22 Balas

Sy pn sama. Ank 1st hb low. Mmg smpai beranak hb x cantik. Tp xde hantar sample ke hosp. Ank ke 2, hb drop jgk. Kk ambik darah, hantar sample ke hosp utk detect mgkin ada masalah lain. And yes, rupanya sy pembawa talasemia. Sebelum nikah xde buat test. Masa ank 1st pn sy xtau ada talasemia. So mmg susah nk naik hb. Cuma doc kata, jgn skip iberet n jgn bg drop smpai 7 je. Sy amalkan mcm2 mknan yg blh naikkan hb n pantang mkn yg boleh drop hb tp susah jgk naik. Last sy amalkan mkn iberet dgn pati delima gulsan. Naik sikit2 tp at least tak drop smpai 7.

Makan ubat apa? Saya pun baru 2minggu lepas hb rendah, 27w 10hb saya. Sebelum2 nie ok je. Rupanya saya Kerap minum air soya 😂. Air soya tak boleh ye minum terlalu kerap sebb akan halang zat besi. Nak minum susu pun 2 jam sebelum makan ubat. Saya makan zncofer. Skrng saya tak minum soya dah, susu pun minum waktu pagi. Sbb saya makan ubat waktu malam. Bila malam. Lepas mkn, 2 jam lepas makn baru boleh makan ubat. Skrng hb dah naik 11.

Sy makan iberet, sbb ubat2 sblm ni yg di bagi oleh kk smua x masuk. Iberet je masuk🥲 tu pun susah sgt HB tu nak naik

Dia org nak check sama ade puan Ade penyakit lain ke tak smpai hb x naik2 even dh Mkn ubat... sya dh Ade pengalaman mcn ni.. end up results keluar x de ape2.. Semua ok.. Cuba hb yg tak naik2.. dh masok 2nd trimester.. hb ok je... Cuma jaga Mkn.. puan.. Cuba puan sblm pergi check up tu mkn ubat tambah Darah.. 2 jam sblm check up.. sya selalu guna trick Mcm ni nak bgi hb Cantik😆.. Alhamdulillah baby lahir Sihat je...

carrier thalassemia kot sis. saya anak pertama darah ok 12. 11. 12. anak kedua ni. 9.8 10 9.9 dah dpt result after 2 bulan. saya carrier. nangis jugak la dlm seminggu cmtu sbb sy carrier anak dan suami kena ambil darah jugak. ni tggu result mereka shj lagi. hrp2 mereka sihat. tp sy pn tgh mencari apa2 yg bleh naikkan hb. lagi 1 bulan nak bersalin nii. darah ttp 9.9

sis mcm sy. kalau pregnant msti HB low. anemia. mkn maltofer ni sis. sedap pon sedap 😁. mkn time perut kosong pagi², lps subuh tu terus mkn. ataupon mkn dgn vit c untk lg cepat penyerapan iron. ni yg doc nasihat. lpstu kurgkan minum kopi, teh. lps 1jam bru mkn. susu², kekecang melambatkan penyerapan iron. HB sy maintain 12 smp bersalin.

mkn iberet bleh mkn ni skli tk?

Hb sya pn rendah jga,, alhmdulilah 2 kali trakhir nie dia okey da 11.02, 11.3 da sya tak skip minum ubat mlam & siang kdang selang dgn pati delma gulsan tu,,biasa sya mkn sbiji shari2, nie doktor bagi 2 biji shari da,, ygpnting jgn skip.. cuma bila check tekanan darah mci jga drop 92/56 smpai hmpir pitam msa kt kk minggu lpas..

sis cuba minum air beetroot..sis beli beetroot n blend kan die..kalau nak lebih sedao minum..blend dgn oren sunkist sebab vitamin C kan..lepas blend tapis n minum air tu..sebab sebelum ni Hb sy pun drop so doctor xnak bl kandungan besar n Hb jadi lg drop..doctor yg suggest suruh buat air tu..alhamdulillah Hb naik

sy masa anak first hb rendah, yg second ni so far Masih ok utk 2 Kali checkup. yg sy amalkan susu kambing pagi, kurma, pastu makan pati delima. ubat zincofer malam. perut kosong 2 jam baru makan. makan jugak buah Naga, jambu batu, sayur hijau. taktau yg menjadikan asbab hb naik.

cuba sehri or 2 ari sblm appmnt mkn kerang bakar or rebus..insyaAllah naik..sbb sy ngandung yg ke 3 ni suka drop jgk hb..bila sy mkn kerang bakar or rebus 2-3 ari sblm pergi appmnt alhmdulillah naik hb sy 11.6

tu nak check ceratonin.. maksud nya keseluruhan darah dalam badan.. nak tau kenapa darah awak kurang.. mcm saya punca hb low sebab kurang zat besi dalam darah.. so kena makan banyak sayuran daun hijau...

Soalan popular

Artikel Berkaitan