.. sikit2 mak.. Yes i fell u sis! Bila jd mak memg 1 perubahan besar dlm hdup.. what u can do is, bdamai la dgn takdir.. terima hakikat awak da jd mak, da ade anak.. kehidupan awak x kan sama mcm dulu.. x payah nk kenang2 zmn bdua ngn suami yg snang ke hulur hilir tu.. skg anak as priority tp x bermakna sis x bley njoy life cuma tbatas.. sye sendri mkn masa utk adapt.. anak kecik nie kdg nak peg kedai pun susah.. x kne waktu tdo bley nanges.. kte pun jd mls.. what u can do is, pelan2 brubah.. kne paham rutin anak mcm mana, then senang awak nak plan.. slow2 ye mummy.. nak besarkn anak memg susah.. stiap peringkat ada ragam nye, mcm2 pe'el.. dptkn sokongan suami.. baby tdo je awak bley pillowtalk ngn suami.. u both can still be romantic but in different ways...

Suka komen ni. Ya, jadi ibu tu memang susah sebab ia suatu perubahan hidup.

Anggap ank tu lahir atas dasar cinta awk dan suami wlaupun bkn dlm perancangan awk..tp Dia y Maha mengetahui..perancangan y Di atas sana ada sesuatu d sebaliknya y kite x tau.Awk pandang mata ank awk..lahir dia tu sebenarnya pembawa rezeki.. kadang kita y tumpang tnpa sedar..kdg kite xtau pun y kita x ready tulh suatu masa nnt bt kita senang.Anak ni hanya pinjaman..Awk kena buka ruang utk bertiga sbb dia dh ada dpn mate.jgn pandang blakang masa berdua.Sy pun Allah bg rezeki x d sangka tp sy pandang ke arah positif..siapalah kita nk tolak perancangan Allah.Awk rasa penat sbb awk rasa x appy..klau awk appy insyaAllah rasa penat tu terganti dgn bahagia.Hargailh apa y sedang ada d depan mata skarang.Apa2 pun terletak pd diri kita.. insyaAllah mommy blh

Suka komen ni

kami dulu pun merancang.sy pun x ready nk ade anak.tp rezeki Allah sapelah kita nk pertikaikn.lepas seminggu nikah sy bunting pelamin.mmg mental fizikal x ready dgn alahan truk smpai xblh krja lgsg.tp sy cuba utk terima rezeki Allah bg tu. Alhamdulillah x sedae waktu brlalu ank dh 8thun nk masuk ank ke3 dah ni.kehidupan kami bkn la mewah.ada masa susah.mcm2 trjadi msa ngandung,dlm pantang.kita kena prcaya perancang Allah.x semestinya ade anak ni kita x blh br2 dgn suami blh je.kita kena pndai atur benda tu.prcayalah ank2 mnpenyeri hidup kita walaupun kita rasa penat sgt2 dgn ragam ank2.mental down dgn org keliling lg.kdg rasa mcm nk lari jauh2. tp bula pikir balik smua benda tu bersebab.kita kena pikir positive.jgn pkir bkn2.In sya Allah smuanya akan dipermudahkan.awk boleh sis.jgn pikir bkn2 ok.

rsa nya semua first mom rsa benda sma..ada yg mula2 excited bila da bby depan mata da rsa penat bjaga mlm handle bby dgn badan letihnya kurng tdrnya..kdng suami plk buat hal..mesti tba2 rsa mcm xble terima keadaan...nasihat sy..redha je la .jalankn je hidup yg da kat depan mata..cba tempatkn diri dkt bby klw la mak2 kta dlu xble trima kita masa lahir apa perasaan kta...tngo jgk org2 yg TTC bertahun2 smpai sngup buat mcm2 nak ada ank kena hadap mulut org seksa mental fizikal sbb nak ada ank...bila kta dberi rezeki bersyukur la..penat tu normal..semua org penat jaga bby lg2 first mom semua benda masih baru..peranan suami tu penting masa2 ni..apa pn smoga sis kuat ya,bby besar sikit ble je nak enjoy2 dgn laki xda mslh pn sbnrnya..yg pnting dua2 kerja sma

I taktau la sis. I cuma kesian kat anak you. Kalau u takde perasaan kat dia takpe lagi. Tapi i nasihat jgn la tunjuk bila dia dh besar nanti. Banyak impact dia terhadap emosi anak. Diorang boleh rasa tau. Tak syg takpa lah kot tapi jgn bangkitkan rasa benci, tak suka dan rasa beban. Nanti boleh terlepas ke anak. Rezeki pun sempit rasa sbb aniaya. Sy harap awk sorang je la rasa mcm ni. Kalau husband awk pun rasa benda yg sama, lagi sedih. I grew up in a family yang mak i tak syg i sbb dia dh ada anak perempuan, so dia nak laki. Dapat adik laki so i diketepikan. Selalu jadi bahan marah. Rasa tak disayangi. Dah beso selalu kena pass kat mak sedara la balik kampung la. So jgn la bg anak u macam i rasa ni. Ok sis. Goodluck

Pengalaman sis sebijii macam husband I. Dia dihantar ke kampung dari umur setahun sampai umur 5 tahun. Lepas bersalin kat husband saya, MIL saya jarang uruskan dia. adik MIL yg selalu uruskan. even waktu malam pun tidur dgn adik MIL. sampaikan MIL tak ingat dia menyusu atau tak husband saya dulu. Dia tak ingat bila husband start makan, bila husband start merangkak semua tu. tapi adik dia ingat semua info tu. sampai besar husband saya tak dilayan sangat sampaikan dia rasa macam x da family. impaknya dia x pandai tunjuk kasih sayang & jadi baran.

Soalan popular

Artikel Berkaitan