13 Balas

Sy memang kena bergantung dgn ubat muntah masa pregnant. X tahan bau masak jd husband yg akan masak. Setiap kali ada bau, sy akan muntah jd solution nya sy lari duduk dlm kereta. Kadang2 sampai husband bawakkan makanan yg dia dah masak, mkn dlm kereta. Pernah sampai tahap muntah darah sbb tekak dah luka Pregnant anak first sy alahan teruk sampai keluar masuk wad banyak kali sbb pengsan dan dehydration. Alahan cuma hilang bila dah bersalin. Masa ni sy mkn je apa yg rasa boleh mkn. Biskut kering pun jd. Pregnant kedua ni alhamdulillah sampai 5 bulan je alahan. Ada jugak kena masuk air dan ubat banyak kali tp x sampai kena admit.

beberapa hari baru lepas ke 2nd trimester. Kadang dia bukan ngam² masuk 2nd trimester terus ok alahan kan sis..sis pregnant ke 2 ni ok dari segi apa? Alahan atau terus tak alahan? saya pun sejak alahan mmg menang membeli je makanan semua. Tengok dapur pun dah mual, apa lagi nak hadap masak, mcm mimpi ngeri..aduhhh..

Sy masuk 4 bulan bru ok sikit. Tp gosok gigi pun blh muntah jgk 😅 Spnjg 3 bulan awal, mmg muntah xkira siang malam takkira la suami masak ke mknan luar ke tetap buang balik. Saya makan je semua walaupun tahu je akan muntah. Air kosong pun kekdg taklalu. Cuba la minum manis sejuk2 bila dh hbs makan. Mungkin muntah nya taklah perit sgt 😅 InsyaAllah nanti alahan berkurangan. Fikir positif je. Enjoy je walaupun tgh taklarat lemah.

Sama la awk..Subuh² masa gosok gg tu wajib muntah sekali dengan segala asid perut tu. Pastu gusi mmg darah walaupon dah pakai ubat gg paling mild..Alaaa, kuatnya awk makan jugak walaupon akan muntah. Lemah sgt badan lepas muntah..dah la b40 rasa syg nak muntah balik sbb nak kena banyak bazir kan..air sejuk sunquick tu mmg membantu pun..Sy akan minum air sejuk sunquick sulam dgn makan..rasa lega sikit sbb kebas kan..

Awak memang kena try and error. Dulu masa first and early second trimester memang saya wajib minum air sirap sejuk untuk bantu kawal loya, minyak angin/inhaler memang standby letak dekat hidung sebab bau bawang pun boleh trigger saya, first trimester memang tak lalu makan, kalau betul2 tak lalu tu saya makan biskut, cornflake campur air susu, buah buah. Dah masuk second trimester selera tu slow2 datang balik, so InshaAllah tak lama loya sis tu

Wah, tak sabarnya nak dapat kan selera makan tu. Tula 1st pregnancy selalu makan cornflakes, cococrunch dgn susu, sampai GDM la sy 😆😆..Tapi kan awk, makan mcm tu semua tak bg tenaga sgt kan. Sy pun sejak alahan tak larat nak buat apa sgt. Sbb tak boleh nak makan nasi, ntah la kenapa bau nasi tu busuk. Buah sy makan jugak, tapi sbb asid perut kuat sgt kot, mmg mudah muntah balik sekali dgn asid² perut tu..seksanya

saya susah muntah..saya tahan sebab klw skali muntah mesti akan muntah lg....sya biasa elakkn bau makanan jiran and masak.....klw mkn biasa minum jus, air kosong, susu...klw makan..sya akan elakkn makanan berminyak dan makanan yg ada bau cm bawang putih...lg selesa makan makanan rebus atau sup2....sya bru beberapa kali je muntah..skrg dh 5 bulan...masih x leh tahan bau masakan tp dh berselera makan.....

wah best nya dah ada selera makan. Tula makanan pedas & berminyak mmg tak boleh langsung. Tengok gambar menu org pun boleh termuntah. Saya dah lost banyak kilo sbb makan muntah & mual ni. Sup² awal tu masih ok..skrg jadi loya plak..Rebus² tu boleh dipertimbangkan. Makanan yang bakar sis boleh makan? Sy belum try lagi.

sy pn skrg dah 13w sis .. mkn kurang selera tambah lg pg2 tp tpksa jgak telan sbb pk bby kt dlm .. tp lepas breakfast sy wajib kena lelap kejap sbb rasa lemau . tu laa mkn xlarad .dah mkn pn xlarad jgak xtaw nak bt mcm mna . enjoy jelaa journey nie hehehe semoga sis kuat yea .. insyallah second trim nnt smua akan back to normal 😘

hopefully sgt..Sama la kita dear..sampai turun berat badan sbb tak lalu makan, pastu kerap muntah 1 hal. hormon baby kuat sgt ni..hihi.. Tu yang pening nak makan apa lagi..banyak jugak makanan dah try & error sampai 1 tahap makan benda sama sampai dah tak lalu makan.. Apa boleh buat, limited option sgt nak makan apa kan. Aamiinn, semoga perjalanan kita dipermudahkan Allah lepas ni kan..

my first and 2nd baby mmg alahan dia kuat smpai xleh makan makanan solid..every once a week kena naik drips..now yg ke3 ni...sy duk dkt ngan mak sy..alhamdulillah..still ada alahan but atas usaha mak sy tu..muntah tu dah boleh control sikit. still yg blh ambil jenis sup dan air manis aje😭😭😭😭

Sis, fanta oren tu bergas tak? Sedapnya sejuk² tu kan. Pastu kan, sis punya asid perut tu banyak tak? Sy kerap muntah makanan + asid perut yang pahit tu sekali. Allah, seksa nya perit tekak. Ouh, baring utk hilang kan mual ya. Saya plak kalo mual tak boleh baring, makin senak perut & rasa asid naik ke tekak. Maybe lain org lain cara yang berkesan kan. Kena try & error jugak mana yg serasi..hihi

masa anak sulung sampai 9 bulan sis saya macam tu, bulan 4 tahun lepas selepas bersalin je hilang semua perasaan tu.. tapi sekarang mengandung lagi.. ingatkan lain, tapi sama je alah juga 😭 saya banyakkan snacks kat rumah,buah buahan.. makanan berat kalau tak larat bau saya order je huhu

InshaAllah, tq sis sudi share taw. Makin seram nak dekat hari minum gula 🤭🤭

makan apa yg boleh dimakan je. jangan makan benda2 yg berangin. seeloknya sarapan makanan berat terus macam nasi lemak, nasi berlauk, nasi kerabu.. macam sy dulu kalau sarapan pagi wajib nasi kalau tak badan melepek je sampai ke petang sebab angin. dah mula okay bila masuk 5 bulan..

Tq dear..itu la, ramai rupanya alahan mengandung & betul la normal. Tapi yang alahan teruk ni, susah nya nak makan. tapi kena makan jugak utk baby. Sy biasa makan banyak buah..tapi buah dgn asid perut tak ngam, tetap kena makan buah & karbo sikit, baru tak muntah semula buah tu. Harap dalam masa terdekat la kurang/hilang alahan ni ☺️☺️

saya dulu makan biskut/buah je sis. ada la kkdg makan bubur, tuh pun tak byk . tapi bila da nak masuk 2nd trim, slow2x selera okay, even kkdg muntah juga, yg pasti kena elak makan pedas n berminyak. n bab bau tuh, sepanjang preg. saya tak bole, just tak teruk mcm awal2x je la.

Itu la kelemahan sy, bau segala bau tak boleh.. Bau minyak angin pun jenis yang tak kuat je boleh. Kalo bab makan, mmg kena makan benda yg kurang bau. Pedas, santan & berminyak mmg tak makan langsung. Lagipun asid perut teruk sgt. Mmg serik nak makan pedas sikit pun. Padahal hantu pedas. Tapi demi alahan ni. Harap alahan sy pun cepat la berakhir. Dah kurus kering sy ni. Kesian risau bby tak dapat nutrisi apa²

makan dlm kuantiti yg sedikit.. bila lapar mkn sikit. mcm buah2an, tembikai, epal, oren.. kalau nk mkn nasi mkn sikit je. ambil sayur lebih supaya x sembelit.. klau breakfast selalunya sy ambil susu campur granoila cmpur buah..

Soalan popular

Artikel Berkaitan