16 Balas

VIP Member

Rujuk doctor? tak perlu kalau takde apa2 benda yg pelik dan sakit. kita je taw badan kita mcm mana. even sy high risk pregnancy, masa checkup dgn pakar siap tanya "boleh je kan puasa?". dia jawab "kenapa tak boleh?" selagi mampu berpuasa, puasa. bukan bila mengandung, ada keringanan terus tak puasa. SALAH. diberikan keizinan utk tidak berpuasa kalau perlu berbuka. wajib bangun sahur mcm biasa, kalau tak larat berbuka. jgn paksa diri. sy last year pregnant 31-35w time puasa. 12 hari tinggal.

badan kita tak sama dgn bdn org. kalau rasa kita high risk dan nk puasa,ikut kita. bdn org,ketahanan ibu dan janin masing2 smua lain2. jgn hasut org untuk tidak berjumpa consult dgn dr. sedangkan awk pon bertanya juga kemusykilan kpd pakar. biarkan ibu2 mngandung secara individu bertanya tentang kesihatan diri masing2. apa yg bdn awk boleh belum tentu bdn org lain boleh follow. so ibu boleh je bertanya pada dr. setelah dr nilai faktor risiko/kesihatan ibu . petikan dri fb dr imelda balchin.

hasut? sy bukan hasut. benda kalau takde risiko apa tak perlu bertanya. doc pun akan jawab balik je kenapa pulak xboleh. yg doc imelda list ni sy hampir ada semua kot. yg menanya pun xde list apa2 sakit pun, so kita jawab secara general je lah.

VIP Member

Masa baby first saya second trimester. Saya sahur je macam biasa, lebihkan makan sayur and buah & Mkan kurma. Siangnya kalau rasa tak larat, baby kurang gerak and rasa macam lapar sngt. Boleh je buka. Tahun lepas saya fully bf, pun sama. Saya buat macam tu. Agak2 lapar betul2 tak tahan saya buka. Utk tahun ni saya pregnant second, masuk 35minggu saya akan cuba je buat sama macam before ni. Yg penting always positive

saya 1st baby sempat berpuasa 1hari je. hari ke2 puasa hampir nak buka puasa turun tanda darah. awak kena buat both. ganti puasa dn bayar fidyah☺️.

tadi misi bagitahu, puasa je macam biasa dulu. tapi kalau rasa baby mengeras je, rak active macam selalu boleh buka puasa. kita memang tahan. takut baby yang tak tahan. lebihkan masa sahur. ni untuk ibu yang tak ada masalah masa pregnant. kalau ada masalah boleh rujuk misi and dr kat kk masing-masing.

VIP Member

Boleh. Ikut kemampuan diri. Kalau dah sampai mengigil, taklarat nak bangun lebih baik buka puasa. Sekurang2 ada niat nak berpuasa. Sebab dalam islam pun org mengandung di wajibkan berpuasa cuma kalau tak larat boleh buka. Dengar kat tt crmah UAI

sy gdm on diet.. cuba jugak tak makan berapa jam macam tu terus mnggigil .. baby pon kurang gerak.. cepat2 mkn biskut tapi tak gerak jugak..last2 buat milo ais.. sbb baby mmg suka milo ais.. tu yg dpt gdm hari2 minum🤭.. baru dia gerak..

Tadi baru check up utk 38w..doc Mmg ade tanya nak puasa jugak ke? Saya jwb try dulu.. Doc ok je.. Tp dia pesan klu baby x active suruh buka sbb takut puasa sugar xde dalam badan. Tu yg gigil2 badan tu

Kalau rasa badan mampu buat ja. Cuma kena faham risiko utk baby mcm mana. Tanyalah pakar perubatan sbb mereka boleh bagi advise, kalau ibu xda komplikasi atau risiko mungkin dibenarkan.

sya puasa full tahun lepas(1st trim)...ikut badan sndiri sis..kalau kuat..puasa lah.....kalau xkuat dan risau akan kandungan...xpayah puasa..nnti ganti+byar fidyah

boleh je badan sndri,yg ada gdm mkn ubat or on insulin kena hati2 la,klu ada tanda2 hypo takapa untuk berbuka

Soalan popular

Artikel Berkaitan