βœ•

13 Balas

Saya pon luka jahitan bersalin terbuka jgk πŸ˜… harini hari ke 22 bersalin, masa kat hospital misi xda bg tahu pon cara jaga luka, mcm kena cuci kena keringkan semua tu, lg pon saya bersalin anak sulung, mana la ada pengalaman lg πŸ˜… lagi satu bz dgn baby kuning tinggi smpai kena masuk wad balik, esoknya, hari ke 7 misi check luka ada terbuka sikit, hari ke 14 dr check dr ckp terbuka terus and kena jahit balik πŸ˜‚ dr suruh ke hospital yg saya bersalin tu untuk jahit balik, tapi saya ke klinik swasta je jahit balik, tapi sakit tu Allah ja tahu πŸ˜… tapi demi anak saya sanggup je ☺️ dh balik rumah jiran blkg rumah bekas pekerja klinik pakar kulit, akak tu yg bantu saya cuci luka tolong letakan ubat semua, harini hari ke 8 saya jahit kali ke 2, Alhamdulillah hari2 jaga keringkan luka betul2 sapu krim kulit untuk cantum kan cpt, beli kat farmasi je, jenama Duo Derm, luka saya dh cantum elok kering dh ☺️ ni saya share pengalaman saya πŸ₯°

Boleh je cuci mcm tu, tapi sis jgn pakai tisu, sis pakai gauze beli dekat farmasi, and nknpegang gauze jgn direct tgn kita, pakai glove, bkn apa taknak bg jangkitan kuman, sbb gauze dan glove memang untuk medical, lebih terjamin sis, luka pon cpt sembuh ☺️

Saya hari ke 30 baru clean dari benang, dan jahitan pun baru tertutup rapat . Atas kulit orang jugak sis , dan juga penjagaan . Saya ni nak kata 100% tiap2 hari letak ubat kuning pun tak jugak . Mula2 tu je dalam 7 hari saya letak lepas pada tu selang2 sebab saya tk berani nak tengok sangat sebab nifas masih ada masa tu . Satu lagi takut jahitan terbuka πŸ˜… 31 hari dah bebas benang , dah tak sakit . Tapi masa benang nak cabut tu pun rasa perit2 sikit sebab dia dah kecut kering tempat jahitan tu .

mcm saya nurse tak ajar cara yg betul bersihkan luka smpai terbuka balik jahitan mujur tak kne jahit balik saya ikhtiar sendiri google apa yg patut 4hari je jahitan terbuka tu dah tutup rapat cara saya setiap kali masuk tandas wajib tukar pad keringkan bahagian sulit tu dpn kipas saya spray ubat kuning smpai kering lps tu apply cream duo derm hydroactive gel beli kat farmasi mmg cepat sgt2 jahitan tu baik cuma letak sikit je dkt bahagian luka tu

atas penjagaan masing2.. rajinΒ² tukar pad, dh siap mandi kencing berak anginkan sampai kering dpn kipas dh kering sapu ubat luka lpastu anginkan lgi sampai kering baru pakai pad, mkn oren atau apa2 yg blh sembuhkan luka, minum air masak bnyk. rajinΒ² berjln ckit dlm rmh bagi melancarkan peredaran darah di kwsn luka.

VIP Member

Sy dlm masa 21 hari dah sembuh sepenuhnya. Benang pun dah tanggal. Sy cuma banyakkan makan makanan tinggi vitamin C mcm buah oren macamtu. Jaga kebersihan luka tu paling penting.

Rajinkan tukar pad selepas ke tandas, lap kering2 dan spray ubat kuning. Saya hari ke 20 haritu dah luruh semua benang, jahitan besar sikit sbb bersalin normal tp vakum.

Maaf saya tak patut guna ayat luruh, seharusnya guna term β€˜larut’. Sebab material benang yg digunakan sekarang akan larut/terserap sendiri

dlu Sy 2 minggu dh baik,bang dah start luruh... sebulan tu mmg dh laju la Jln... dlu Sy guna gel solcoserly tpi skrg dh xde kt pasaran... boleh try cri kt farmasi nk gel mcm tu...

Nak kata betul2 baik (benang tanggal) 6 minggu selepas bersalin. Cuci pakai air tanpa apa2 jenis sabun

makan buah oren , lepas keluar tandas letak ubat kuning .. keringkan dpn kipas .. buat selalu ..

Saya 2 weeks dah okey. Saya amalkan rendam dgn air garam. Skjp ja sembuh. Pastikan air tu air suam ya.

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan