12 Balas

Ibu hamil yang mengalami spotting atau perdarahan pada awal kehamilan memang tidak jarang terjadi. Biasanya, perdarahan tersebut terjadi dalam jumlah yang sedikit dan dapat berlangsung selama beberapa hari. Namun, meskipun umum terjadi, penting untuk tetap waspada dan berkonsultasi dengan dokter Anda. Pertama-tama, saya ingin menekankan bahwa saya bukan seorang ahli medis, tetapi sebagai ibu yang telah mengalami kehamilan, saya dapat berbagi pengalaman dan saran umum. Jika Anda mengalami perdarahan saat hamil, hal pertama yang harus Anda lakukan adalah menghubungi dokter kandungan Anda untuk mendapatkan nasihat medis yang tepat. Beberapa penyebab umum perdarahan pada awal kehamilan termasuk implantasi embrio, plasenta previa, abortus spontan, atau infeksi. Namun, hanya dokter yang dapat mendiagnosis secara akurat penyebab perdarahan berdasarkan pemeriksaan fisik dan tes tambahan yang mungkin diperlukan. Saya menyarankan agar Anda segera menghubungi dokter kandungan Anda dan menjelaskan gejala yang Anda alami. Dokter akan memberikan saran dan petunjuk lebih lanjut sesuai dengan kondisi kesehatan Anda. Selalu prioritaskan kesehati dan keamanan Anda serta janin yang sedang Anda kandung. Jangan ragu untuk mencari dukungan dari komunitas ibu hamil, seperti forum ini, untuk berbagi pengalaman dan mendapatkan saran dari mereka yang telah mengalami hal serupa. Namun, ingatlah bahwa setiap kehamilan unik dan penting untuk mendiskusikan dengan dokter Anda untuk penanganan yang tepat. Semoga Anda mendapatkan bantuan dan dukungan yang Anda butuhkan selama perjalanan kehamilan Anda. Tetaplah optimis dan jaga kesehati Anda serta janin Anda dengan baik. https://invl.io/cll7hzz

saya pernah keluar spotting time 4w macam tu . masa tu tak tahu lagi dah ada isi sebab period lewat 2 hari je masatu jadinya kita ingatkan spotting tu period biasa la . kita pun pkai la pad . tengok ii malam sikit tu pad bersih je takde apa pun . besoknya terus buat upt test naik double line . skarang alhamdulillah dah 30w+ . nasib baik tak jadi apa masatu kita dahla first time mom 🥺 lebih baik mummy pergi check klau dahh rasa tak sedap hati tuu .

okay baik sis. sya dah refer klinik mdan hritu bleeding trus pergi PAC dan dah follow up klinik n hospital

6 week saya turun spotting teruk sikit dari sis. Pergi kk check takda heartbeat baby, pastu refer CDS hospital besar. Scan lagi sekali Alhamdu Lillah ada heartbeat. Terus doktor bagi surat utk buka buku pink. Kalau tak kena tunggu 11 week baru buka buku. Doktor pesan kalau ada spotting walaupun sikit terus gi kk atau hospital utk buat pengesahan. Semoga yg baik2 utk sis dan kandungan.

terima kasih sis

sama mcm sy, spotting dari 8w sampai 15w setiap hari..lepastu die berenti sendiri..pergi klinik doc masuk mulut itik cek untuk pastikan punca pendarahan dan scan baby, alhamdulillah baby baik2 je,dan makan ubat kuat rahim.insyaallah xde ape2, yg penting byk kan rehat dan berdoa byk2.

baik sis. lega dgr .skarg pun sya tgh on ubat kuat rahim tu. mmg bed rest btul2 sbb doc bgi mc juga .

Saya pernah dua kali bleeding cuma tak banyak, mmg sy akan cek dengan DR terus sbb risau. Tapi DR ada bagi on Duphaston utk kuatkan rahim. Sy tnya DR, normal ke? DR ckp bleeding time pregnant tak normal tpi ianya boleh terjadi dengan byk sebab. Just cek je if happen again

fhaam. saya dah jmpa doc dan follow up juga .alhamdulillah baby dah nmpak dan ada heartbeat cuma mmg condition mcm ni dipanggil sebagai threaten miscarriage dan sya pun dpt ubat duphaston juga .dan mmg btul pun mcm awak ckp bleeding atau spotting ni byk sbb dan blh jadi bnda negatif blh jadi positive .even doc pum x blh nak agak. utk kesihatan baby smua depend pada ultrasound. doc pun just mention pada sya mgkin juga spotting yg sya ada tu implantation spotting .

Sama baru ja td ada spotting research ada kata sbb implantation atau sebaliknya tp sy masih 5050 nk jmpa dr ka tak sy blom scan untuk pengesahan pregnant lg sbb masih baru 4 minggu serious ke bnda ni ahh risau pulak 😔

kalau kes sya sis hritu sya tau sya pregnant sya trus jmpa doc di klinik swasta just utk confirmkan .sbb time tu ada spotting juga .biasa la first time jadi tak tau .lpastu kalau msa first scan x nmpak apa lgi slalu mmg doc akan bgi time 2 minggu lgi bru scan pula .jadi time tu make sure monitor la smada spotting tu berenti dah ke or makin banyak. slalu spotting ni sesetengah org x lama. seminggu ke atau beberapa hari berenti la dan tak keluar byk . sbb kes saya ni spotting on off dan pernah juga keluar warna darah even tak banyak .skarg sya dah 8wks.

VIP Member

dah pergi jumpa doc? biasa kalau berlaku spotting ni adalah abnormal..di mana dikhUAtiri tanda2 awal tuk alami keguguran.. esp bg yg rahimnya tak kuat..mg smuanya baik2 shj dan dpmudahkan segalanya Allahuma amiin

baik sis. thanks

sis blh je jumpa doc ..sya hritu risau trus jmpa doc .. in shaa allah kalau setakat sekali pastu takde dah in shaa allah x de pape. jgn risau okay

Saya baru jer tadi.. keluar sekli jer lepas tu dah takde ingtkan esok nk pergi scan jumpa doctor

Ohh.. saya sis sekali jer keluar.. inshaAllah nanti saya pergi klnik la takut ada apa2 dgn kandungan saya. Sebb sebelum nie pernah mengandung anak ke3 ada keluar darah banyak sangat.. time tu kandungan 7weeks, doctor kata rahim tak kuat perlu bnyk rest jer doc bagi ubat kuatkan rahim 3hari jugak la baru stop darah.

dah sis .saya dah jmpa doc dan pergi hospital .doc bagi duphaston n minta bed rest

Soalan popular

Artikel Berkaitan